תכני הלימוד בקורסי המורים
תכני הלימוד בקורסי המורים ליוגה ’הצליל הפנימי’
תכני הלימוד בקורסי המורים ליוגה ’הצליל הפנימי’
תכני הלימוד בקורסי המורים ליוגה ’הצליל הפנימי’
תכני הלימוד בקורסי המורים ליוגה ’הצליל הפנימי’
צילומים: רון בןרקין
חמשת נושאי הלימוד המעשיים של הקורס:

1. רג'ה יוגה במסורת הבריגהו יוגה
ראג'ה יוגה היא "היוגה המלכותית". רג'ה יוגה במסורת הבריגהו יוגה היא דרך שניתנה על ידי היוגים לאנשים החיים והמתפקדים בחברה. שיטה זו משתמשת בטכניקות מגוונות ויעילות המביאות לשליטה בהכרה. טבעה של ההכרה הוא לקפוץ מדבר לדבר באי-שקט תמידי ומטרת הראג'ה יוגה היא להשקיט ולייצב אותה. בקורס יילמדו תרגילים הנעים בעיניים פקוחות (טראטאק) המחזקים את הריכוז, תרגילים המקנים שקט נפשי וטכניקות של מדיטציה. במסגרת לימודי הראג'ה יוגה, נכיר גם תרגילים הקשורים לצ'אקרות לפי מסורת הבריגהו יוגה. לימודי הראג'ה יוגה מתבססים על הידע שהועבר לנו באופן ישיר על ידי מורינו, שרי ברהמה גופאל בהאדורי ושיו שאנקאר טריפאטי. 

2. האתא-יוגה: אסאנות ומודרות
אסאנות הן תנוחות ומצבי גוף הלקוחים מעולם הטבע וייחודם בכך שהם משלבים בתוכם נשימה, ריכוז והרפיה. במהלך הקורס נלמד מהו האופן בו נכון להרפות בתוך האסאנות, כיצד לנשום בזמן השהייה והיכן יש להתרכז בכל אחת מהתנוחות השונות. נלמד להבחין, מתוך אלפי האסאנות הקיימות, מהן האסאנות העיקריות וכיצד להתאמן בהן על מנת למצות את השפעתן המיטיבה. בנוסף, נכיר 5 סדרות של האסאנות העיקריות, המותאמות לזמן התרגול של כל תלמיד.
כחלק מנושא האסאנות, נעסוק במהלך הקורס גם במודרות. פירוש המילה מודרה הוא "חותמת". על-פי כתבי ההאתה יוגה, מודרות הינן מצבי גוף, המשלבים בתוכם בנדהות המשולבות בעצירות נשימה. המודרות מתעלות את הפראנה בעוצמה למרכזי האנרגיה החשובים בגוף. על פי כתבי הרג'ה יוגה, מודרה הינה תנועה חיצונית המעוררת תנועה פנימית.     

3. האתא יוגה: פראניאם ובנדהות 
"פראנה" היא אנרגיית החיים, "איאם" משמעותו להאריך או להרחיב. פראניאם, אם כך, היא "הרחבת אנרגיית החיים". תרגילי הפראניאם מבוססים על תרגילי נשימה וזהו הענף החשוב והמרכזי בהאתא יוגה. חשיבות הפראניאם טמונה בקשר ההדוק בין בריאות טובה ומצב הנשימה והקשר בין קצב הנשימה והמצב המנטאלי והרגשי. במהלך הקורס נלמד להכיר את תרגילי הנשימה היסודיים, את האופן והסדר בו עלינו להתאמן בהם וכיצד לשפר את הקצב האישי. הבנדהות הן "מנעולים" המשפיעים על הצ'קרה החמישית, השלישית והראשונה. 
מקורות הלימוד של ההאתא יוגה: אברהם גודל, סילבראג'אן ייסודיאן, שרי ברהמה גופאל בהאדורי ושיו שאנקאר טריפאטי.

4.  ACI –  Improvement Capability Asana (שיפור היכולת באסאנות) 
ACI הינה שיטה שפותחה על ידי ד"ר אודי בילו. השיטה מבוססת על עקרונות שיטת פלדנקרייז ומשלבת שיטות מודרניות לשיפור הגמישות כגון PNF. ה-ACI מציעה תהליכי תנועה קצרים הנמשכים מספר דקות והמביאים לשיפורים גדולים בארגון, בגמישות ובתנועת הגוף. ACI משפרת באופן מיידי את היציבה, את הנשימה ואת התנועה. תהליכי תנועה אלו מביאים לשיפור גדול באופן הישיבה למדיטציה ופראניאם.  במהלך הקורס נלמד שבעה תהליכי תנועה ארוכים, של פונקציות התנועה העיקריות בגוף, ולאחר מכן קאטות קצרות של ACI לארגון הגוף.

5. SYHS - Surya Yoga Hard Style
"סוריא יוגה הארד סטייל" פותחה על ידי ד"ר אודי בילו. היא מבוססת על עקרונות חיזוק הגוף של קראטה קיוקושין ועל שיטות העבודה בחיזוק הגוף של ה-SF, בית ספרו של המאסטר פאבל טאסטליאן, הנחשב לאחד מן המובילים בארה"ב בתחום חיזוק הגוף. ב-SYHS אנו משלבים בתוך רצף התנועות של ברכת השמש, ווריאציות שונות של שלושה אלמנטים מרכזיים של עבודה עם משקל הגוף: 1. פראנאם אסאנה: סקווט  2. צ'אטוראנגה אסאנה: שכיבת סמיכה.  3.  פלאנק. שיטת האימון של ה"הארד סטייל" מדגישה ביצוע נכון של התרגילים, ושיפור החיזוק על ידי הגברת הקושי ולא על ידי הרחבת זמן התרגול.

תרגולי הדרכה
1. שיעורי מדריך תרגול המשתתפים בהדרכת החומר הנלמד, בניית שיעורים.
2. תרגול אישי, בין שעה לשעה וחצי כל יום - בהתאם לאורח החיים.

העשרה במסגרת הקורס
1. "יוגה בשילוב תנועה צליל וצבע" 
שיטה שפותחה על ידי ד"ר אודי בילו  עבור החינוך המיוחד. התוכנית מתאימה לעבודה עם אוכלוסיות הזקוקות ללמידה הדרגתית מאוד, כגון ילדים וקשישים.

2. צ'אקרות  וגונגים עם אלה בילו
היכרות עם מרכיבי הצ'אקרות, לפי לימודה של ד"ר נועה בלאס ושל כתבי הבריגהו יוגה, בשילוב עם נגינה בגונגים מסדרת "הגונגים של הבריאה".

3. סדנה שנתית עם המורים מהודו או עם המורים בארץ
השתתפות בסדנה שנתית בת שלושה עד חמישה ימים.