קורס מדריכות יוגה ומורות ליוגה בהתאמה לרוח היהדות - תל אביב תשפ"ה
קורס מדריכות יוגה ומורות ליוגה בהתאמה לרוח היהדות - תל אביב תשע"ט
בס"ד

"...לב טהור ברא לי אלוקים ורוח נכון חדש בקרבי …."   

קורס מדריכות יוגה ומורות ליוגה המיועד לנשים דתיות ושומרות מסורת ומותאם לרוח היהדות. הקורס מועבר בבית הספר לבריגהו יוגה "הצליל הפנימי" ומבוסס על אותנטיות חכמת היוגה, כפי שהיא נלמדת בערש הולדתה – הודו, מתוך שמירה על כללי ההלכה היהודית וכפי שהועברה ע"י המורים שלנו בהודו. במסגרת הקורס ילמדו תרגילי ההאתה יוגה שמטרתם חיזוק, ארגון והתחדשות כלל המערכות בגוף, ובנוסף ילמדו התרגילים העתיקים של הרג'ה-יוגה, העוסקים בשליטה ובהשקטת ההכרה, דרך פיתוח והגברת כושר הריכוז, המדיטציה, המודעות וההתבוננות. באופן הזה היוגה הופכת לכלי המעצים אותנו בחיים. התרגול מקנה שקט אמיתי, שמחה פנימית ותחושת נקיות, המחזקים את כוונת הלב ומאפשרים חיבור משמעותי לנפש פנימה ולקב"ה.  
מלבד הכלים שינתנו בקורס העוזרים לכלל הבעיות הגופניות (כאבי גב / מפרקים וכד'..), הקורס יקנה כלים ממסורת הבריגהו-יוגה שעוזרים בטיפול בתופעות של לחץ/ מתח / חרדות, חוסר שקט, הפרעות בריכוז, פחד, כעס, הפרעות בשינה, בעיות נשימה, ושאר בעיות בריאותיות. 
הקורס מיועד גם לנשים המעוניינות להעמיק בתרגול האישי שלהן ולהפוך את היוגה לחלק בלתי נפרד מדרך חייהן.
תלמידות הקורס מספרות...

צוות ההוראה

יפעת שוורצברג - מנהלת הקורס ומורה ראשית:
נשואה ואם לשלושה, מורה לתנועה וליוגה. בוגרת סמינר הקיבוצים משנת 2000, B.ed בחינוך גופני, בהתמחות לתנועה בריאותית. מתרגלת יוגה ומדיטציה, ומורה מוסמכת ליוגה לאוכלוסיות רגילות ולחינוך המיוחד ע"י ד"ר אודי בילו משנת 2001. מורה בכירה מוסמכת לבריגהו-יוגה ע"י המרכז בוואראנסי בשיתוף ארגון המורים לרג'ה-יוגה בישראל משנת 2007. השתתפה בסדנאות רבות בוארנסי הודו, שימשה אסיסטנטית בקורסי המורים משנת 2004. מנהלת ומנחה קורס מורים ליוגה בת״א ביחד עם דר׳ אודי בילו משנת 2016. מדריכת יוגה לנשים בהריון ואחרי לידה משנת 2003, ע"י אירית פלקוביץ ומירה ארצי פדן, מטעם ארגון מורי היוגה בישראל. מורה לחינוך גופני בתיכון זומר ברמת גן משנת 2012, מדריכת יוגה לילדים, מנחת סדנאות אמהות אחרי לידה ובייבי יוגה. מטפלת במגע ובתנועה בשיטת אילן לב משנת 2013.  
 
אביבה לוריא - מורה ראשית: 
נשואה ואם לארבעה. מורה בכירה ליוגה. מוסמכת מטעם ביה"ס "הצליל הפנימי" להוראת יוגה בהנהלת ד"ר אודי בילו מאז 2005,  מתרגלת יוגה ומדיטציה מאז שנת 99' , השתתפה בשתי סדנאות בריגו יוגה בהודו ובסדנאות רבות בארץ, מעבירה סדנאות יוגה ומדיטציה לנשים ברוח היהדות.התמחות ביוגה לחינוך מיוחד ("יוגה בתנועה, צבע וצליל") ובתנועה לקויה, מטפלת מוסמכת באיורוודה, מוסמכת ומטפלת בשיטת ChildSpace (שיטה לליווי התפתחותי המסתמכת על שיטת פלדנקרייז) מאז 2009, עוסקת בהוראת יוגה בגילאים שונים ובמסגרות שונות מאז 2004, מתמחה בעבודה ביוגה ותנועה עם ילדים בגילאי בכל הגילאים ובעבודה עם קשישים. הקימה את מרכז "נהורא בתנועה" להכשרות וקורסים להוראת יוגה לילדים ופעוטות ומאז 2013 עוסקת בהכשרת מדריכות ליוגה לילדים והשתלמויות למורות וגננות. כותבת סיפורי ילדים ושירי יוגה ומלחינה . בשנה האחרונה אף מעלה הצגות יוגה בגני ילדים בשם "יוגאטרון"
 
מטרות הקורס

א. הכשרת מורות ליוגה ומדריכות יוגה עבור אוכלוסיות רגילות 
ב. מתן כלים לעבודה אישית 

תעודות והסמכות

תעודת "מדריכה ליוגה" בתום שנה א' מבית הספר לבריגהו יוגה "הצליל הפנימי"
תעודת "מורה ליוגה" בתום שנה ב' מבית הספר לבריגהו יוגה "הצליל הפנימי" (מוכר על ידי ארגון מורי היוגה בישראל, ארגון מורי היוגה בארה"ב – Yoga Alliance וארגון המורים לראג'ה יוגה בישראל).

הקורס מוכר על ידי
ארגון המורים לרג'ה יוגה בישראל - בְּרִיגְּהוּ צִ'ינְטָה פְּרַאנַאלִי 
ארגון מורי היוגה בישראל 
בית הספר מוכר על-ידי ארגון המורים ליוגה האמריקאי המרכזי - Yoga Alliance

תכני הלימוד
1. רג'ה יוגה במסורת הבריגהו יוגה
ראג'ה יוגה היא "היוגה המלכותית". רג'ה יוגה במסורת הבריגהו יוגה היא דרך שניתנה על ידי היוגים לאנשים החיים והמתפקדים בחברה. שיטה זו משתמשת בטכניקות מגוונות ויעילות המביאות לשליטה בהכרה. טבעה של ההכרה הוא לקפוץ מדבר לדבר באי-שקט תמידי ומטרת הראג'ה יוגה היא להשקיט ולייצב אותה. בקורס יילמדו תרגילים הנעים בעיניים פקוחות (טראטאק) המחזקים את הריכוז, תרגילים המקנים שקט נפשי וטכניקות של מדיטציה. במסגרת לימודי הראג'ה יוגה, נכיר גם תרגילים הקשורים לצ'אקרות לפי מסורת הבריגהו יוגה. לימודי הראג'ה יוגה מתבססים על הידע שהועבר לנו באופן ישיר על ידי מורינו, שרי ברהמה גופאל בהאדורי ושיו שאנקאר טריפאטי. 

2. האתא-יוגה: אסאנות ומודרות
אסאנות הן תנוחות ומצבי גוף הלקוחים מעולם הטבע וייחודם בכך שהם משלבים בתוכם נשימה, ריכוז והרפיה. במהלך הקורס נלמד מהו האופן בו נכון להרפות בתוך האסאנות, כיצד לנשום בזמן השהייה והיכן יש להתרכז בכל אחת מהתנוחות השונות. נלמד להבחין, מתוך אלפי האסאנות הקיימות, מהן האסאנות העיקריות וכיצד להתאמן בהן על מנת למצות את השפעתן המיטיבה. בנוסף, נכיר 5 סדרות של האסאנות העיקריות, המותאמות לזמן התרגול של כל תלמיד. 
כחלק מנושא האסאנות, נעסוק במהלך הקורס גם במודרות. פירוש המילה מודרה הוא "חותמת". על-פי כתבי ההאתה יוגה, מודרות הינן מצבי גוף, המשלבים בתוכם בנדהות המשולבות בעצירות נשימה. המודרות מתעלות את הפראנה (רוח החיים) בעוצמה למרכזי האנרגיה החשובים בגוף. על פי כתבי הרג'ה יוגה, מודרה הינה תנועה חיצונית המעוררת תנועה פנימית.     

3. האתא יוגה: פראניאם ובנדהות  
"פראנה" היא אנרגיית החיים, ובכתבי הקודש נקראת "רוח חיים". "איאם" משמעותו להאריך או להרחיב. פראניאם, אם כך, היא "הרחבת אנרגיית החיים". תרגילי הפראניאם מבוססים על תרגילי נשימה וזהו הענף החשוב והמרכזי בהאתא יוגה. חשיבות הפראניאם טמונה בקשר ההדוק בין בריאות טובה ומצב הנשימה והקשר בין קצב הנשימה והמצב המנטאלי והרגשי. במהלך הקורס נלמד להכיר את תרגילי הנשימה היסודיים, את האופן והסדר בו עלינו להתאמן בהם וכיצד לשפר את הקצב האישי. הבנדהות הן "מנעולים" המשפיעים על הצ'קרה החמישית, השלישית והראשונה.  
מקורות הלימוד של ההאתא יוגה: אברהם גודל, סילבראג'אן ייסודיאן, שרי ברהמה גופאל בהאדורי ושיו שאנקאר טריפאטי.

4.  ACI –  Improvement Capability Asana (שיפור היכולת באסאנות) 
ACI הינה שיטה שפותחה על ידי ד"ר אודי בילו. השיטה מבוססת על עקרונות שיטת פלדנקרייז ומשלבת שיטות מודרניות לשיפור הגמישות כגון PNF. ה-ACI מציעה תהליכי תנועה קצרים הנמשכים מספר דקות והמביאים לשיפורים גדולים בארגון, בגמישות ובתנועת הגוף. ACI משפרת באופן מיידי את היציבה, את הנשימה ואת התנועה. תהליכי תנועה אלו מביאים לשיפור גדול באופן הישיבה למדיטציה ופראניאם.  במהלך הקורס נלמד שבעה תהליכי תנועה ארוכים, של פונקציות התנועה העיקריות בגוף, ולאחר מכן קאטות קצרות של ACI לארגון הגוף.

5. SYHS - Surya Yoga Hard Style
"סוריא יוגה הארד סטייל" פותחה על ידי ד"ר אודי בילו. היא מבוססת על עקרונות חיזוק הגוף של קראטה קיוקושין ועל שיטות העבודה בחיזוק הגוף של ה-SF, בית ספרו של המאסטר פאבל טאסטליאן, הנחשב לאחד מן המובילים בארה"ב בתחום חיזוק הגוף. ב-SYHS אנו משלבים בתוך רצף התנועות של ברכת השמש, ווריאציות שונות של שלושה אלמנטים מרכזיים של עבודה עם משקל הגוף: 1. פראנאם אסאנה: סקווט  2. צ'אטוראנגה אסאנה: שכיבת סמיכה.  3.  פלאנק. שיטת האימון של ה"הארד סטייל" מדגישה ביצוע נכון של התרגילים, ושיפור החיזוק על ידי הגברת הקושי ולא על ידי הרחבת זמן התרגול.

תרגולי הדרכה
1. שיעורי מדריך תרגול המשתתפות בהדרכת החומר הנלמד, בניית שיעורים.
2. תרגול אישי בין שעה לשעה וחצי כל יום - בהתאם לאורח החיים.
3. הוראת עמיתות תרגול המשתתפות בהוראת החומר הנלמד במרחב משתף 

העשרה במסגרת הקורס
"יוגה בראיה נשית" הכרה, חיזוק ותמיכה ברצפת האגן. תרגול האוסף, מחזק ומגמיש את הגוף. נותן מענה ומותאם למחזוריות האשה, אנטומיה נשית. 
"יוגה לילדים"  כלים מעשיים בסיסיים להוראת יוגה לילדים
"יוגה בשילוב תנועה צליל וצבע" שיטה שפותחה על ידי ד"ר אודי בילו  עבור החינוך המיוחד. התוכנית מתאימה לעבודה עם אוכלוסיות הזקוקות ללמידה הדרגתית מאוד, כגון ילדים וקשישים.

היקף התכנית
שנה א'- יום הלימוד: יום רביעי בין השעות 08:30-12:00. 
שנה ב'- אחת לשבועיים בימי רביעי בין השעות 08:30-13:00.
משך הקורס
שנתיים. תעודת מדריכה ליוגה תינתן בתום שנה א' ותעודת מורה ליוגה תינתן בתום שנה ב' לעומדות בדרישות הקורס. 
שנת הלימודים תשפ"ה - תחילת הקורס: י"ב חשוון, 13.11.2024 סיום שנה א': יוני 2025. 
 חופשות: חגי ישראל

קבלה לקורס
על פי הערכת יפעת שוורצברג ואביבה לוריא

דרישות כלליות במהלך הקורס  
א. תרגול אישי בבית בהתאם לסילבוס הקורס
ב. 85% נוכחות 
ג. הדרכות תלמיד 
ד. מבחנים מעשיים 
ה. מבחנים עיוניים 
ו. קריאת ספרים ומאמרים 

מחיר
שנה א' - 8300 ₪ בהנחת הרשמה מוקדמת, עם הסדרת תשלום עד שבוע לאחר ההשתתפות ביום היערכות.
(תשלום ראשון ע"ס 900 ₪ עם ההרשמה (אפשר בשני תשלומים), והיתרה ב-10 תשלומים של 740 ש"ח החל ממועד תחילת הקורס)
8900 ₪ בהרשמה מאוחרת.

שנה ב' - 6300 ₪ ב-12 תשלומים

לפרטים נוספים והרשמה
יפעת 050-5601600 iffat.yoga@gmail.com
אביבה 054-8191342 avivanehora@gmail.com

לפרטים והרשמה למפגש ההיכרות הקרוב