מאמרים וסרטים
לימוד יוגה בתקופות קדומות
לימוד יוגה בתקופות קדומות
כתבי היד בספרייתו של שרי ברהמה גופאל בהאדורי
כתבי היד בספרייתו של שרי ברהמה גופאל בהאדורי
שרי ראמאנה מהארישי
שרי ראמאנה מהארישי
מאניפור צ’קרה - הצ’קרה הרביעית
מאניפור צ'קרה - הצ'קרה הרביעית
מטרת הידע היא להעניק לנו השראה ולעורר בנו את האמונה ביכולתנו להגיע לאמת. ידע נכון מעורר באדם את הרצון לעשייה ולתרגול. הידע מטהר את המעטה השכלי (הבודהי), ומקנה לנו חכמה בכדי שנשפר את מידותינו.
 
 
אביו של המורה שלנו, שרי סודהיר ראנג'אן בהאדורי, היה ידוע באהבתו לספרים. לפניכם ציטוט מתוך הפרק "כתוב בכוכבים" מהספר "מסעות בהודו המסתורית" שנכתב על ידי ד"ר פול ברונטון המתעד את המפגש ביניהם:

 
"יש ארבעה עשר חדרים בבית הזה", אומר לי האסטרולוג. "הם מלאים בכתבי יד עתיקים שרובם כתובים בסנסקריט. זה מסביר מדוע אני צריך בית גדול כל כך למרות שאני גר לבדי. בוא ואראה לך את האוסף שלי.
 
הוא מסיר את העששית התלויה ומוביל אותי לחדר אחר. ארגזים פתוחים ערוכים סביב לאורך הקירות. אני מביט לתוך אחד מהם ומוצא שהם עמוס בספרים וכתבי יד. אפילו רצפת החדר מוסתרת כולה תחת כמות עצומה של ניירות, צרורות של כתבי יד הכתובים על עלי דקל וספרים שכריכתם דהתה מיושן. אני מרים ואוחז בידי צרור קטן, כל עלה מכוסה בסימנים בלתי מובנים ודהויים. אנו עוברים מחדר לחדר ומוצאים מראה זהה בכולם. נראה, כי ספרייתו של האסטרולוג נמצאת במצב של אי סדר חסר תקנה, אך הוא מבטיח לי שהוא יודע את מיקומו של כל דף וספר. נדמה לי כי ביתו הוא מאגר של חכמת הינדוסטן. ברור כי אין ספור הדפים של כתבי היד העתיקים וספרי הסנסקריט הנמצאים כאן, מכילים הרבה מן החכמה המוזרה של הודו.
 
אנו שבים למקום מושבנו וסודהיי באבו מספר לי: "כמעט את כל כספי השקעתי ברכישת ספרים וכתבי יד אלו. רבים מהם נדירים מאוד ועלו לי סכומים נכבדים, לכן אני עני ואביון היום".


 


בעולם הזה אנו ניזונים משני סוגי ידע. האחד מגיע מהצד של המאיה – האשליה, והשני מגיע מהצד של האמת. את הידע על האמת העבירו לנו המאסטרים הגדולים של האנושות. כוחו האמתי של הידע טמון בכותב. לכן מילותיהם של המאסטרים, אשר יישמו בפועל את מה שאמרו וכתבו, טעונות בפראנה, והם מחיים בדבריהם את הקורא. 


כאשר למדתי יוגה בבית הספר של סלברג'אן יסודיאן ואליזבת הייך בשווייץ, היו תלויות על קיר הכניסה של האשרם שלוש תמונות של יוגים דגולים – שרי רמקרישנה פארמהאנסה, תלמידו סוואמי ויווקאננדה ושרי ראמאנה מהארישי. אלו היו המורים העיקריים ששבו וצוטטו ודובר בהם רבות במהלך השיעורים. ס. ייסודיאן וא. הייך היו מורים גדולים בפני עצמם, ועם זאת, תמיד ציינו את פועלם של שלושת המורים העצומים הללו. 

   

באתר זה מובאים מאות מאמרים המתייחסים לנושאים המהותיים של היוגה. המאמרים מהווים מסע מרתק החל מההיסטוריה של היוגה שהחלה לפני אלפי שנים ועד לתיאור כיצד נחשפה היוגה למערב. מרגש לקרוא על אודות המסטרים הגדולים של היוגה לאורך ההיסטוריה, להתוודע לביוגרפיה המרתקת שלהם ולכתביהם המשפיעים על מיליוני בני אדם עד היום. 


הכתבים העתיקים של היוגה מובאים בצורה בהירה ונגישה. המאמרים נוגעים בנושאים הפילוסופים העיקריים שביוגה כגון שמונת השלבים ביוגה, הדרכים העיקריות ביוגה, המכשולים ביוגה ועוד. חלק מרכזי במאמרים מתמקד בבריגהו יוגה, האתה יוגה ורג'ה יוגה.

עשרות מאמרים הוקדשו למורים העיקריים שהשפיעו במאה השנים האחרונות ולשיטות היוגה שלהם.
 
נוסף על כך מובאים באתר מאמרים מקצועיים המתייחסים לשילובים ולהתאמות היוגה לאוכלוסיות שונות ולצרכים מיוחדים כגון יוגה לחינוך המיוחד, יוגה לילדים, יוגה לנשים בהריון ויוגה בגיל השלישי.
 

במאמרים משובצים קישורים לסרטי וידאו ברשת, חלקם הגדול מרוכז בפלייליסטים בערוץ הוידאו של הבריגהו יוגה