אברהם גודל
מאמרים

אברהם גודל - מורי הראשון

אברהם גודל - אוטוביוגרפיה

אברהם גודל - חצי שנה למותו

עם מורי הראשון בבית הספר של ס. יסודיאן ואליזבת הייך

הערות לספר "התקדשות"

הערות לספר "נצחיות מודעת"

הערות לספר "מי אני?"

הערות לספר "יוגה ושיסטהא"

הערות לספר "שרי טאילנג סוואמי - ביוגרפיה ופילוסופיה"

עם מורי הראשון בבית הספר של ס. יסודיאן ואליזבת הייך
פונטה טרסה, שווייץ, קיץ 1985
מאת: ד"ר אודי בילו
בסוף שנת 1985 בישר לי בחגיגיות אברהם גודל, המורה שלי ליוגה, כי גילה היכן גרים ומלמדים סלבראג’אן ייסודיאן ואליזבת הייך. הוא החליט לנסוע ולפגוש אותם, ובכך להגשים חלום ישן ולסגור מעגל.
סלברג’אן ייסודיאןאליזבת הייך
אברמל’ה חשב שגם עלי מוטלת החובה לפגוש אותם. בהתחלה לא רציתי לנסוע מכיוון שעלות הנסיעה והלימודים היו גבוהים מדי עבורי, אך אברמל’ה לא הבין את התלבטותי, התייחס לטענותי בביטול, והסביר לי שהמפגש איתם יישאר חרוט בליבי לנצח ולבטח יועיל לי בעתיד. אחד הנימוקים לסירוב שהעליתי בפניו, היה החשש שיתגלה פער בין הספר "יוגה ובריאות" שחיבר סלבראג’אן ייסודיאן, לבין המציאות. אברמל’ה ענה לי על כך כי הוא כבר השיג את תחושת האושר, ועל כן הטענות הללו הן חסרות חשיבות, אינן מעניינות אותו, ומה שיהיה- יהיה!
בדיעבד הוא אכן צדק. הזיכרונות המיוחדים מהמפגש חיים בתוכי ומעניקים לי השראה עד היום. 
 
פונטה טרסה, שווייץוכך נרשמנו לקורס בן 6 שבועות, ובתחילת יולי 1985 המראנו לשווייץ כשפנינו מועדות אל בית הספר ליוגה הממוקם בפונטה טרסה בגבול שווייץ-איטליה. עד היום זכורה לי התחושה המיוחדת במינה שליוותה אותי כשישבתי במטוס וראיתי את חוף הים של ישראל הולך ומתרחק...
נחתנו בציריך והמשכנו בנסיעה בת 3 שעות ברכבת לפונטה טרסה. אברמל’ה ניצל את זמן הנסיעה ברכבת למדיטציה ולמחשבה על הפגישה העתידית עם סלבראג’אן ייסודיאן.
כשהגענו, התגוררנו בדירה מחוץ לאשראם וביקשנו ממזכירו של סלבראג’אן ייסודיאן לסייע לנו למצוא מגורים זולים יותר. כעבור מספר ימים התבשרנו שנמצא לנו חדר בעליית הגג של האשראם, והודות לכך חסכנו כסף רב. אברמל’ה שהיה במקצועו תפסן בניין פתר את בעיית החום בחדר, בכך שסילק כמה רעפים ופתח לנו חלון בגג. הדבורים הרבות שחדרו מהחלון שפתח לא הטרידו אותו כלל כאשר התעופפו מעל מיטתו. "העיקר שיש אוויר", נהג לומר.
 

אודי בילו ואברהם גודל בכניסה לאשראם, פונטה טרסה
חיינו ביחד בחדר קטן וזכיתי לראות כיצד מתנהלים חיי היום יום של אברמל’ה. נוכחתי כיצד הוא מסתדר בכל מצב, תמיד שמח ושליו, ומתגבר על כל קושי במהירות ובקלות.

מכיוון שאברמלה לא היה דובר אנגלית הוא השתמש בחושיו ובאינטואיציה שלו כדי לקלוט וללמוד, ואני עזרתי לו בתרגום. ייסודיאן, שבדרך כלל לא הסכים שאנשים יכתבו במהלך השיחות, איפשר לי באופן חריג לעשות זאת על מנת שאוכל לתרגם לאברמל’ה את הנאמר. 
 
בכל הפסקת צהריים ישבתי וערכתי את מה שכתבתי. אברמל’ה קרא זאת רק כשחזרנו לארץ. ההתלהבות שלו הרקיעה שחקים. אברמל’ה נהג להשכים כל בוקר בארבע וחצי לערך, היה יוצא לטיול, ולאחר מכן חוזר ומקדיש עצמו לתרגולים שלו.
 

 
 
אברהם גודל, פונטה טרסהבאחת הארוחות שהוזמנו אליהן על ידי תלמידים של ייסודיאןבכל בוקר התקיים מפגש עם ייסודיאן, שכלל שעה אחת של האתא יוגה תחת הדרכתו, ולאחריה שיח של שאלות ותשובות, לשאלות אשר היו מגישים בכתב יום קודם לכן. ייסודיאן היה דן בבנושאים האישיים ביותר בפורום הגדול, אך הדבר לא היווה בעיה, כי רק זה ששאל ידע שהתשובה מכוונת אליו, ובאופן זה גם שאר הנוכחים יצאו נשכרים מהשאלה.   
בערב נערך מפגש שכלל מדיטציה בת חצי שעה עד ארבעים וחמש דקות, ולאחריה שיחה בנושא רוחני. ייסודיאן לימד את השיעורים בשפה האנגלית ואליזבת הייך- בשפה הגרמנית.
בתקופת ביקורנו היה יסודיאן בן שבעים, אליזבת הייך בת תשעים, ושררה ביניהם מערכת יחסים כשל אם ובן.
לאחר שפגשתי אותם הגעתי למסקנה שכל מה שנכתב בספרים שלהם הוא אמיתי.
הכיוונים בהם לימדו היו של סוואמי ויווקננדה, מורו ראמאקרישנה פארמהאמסה, וראמאנה מהארישי. ייסודיאן שילב בלימודו את כל הזרמים העיקריים של היוגה: האתה-יוגה, קרמה-יוגה, בהאקטי-יוגה, רג’ה-יוגה וניאנה-יוגה.  

שיעור של סלבראג’אן ייסודיאן
במהלך שהייתנו הוקרן הסרט Yoga in The Forest שבו צולם ייסודיאן כאשר הגיע למערב ובו הוא נראה מפגין שליטה בהעברת הפראנה בגוף. ייסודיאן סיפר שמורו שלט בכל רזי היוגה, ותחת הדרכתו למד לשלוט בקצב הלב ובזרימת הדם. הוא סיפר שמורו הראה לתלמידיו מושבות של האתא יוגים, חלקם בני 300 ו- 400 שנה, החיים בבידוד במעבה הג’ונגל עם חיות טרף. על אף שבעים שנותיו נראה גופו של ייסודיאן מחוטב כשל אתלט צעיר. הוא זקף זאת לזכות תרגילי ההתעמלות האיטית אותם תרגל, וסיפר כי בנוסף, גם הדימוי בתודעתו שומר כך על גופו.
 
אברהם גודל, סלבראג’אן ייסודיאן ואני
נכחנו במספר מפגשים אותם הנחתה אליזבת הייך. על אף היותה בת תשעים שנה הייתה אנרגטית ומלאת חיים. היא לימדה שעורי האתה יוגה והרשימה אותנו בהיותה אדם מאוד אמיתי, ישיר וחזק. תלמידיה סיפרו כי היא יודעת לזהות מזל אסטרולוגי של אדם על פי תווי פניו באופן מדוייק.
ביקשתי מייסודיאן להיפגש עימו לשיחה אישית מכיוון שראיתי שהוא נפגש בכל יום בצהריים עם תלמידים כבני שישים או שבעים שנה.
הוא השיב לבקשתי זו כי אם יישארו לי שאלות, הוא ייפגש איתי לקראת סוף שהייתנו באשראם. ואכן, מספר ימים לפני שעזבנו גיליתי שנגמרו לי השאלות. כמובן שבמהלך השהייה כתבתי לו מכתבים רבים ובהם עשרות שאלות שעליהם השיב בכתב. 

שאלות ותשובות עם א. הייך וס. יסודיאןהתעמלות איטית, סלבראג’אן ייסודיאן בגיל 70
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
את השיחות המתומללות שנכתבו בזמן הלימודים בשווייץ הוציא אברהם גודל בספר "שאלות ותשובות עם סלבראג’אן ייסודיאן". בסיום תקופת שהייתנו כתב לי סלבראג’אן ייסודיאן מכתב מרגש השמור איתי עד היום.
 כשייסודיאן עזב את גופו בגיל 83 התקשרתי למרכז היוגה בציריך ושאלתי את אחת התלמידות כיצד עזב את הגוף, כי הרי היה בריא בצורה יצאת דופן.

היא השיבה שאכן היה בריא עד יומו האחרון, וכי הוא נכנס למדיטציה בחצות ליל ועזב את גופו כשהוא מכין לכך מראש את תלמידיו. 
 
אין ספק שחוויית נוכחותו והפגישה עימו מהווים חלק חשוב מהתוויית דרכי ביוגה.  
לפני עזיבתנו את בית הספר בחזרה לארץ הפתיע אותי ס. ייסודיאן כשמסר לי מכתב שכתב עבורי:
מכתב מייסודיאן
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

כתשובה לשאלתי על ספרי יוגה חשובים המליץ לי סלבראג’אן ייסודיאן לקרוא את הספרים הבאים:

  • Raja Yoga, Jnana Yoga, Bhakti Yoga, Karma Yoga By Swami Vivekananda
  • Day By Day With Bhagawan Ramana Maharishi
  • Talks With Ramana Maharishi
  • Life Of Ramakrishna
  • A Search In Secret India By Paul Brunton
  • A Search In Secret Egypt By Paul Brunton
 
ספרי המופת שכתבו סלבראג’אן יסודיאן ואליזבת הייך-
 ספרים שתורגמו לשפה העברית:

 
התקדשות
יוגה ובריאותריפוי עצמי יוגה וגורל
חוכמת התארות
  

 
 
  
 
 
 
 
 
    
ספרים בשפה האנגלית:

Self Reliance Through YogaSexual Energy And Yoga  Yoga Week By Week