לילי בנטב
מאמרים

לימודי ניאנה יוגה עם לילי בנטב

לימודי ניאנה יוגה עם לילי בנטב
מאת: ד"ר אודי בילו
לילי בנטב (1926-2015)
לילי בֶּנָטָב הייתה מורה לניאנה יוגה, היוגה של ידיעת ה"עצמי" והאמת המוחלטת החובקת-כל.
לילי בנטב עסקה כל חייה באומנות וביוגה. היא הייתה זמרת, סולנית, ושרה סוגים רבים של מוסיקה קלאסית. בשטח האמנות הפלאסטית היא ציירה ופיסלה, ובשטח הספרות כתבה שירה, סיפורת ודברי הגות.
בחקר המודעות שעשתה, הגיעה למסקנות מההתנסות הישירה והבלתי אמצעית בחיים הפנימיים והחיצוניים של ההוויה האנושית.
בשנות השמונים יצאו לאור שלושה ספרים על ידי לילי בנטב, שהיו מחלוצי הספרות הרוחנית בשפה העברית. באותה תקופה לא היו עדיין הרבה ספרים בנושא, וכל ספר שיצא לאור בלעתי בשקיקה. הספר הראשון שהוציאה לילי בנטב היה ספר שתרגמה,"ריכוז ובניית אופי", מאת ארנסט ווד (1981). השני היה "מודעות" (1984) אשר נכתב על ידה, והשלישי היה ספרו של שרי ראמאנה מהארישי "מי אני"? (1986). שלושת ספרים אלו תרמו רבות להעשרת ספרות היוגה שהיתה דלה באותה תקופה. 
 
בלילי בנטבסוף שנת 1987 שיניתי את מקום מגורי בתל אביב ועברתי לגור עם אשתי לעתיד, אלה. כאשר ניסיתי בעקבות הספרים שקראתי לברר היכן ניתן לפגוש את לילי בנטב נודע לי ממרכז שיווננדה, שהיא גרה בבניין שמולי. יצרתי איתה קשר והתחלתי ללמוד בסאטצנגים שערכה אצלה בבית ובמפגשים אישיים שהזדמנו לנו. מכיוון שבתור סטודנט התפרנסתי מנקיון חדרי מדרגות סידרה לי לילי לנקות גם את הבניין שלה. בהדרכתה של לילי התחלתי להבין את משנתו של ראמאנה מהארישי אשר לפני כן נראה לי קשה להבנה. היה נדיר לפגוש אדם הדובר באופן כה בהיר על האמיתות היוגיות. את לילי אפיינו תמיד חוכמה, צלילות דעת, ושמחת חיים יוצאת דופן.

#ניאנה יוגה - שרי ראמאנה מהארישי
בשנת 1988 לילי עזרה לי לתרגם ולערוך את הספר "קרמה יוגה" מאת סוואמי ויווקננדה. דרך העבודה איתה קיבלתי את הבסיס שאיפשר לי בהמשך להוציא ספרים לאור.
במהלך הזמן התיידדנו אני ואשתי עם לילי ועם בעלה יוז’ה ז"ל. לילי שלטה ברזי עולם הרוח ואילו יוז’ה שלט ברזי עולם החומר. בהווייתו היה ממציא וגאון טכני. בגיל מבוגר בנה מעלית להובלת משאות מהקומה השנייה, ובהמשך בנה מעלית שירדה מהמרפסת למטה עבורו ועבור לילי. המפגשים איתם עוררו בנו השראה רבה על השילוב המיוחד שביניהם.  
 
 
 
הספרים שכתבה לילי בנטב: 
אבולוציה סמויהאלוהים של יום יוםסאט-סאנג - מפגשים עם האמת
  
  
       
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לצפיה ברצף הסרטים: