פראניאמה

נשימה דרך האף ודרך הפה

מדע הנשימה

נאדי סודהי - אנלום וילום

נשימת יוגי מלאה

קפלבהאטי

נשימה דרך האף ודרך הפה
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: ד"ר אודי בילו
תרגילי נשימה. צילום: רון בורקיןתחילה יש ללמוד כיצד לנשום דרך האף וכיצד להיפטר מהרגל הנשימה דרך הפה. המכניזם של הנשימה בנוי באופן המאפשר לנשום הן דרך האף והן דרך הפה, אולם חשוב לבחור לנשום נכון, מכיוון שדרך אחת של נשימה מובילה לבריאות ולחוסן ואילו הדרך השנייה מביאה עמה חולשה ומחלות.

אנשים החיים בטבע נושמים דרך האף, ואילו אורח החיים המודרני המשופע בהרגלי חיים לא טבעיים, חיי מותרות וצריכת חום מופרזת (מקלחות, חימום) מעודדים נשימה דרך הפה. אנשים רבים בעולם המערבי נושמים דרך הפה כתוצאה מחוסר ידע ומניחים גם לילדיהם לנהוג כך.

רבות מן המחלות בהן לוקה האדם המודרני קשורות קשר הדוק להרגל הנשימה דרך הפה. ילדים המורגלים בנשימה דרך הפה לוקים בחיוניות ירודה ובמבנה גופני חלש, וכאשר הם מתבגרים הם מפתחים נטיה לחולניות. בשבטים הפרימיטיביים מזהה האם באופן אינסטינקטיבי שנשימה נכונה היא נשימה דרך האף וכבר מגיל קטן סוגרת את שפתיו של הילד ומרגילה אותו בכך לנשום דרך האף - היא מטה את ראשו לפנים כאשר הוא ישן, וכך מאלצת אותו לנשום דרך האף. אם ננהג כך גם אנחנו - ניטיב עם ילדינו.
 
אילו מחלות נגרמות כתוצאה מנשימה דרך הפה?
הצטננויות, נזלות, מחלות מדבקות, אסטמה, דלקת בדרכי הנשימה, גרון (הקופסה המכילה את מיתרי הקול), לוע (כאבים בבליעה), שקדים (שקדים נפוחים קשורים בהגנה על דרכי הנשימה).

רבים מבינינו מקפידים, בשל סיבות אסתטיות, לשמור על פה סגור במשך היום, אולם ישנים בפה פתוח, וכתוצאה מכך נדבקים במחלות. אדם הישן בפה פתוח במשך הלילה, פוגע באחד מחוקי הטבע, מתעורר תמיד עם תחושת יובש בגרון, וזורע כך את זרעי המחלה.
 
מהם היתרונות של הנשימה דרך האף לעומת הנשימה דרך הפה? 
א. קליטת הפראנה מהאוויר נעשית דרך עצבי חוש הריח הנמצאים באף. האוויר שאנו שואפים דרך הפה הוא חסר כוח וחסר פראנה. כאשר האף סתום אנו מאבדים כוחות מהר מאוד, משום שבפה לא קיים מנגנון הקולט את הפראנה מהאוויר. לכן אדם הנושם מהפה לאורך זמן, יסבול ממחסור בפראנה, כושר ההתנגדות והעמידות של גופו ייחלש, והוא יהיה רגיש מאוד למחלות. באמצעות נשימה דרך האף לריאות נספק פראנה רבה אל גופנו. קליטת פראנה מרובה תחזק בראש ובראשונה את לבנו אשר מזרים את הפראנה לכל חלקי הגוף דרך מחזור הדם, לכלי הדם העדינים ביותר. כמו כן תוזרם כמות גדולה של פראנה למוח ותאפשר את פעולתו התקינה. 

ב. מנגנוני ההגנה של הנשימה נמצאים באף: 
  • מנגנון ההרחה מתריע בפני חומרים רעילים. 
  • השערות הדקיקות מונעות מחלקיקים בלתי רצויים לחדור לריאות. 
  • התעלה של העור הרירי מחממת את האויר הקר וסופגת גרגרי אבק שעברו מבין השערות הדקיקות. 
  • בחלקו הפנימי של האף נמצאות בלוטות הנלחמות בחיידקים שחדרו.
 
כיצד שומרים על אף נקי?
א. יש לשאוף שאיפה עדינה של מי מלח ולאפשר להם לזרום אל הגרון. 
ב. יש לשאוף דרך נחיר אחד מול חלון פתוח. 
ג. יש לשאוף תוך כדי שפשוף הנחיריים.
 
סיכום
נשימה דרך האף היא העיקרון הבסיסי העומד מאחורי מדע הנשימה של היוגה, מעבר ליתרונות הבריאותיים שלה. חשוב שכל איבר ימלא את התפקיד המיועד לו, ושרק כאשר האדם חולה ואינו יכול לנשום דרך האף הסתום הוא ינשום דרך הפה.
 
ביבליוגרפיה   
1. יסודיאן, ס. הייך, א. (1953), יוגה ובריאות, ירושלים: מרכוס.
2. Ramacharka, Y. Hatha Yoga, London: L.N Fowler & co.LTD
תגיות: