מסלולי האנרגיה העיקריים
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: ד"ר אהוד בילו
הנאדים והצ'אקרותהפראנה זורמת בתוכינו במסלולים עצביים נפשיים הנקראים נאדים או מרידיאנים. זוהי מערכת מסועפת של צינורות המוליכה אנרגיה לכל מקום בגופנו ללא הפסקה. כאשר נוצרת חסימת אנרגטית אנו צפויים להיחלש ולחלות.
הנאדים נמדדו ומופו בעזרת שיטות טכנולוגיות מודרניות -  אלקטרוניות, טרמיות, ורדיו אקטיביות (סוואמי סורפננדה, 1982). על-פי השיטה היוגית קיימים 72,000 נאדים. מתוך מספר עצום זה קיימים 14 מסלולי אנרגיה עיקריים ששלושה מביניהם הם מסלולים ראשיים: מסלול האנרגיה הימני - פינגלה, מסלול האנרגיה השמאלי - אידה, ומסלול האנרגיה המרכזי - שושומנה.
השושומנה נאדי ממוקם בתוך עמוד השדרה ובו זורמת האנרגיה החזקה ביותר, הנקראת "קונדליני שקטי", שפירושה הוא אנרגיית הנחש. שם זה מתאר את צורת הזרימה המפותלת של האנרגיה הזורמת בעמוד השדרה. (Woodroffe, 1928).
שושומנה נאדי הינו מסלול האנרגיה החשוב ביותר ונקרא גם "הדרך אל ההוויה העילאית". היוגים שואפים להפעיל את המסלול הזה וזאת הם עושים באמצעות תרגילי יוגה. כל עוד זורמת הפראנה דרך אידה ופינגלה עסוק האדם בפעילויות ארציות שונות והוא נותר קשור לחלל, לזמן ולסיבתיות. כאשר פועלת השושומנה האדם נמצא מעבר למגבלה של הזמן והחלל. (דיווננדה, 1980) היוגים מעידים כי ניתן להרגיש את תנועת הקונדליני שהתעוררה בשושומנה באופן פיסי. כאשר אנרגיית הקונדליני עולה במעלה השושומנה ועוברת מצ’אקרה לצ’אקרה, מתנסים היוגים (שם) בסוגים שונים של ידיעה, כוח ואושר. בקרב רוב בני האדם חסומה השושומנה בתחתית עמוד השדרה מכיוון שהפעילות מתרחשת אצלם בעיקר במישורים החומריים של התודעה.
משני צידי השושומנה נמצאות עוד שתי תעלות אנרגיה המייצגות שתי התגלמויות של כוח -  הכח השולח והכח המקבל (האחד נותן והשני לוקח). במערב מכונה העיקרון השולח או המשדר אנרגיה חיובית, והעיקרון המקבל - אנרגיה שלילית. (הייך, יסודיאן, 1990). שתי תעלות אלה תואמות את המיתרים הסימפאטטים השמאלי והימני בגוף הפיסי. (דיווננדה, 1980).
א. פינגלה - מסלול האנרגיה הימני בו זורמת אנרגיית השמש - האנרגיה החיובית, המיוצגת על ידי הצד הגברי. אנרגיה זו מחממת והטבע שלה הוא אקטיבי. מסלול הפינגלה מתחיל באשך השמאלי (Sivananda, 1994) ונפגש עם השושומנה ועם אידה בצ’קרה הראשונה. מקורות אחרים מציינים כי מסלול הפינגלה מתחיל בצדה הימני של הצ’קרה הראשונה.(Motoyama, 1984). למרות שיש לעתים סתירה בין המקורות השונים לגבי מיקומה המדוייק, קיימת הסכמה כי אידה, פינגלה ושושומנה נפגשים לראשונה בצ’קרה הראשונה. אנרגיית השמש זורמת דרך המסלול הימני.
ב. אידה - מסלול האנרגיה השמאלי ובו זורמת אנרגיית הירח - האנרגיה השלילית, המיוצגת על ידי הצד הנשי. אנרגיה זו מקררת, והטבע שלה הוא פאסיבי. אידה מתחילה באשך הימני ונפגשת עם השושומנה ועם פינגלה בצ’קרה הראשונה. אנרגיית הירח זורמת דרך המסלול השמאלי.
שני מסלולים אלו, המקבילים לאנרגיה הגברית והנשית בתוכנו, מתפתלים במעלה עמוד השדרה כמו שני נחשים המצטלבים ביניהם בשישה צמתים ביחד עם המסלול המרכזי. כל צומת כזו נקראת "צ’קרה". ההצטלבות הראשונה ממוקמת בצ’קרה הראשונה הנמצאת בבסיס עמוד השדרה, וההצטלבות האחרונה ממוקמת בצ’קרה הששית הנמצאת בין הגבות. מהצ’קרה השישית ועד לשביעית ממשיכה לפעול רק אנרגיית השושומנה.

 
מקורות
1. דיווננדה, ס.ו, (1980). ספר היוגה השלם.ישראל: רשפים.
2. יסודיאן, ס., הייך, א. (1990). ריפוי עצמי - יוגה וגורל. חיפה: לאור.
3. Motoyama, H. (1981).Theories of the Chakras: Bridge to higher consciousness. USA .The theosophical publishing house
Sivananda, S (1994). Kundalini Yoga. Tehry-Garhwal: The divine life society .4
Surpananda, S.(1982). Basic Yoga postures in realation to Acupunture meridian. Yoga Life, pp.21-22 .5
Woodroffe, J. (1928). The Serpent Power. Madra: Ganesh & Co .6
תגיות: