מורה - תלמיד

גורו שישיה - מורה תלמיד

מורה ותלמיד במסורת היוגה

מאסטר ותלמיד

אורו של הגורו - הגורופורנימה

גורו טאטווה

הצורך בגורו

איך למצוא גורו

איך לזהות גורו

המשמעות של גורו

סוגים של גורואים

מתוך ’אוטוביוגרפיה של יוגי’ מאת פרמהאמסה יוגאננדה

איך למצוא גורו
אור על יחסי הגורו והתלמיד
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: סוומי סאטיסנגננדה סארסווטי תחת הדרכתו הישירה של סוומי סאטיננדה סארסווטי
תרגום: אבי בן שמעון, דרור שועלי
 לפני שאתה מתחיל בפרוייקט זה, עליך לקבוע במדוייק מה הם המניעים הדוחפים את חיפושך אחר גורו. מה הם הצרכים אותם הוא ימלא? מה בדיוק עורר את המסע הזה? האם זוהי כמיהה להעיר את הרוח הפנימית? האם זה פשוט כדי לכלול בתבנית חייך את החוכמה, הנוכחות ונדיבות הלב של אדם חכם? האם זה מכיוון שאתה שואף להשריש את משמעת היוגה, ועל ידי זה לפתח הכרה יציבה וגוף בריא? או שזה בגלל הצורך לשכך את התסכול הפנימי העמוק, שנגרם על ידי קשיים גופניים או חולי מנטלי, אבטלה או קשיים פיננסים?
 
למניע לחיפוש גורו יש חשיבות רבה והוא מצריך מידה רבה של בחינה עצמית. תמיד תזכור שהגורו שאתה מוצא יהיה בהתאם לצרכיך. אם הצורך שלך בגורו הוא כנה, חיפושך יוביל אותך לאדם הנכון.
 
לדוגמא, יכול להיות שאתה שואף לחוות את המטרה העליונה ביותר בחיים רוחניים, ובהיותך מושלה על ידי האינטלקט וההכרה, ייתכן ותחשוב שאתה מוכן לזה. אבל, העובדה הממשית היא, שאתה עדיין נמצא בשלב התחתון במונחים של התפתחות. במצב זה איך אתה יכול להתחיל בפסגה? אם מחר תהיה לך פתאום השראת פתע ותחליט להיות רופא מנתח, האם יהיה זה סביר להציג את עצמך בפני מומחה גדול בתחום זה בבקשה שהוא באופן מיידי יתחיל לאמן אותך לנתח? לא! הוא יבקש ממך קודם ללמוד אנטומיה בסיסית.
 
זוהי התרחשות שכיחה בקרב מחפשים רוחניים. לפעמים אנו הופכים נלהבים יתר על המידה, ובין לילה מחליטים לארוז את התיקים שלנו וללכת להימליה, רישיקש, או איזשהו מקום כזה כדי לצוד גורו ולהשיג הארה, רק כדי לחזור אחרי סדרה של הרפתקאות כושלות, מאוכזבים ביותר. הדרך להארה היא קשה. מעטים מאוד יכולים לצעוד בנתיב זה. לכן, על מנת להמנע מטעויות, תאונות וחרטות, אתה חייב לקבוע באופן שיטתי מהם הצרכים שלך ומה ההדרכה הדרושה לך בשביל ההתפתחות האישית שלך.
 
ייתכן שבאופן זמני אתה עובר תקופה של קשיים גדולים וצער. לעיתים קרובות מאוד קורה שאנו עוברים מצוקה גדולה, משהו מתעורר בתוכנו ואנחנו מסתכלים על החיים מזווית שונה. אנו מרגישים מידה של חוסר עניין בחיים הארציים. אנחנו רוצים לברוח מכל מה שחמדנו בעבר, היות ואנו רואים את הזמניות בכל דבר. מונעים על ידי מחשבות אלו, ייתכן ונחפש גורו ונקבל על עצמנו חיי נזירות רק כדי לגלות שכאשר התגברנו על הטראומות הרגעיות, התשוקות, התאוות והשאיפות שלנו חוזרות בתנופה גדולה יותר. אז אנו מבינים שאם היינו מנתחים בזהירות את הצורך שלנו, החיפוש אחר גורו היה מופנה אל מטרה זו ולא אחרת.
 
מחשבה זו אודות ארעיותם של הצמידויות החומריות עולה גם בהכרתו של השואף הרוחני אשר בכנות שואף לוותר על התשוקות שלו ולגור עם גורו. אך אין זו התוצאה של תגובה לנסיבות של הרגע. אלא, זוהי התוצאה של הבנה עמוקה של התכלית והיעד של חייו. ברגע שבוצעה ההחלטה, לא תהיה נסיגה או היסוס אל מול קשיים.
 
לכן, ראשית, עליך להיות בטוח לחלוטין מה אתה מחפש בגורו. יש להפעיל תשומת-לב גדולה בבירור נקודה זו. המניעים שלך ורמת מודעותך משחקים תפקיד חשוב מאוד בקביעת הגורו שלך. ילד בבית ספר יסודי לא יכול לקוות למצוא קשר עם פרופסור באוניברסיטה. הילד חייב למצוא מורה שיכול להתייחס לרמת מודעותו. זה אותו הדבר עבור התלמיד הרוחני.
 
לכן, הצעד הראשון בחיפושו של התלמיד אחר גורו הוא להכין את עצמו מנטלית, גופנית ורגשית. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לחשוף את עצמך כמה שאפשר לסאטסנג, הרצאות, שיחות ודיונים על נושאים רוחניים. אתה חייב לחפש אחר אנשים בעלי חוכמה עצומה אשר יכולים לבאר את המסתורין והאמיתות היסודיות של החיים כפי שהם מתגלים דרך כתבי הקודש, אנשים אשר יכולים לעורר בך השראה להתבונן בפנימיותך ולחקור את עצמך באופן חיובי.
 
תרגול זה, להימצא בחברתם של אנשים חכמים ומלומדים, יכול להיכלל בחיי היום יום שלך. בכל עת שיש לך את ההזדמנות, אל תחמיץ את ההזדמנות להיות בנוכחותם של אנשים כאלו. סאטסנג, אשר באופן מילולי אומר ’התחברות עם האמת’, הוא אחד האמצעים הפשוטים והיעילים ביותר לסייע לך בהתחלה. זוהי עובדה ידועה היטב, שכאשר אנו מחברים את עצמנו עם השפעות חיוביות, אנו נוטים לפתח את עצמנו בכיוון זה.
 
בנוסף על השתתפות בסאטסנג, צריכה להיות לך סדהאנה אישית או תרגול יוגה אותם אתה עושה בקביעות. עם הזמן תגלה שהתפיסה שלך בהירה יותר וכושר השיפוט שלך מדוייק יותר. תהיה לך תפיסה גדולה יותר של מגבלותיך, כוחך וחולשותיך. אך חשוב מכל יהיה מימוש היעד והמטרה שלך בחיים. זה ייקח זמן, בהתאם לכנות ולקביעות של התרגול שלך, אך עליך להיות מוכן להמתין. בסופו של דבר ההבחנה והאינטואיציה שלך יאפשרו לך לזהות את הגורו בבוא הזמן.
 
יש להדגיש נקודה אחת- לא כדאי לבחור את הגורו דרך מודעות מוגבלת. מוטב בהרבה לדחות את בחירת הגורו עד שהמודעות תהיה נקייה מחשש, דאגות, חרדות וספקות. אלו יובילו ללא ספק לשגיאות בשיפוט. פעמים רבות רואים אנשים אשר השיגו סידהיס (Siddhis), או כוחות גדולים, שיכולים להעניק חוויות רגעיות, ואתם תהיו מטולטלים על ידי הפנטזיות והרגשות שלכם. אולי אפילו תרגישו משיכה גדולה לאנשים כאלה, אך הם אינם בהכרח הגורו אותו אתם מחפשים.
 
אתם חייבים לראות את האנשים האלו באור של מה שהם. ייתכן ותיתקלו בחוויות דומות רבות לפני שלמעשה תמצאו את הגורו האמיתי. עליכם להוציא מחוויות שכאלה השפעות חיוביות, אך אל תתחייבו באמת עד שתהיו בטוחים. אדם יכול להיות בטוח ומוכן כאשר התפיסה הפכה מזוקקת והגיעה לנקודה של בהירות גדולה.
 
אין טעם להיות היסטרי ונוירוטי בקשר למציאת גורו. אתה חייב להכין את עצמך דרך סאטסנג וסדהאנה. מורים רבים ליוגה יכולים להמליץ על תרגולי יוגה לעשייה בבית וישנן הרבה הזדמנויות להיות נוכח בסאטסנג של החכמים. אתה יכול לגשת לגורו פשוט בשביל מנטרה, או בשביל עצה בקשיים שמתרחשים לך מפעם לפעם, בחייך הרוחניים והחומריים. כאשר המודעות גדלה והתפיסה מעמיקה, תדע באופן ספונטני את הנתיב הנכון והגורו הנכון.
 
בדיוק כפי שלתלמיד יש שלבים רבים של התפתחות, גם הגורואים הם בשלבים שונים של התפתחות. ישנם גורואים גיאניים (Gyani Gurus), אשר מומחים בכתבי הקודש ובידע רוחני; גורואים יוגים (Yogi Gurus), אשר שולטים בכל תרגולי היוגה ויכולים ללמד אותם במיומנות גדולה; גורואים טאנטריים (Tantric Gurus), אשר יכולים להסיר קשיים, פיננסיים ואחרים, דרך שיטות שהם שיכללו.
 
בכל אופן, אם אתה מחפש את החוויה הגבוהה ביותר, אם אתה משתוקק לכך בכנות ומוכן לוותר על הכל, אז אתה מוכרח לחפש גורו שהוא ברהמהנישטה
(Brahmanishta). גורו ברהמהנישטה הוא אחד אשר נשאר בבראהמן או המציאות המוחלטת. גורואים כאלה הם נדירים ואם אתה פוגש אחד כזה ומסוגל לזהות את האיכות הזו, אז אתה צריך לדעת שאתה בר מזל. יכול להיות שנתקלת באנשים כאלה פעמים רבות, אך עם האינטלקט וההבחנה שלך האפופים בספק וצביעות, ייתכן ונכשלת לזהות אותם. הם לא בדיוק נושאים כרזה על גבם האומרת, ’אני ברהמהנישטה, בואו אחרי!’ הברהמהנישטה האמיתי קרוב לוודאי שיחיה חיים מאוד פשוטים, מתחמק מכל המלכודות של שם ותהילה.
 
הנקודה שיש להבהיר היא שיש שני סוגים עיקריים של גורואים. לאחד יש ידע אודות המוחלט ולאחר יש גם ידע וגם חוויה של המוחלט. עליך להחליט את מי אתה צריך. אם דרוש לך רק ידע, אז אתה צריך לחפש גורו גיאני, אך אם אתה רוצה לחוות אז יהיה עליך לפנות אל ברהמהנישטה גורו או גורו טאנטרי.
 
פעמים רבות אנו מגלים שזה מעבר ליכולתו של התלמיד לקבוע את השלב שלו בהתפתחות ומה בדיוק הם צרכיו. אך עדיין יש לו תשוקה חזקה לגורו. במקרה כזה, הכי טוב לפנות אל גורו מואר. הוא מסוגל לראות את דרגת ההתפתחות שלך. הוא מסוגל להנחות אותך בהתאם לצרכיך. אך אם תשים את מבטחך בו, אתה חייב לזכור שהוראותיו הם סופיות. ייתכן והוא יבקש ממך לקבל סאניאסה ולהשאר באשראם שלו, או שאולי הוא ישלח אותך חזרה עם הנחיות בקשר לסדהאנה שלך. באשראם ייתכן ותינתן לך משימה מאוד אחראית, או שפשוט תתבקש לחתוך ירקות במטבח, יום אחר יום. אף אחד מאלה לא צריך להרתיע את התלמיד או להרים את האגו שלו. רק הגורו יודע מדוע נעשתה בחירה זו. במרוצת הזמן, התלמיד יגלה שהגורו, יותר מכל אחד אחר, יכל לראות את הטבע העמוק יותר שלו או שלה.
 
לעיתים קרובות מאוד התלמיד היה עם גורו בעבר, אך בחיים הנוכחיים, עליו לעבור חוויות מסוימות ללא כל התחברות עם הגורו. ברגע שהוא עבר חוויות אלה, הכמיהה לגורו מתחילה לגדול בתוכו.
 
זה משהו כמו ילד שהוא רעב ובוכה לאימו לחלב. האמא שומעת אותו אך היא יודעת שזה לא הזמן הנכון להאכיל אותו. אז יש זמן נכון לגורו להופיע בחייך, וכאשר זה מתרחש, אתה תמצא אותו.
 
היו גם מקרים בהם הגורו מתגלה לתלמיד בחלום או בשעת מדיטציה. התלמיד אז מחפש את האדם אותו הוא ראה. התלמידה הראשית של סרי אורובינדו, הידועה כ’האמא’, ראתה אותו בחלום מאותת לה לעברו. מאוחר יותר היא הפכה להיות חלק מאוד חשוב מתנועת אורובינדו.
 
לפעמים אפשרי שהגורו יקבל מנדט או פקודה למצוא תלמיד מסוים. אבל זה קורה בעיקר במקרה של תלמידים מפותחים אשר יש להם ייעוד ברור לבצע.
 
כולנו שמענו על הסיפורים אודות רמהקרישנה וסוומי ויויקננדה. רמהקרישנה חיפש אחר תלמידו וכאשר הוא פגש את נרנדראנאת’, הבחור האריסטוקרטי הצעיר מכלכותא אשר מאוחר יותר הפך לסוומי ויויקננדה, הוא ידע מיד שזה היה הבחור אשר יבצע את שליחותו. באותם ימים סוומי ויויקננדה היה אינטלקטואל מתורבת. הוא לא היה מסוגל לקבל רבים מהדברים שרמהקרישנה אמר או עשה. האינטלקט שלו השפיע על מחשבותיו ותגובותיו. אבל, באותו הזמן, ליבו נמשך באופן שאין לעמוד בפניו כלפי רמהקרישנה. נרנדראנאת’ הצעיר לא יכול היה להבין את זה והוא עבר קונפליקט גדול ביותר. בסופו של דבר הנסיבות עיצבו את עצמן בדרך כזו שויויקננדה היה חייב להיכנע לגורו שלו, והשאר היסטוריה.
 
לכן אנחנו חייבים להבין שישנו כוח גדול יותר שמנחה את הארועים האלו. כשמגיע הזמן הנכון, ארועים אלו מתחילים ללבוש צורה באופן ספונטני. באופן אוטומטי אתה מונחה אל הגורו אשר נועד עבורך. וכאשר אתה רואה אותו, ישנו מפגש של לבבות, של הנשמה שלך ושלו. ברגע הזה כל ספקותיך ייפסקו. כששני לבבות נפגשים, אין שאלות. רק כאשר אנו חיים בתחום האינטלקט אנחנו מוטרדים על ידי שאלות, ספקות ופחדים.
 
גם אני חיפשתי גורו בחיי. גם אני שאלתי את השאלות האלה. תהיתי אם אמצא אותו והאם אזהה אותו. שאלות אלו הדאיגו גם אותי, מכיון שחיפושי אחר גורו היה דרך האינטלקט ומניסיוני האישי יש לי רק תשובה אחת. הפסק עם השאלות. הסתכל פנימה. העצם את התרגולים שלך. התפתח למחפש כנה, וכאשר זה קורה, אין שום כוח בעולם שיכול להרחיק אותך מהגורו שלך.
 
בניתוח הסופי, לא דרושה כל שיטה למציאת גורו. גורו הוא לא מוצר שיש לחפש על המדף בסופרמרקט, ולא ניתן להגדיר גורו. הוא מעבר למילים השגרתיות, המוגבלות בהן אנו משתמשים לעיתים כה קרובות. זו הנשמה שלו שאיתה אנחנו צריכים לתקשר, לא על ידי מילים, לא על ידי אינטלקט ולא על ידי החושים. לכן הטוב ביותר הוא להכין את עצמנו מנטלית, רגשית ורוחנית, ובמרוצת הזמן, כאשר נפגוש את הגורו הנכון, אנחנו נדע.
 
גורו הוא לא צורך חברתי. הוא לא סמל סטטוס כמו רכב או בית בכפר אשר ניתן להשליך אותו ברגע שמשהו טוב יותר מגיע. הוא אינו פח או סל אשפה אליו ניתן לזרוק את כל השליליות והנוירוזות. הוא הרוח הטהורה הזוהרת, מסלק החשיכה, התמצית של מה שכל אדם צריך לשאוף להיות. התחום שלו היא הרוח, וכדי להדריך אותנו אל תוך ממלכה זו הוא מופיע בחיינו. ברגע שבוסס החיבור עם הגורו, זמן לא יכול לשנות אותו והמוות לא יכול להשמיד אותו. זהו איחוד תמידי. הגורו נשאר איתך חיים אחרי חיים. 
תגיות: