מורה - תלמיד

גורו שישיה - מורה תלמיד

מורה ותלמיד במסורת היוגה

מאסטר ותלמיד

אורו של הגורו - הגורופורנימה

גורו טאטווה

הצורך בגורו

איך למצוא גורו

איך לזהות גורו

המשמעות של גורו

סוגים של גורואים

מתוך ’אוטוביוגרפיה של יוגי’ מאת פרמהאמסה יוגאננדה

איך לזהות את הגורו
אור על יחסי הגורו והתלמיד
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: סוומי סאטיסנגננדה סארסווטי תחת הדרכתו הישירה של סוומי סאטיננדה סארסווטי
תרגום: אבי בן שמעון, דרור שועלי
אם יש לך איזה שהן דעות קדומות אודות המראה הפיזי של הגורו, עדיף להפטר מהם מיד. ניתן לבחור בעל, מאהב או חבר, על הבסיס של מראה פיזי. אבל, במקרה של גורו, אדם צריך לוודא ולתקשר עם התדרים הרוחנים ולא עם הצורה החיצונית.
 
הקשר עם גורו אינו מבוסס על אינטראקציות חושניות או פיזיות- חייבים להתעלות מעל רעיונות אלו. גורו אינו שם בשביל לגרות את החושים או לשכך את התאוות. זה יכול להעשות דרך אינטראקציות ארציות. הקשר של גורו עם תלמיד מתבסס על המישורים הרוחניים, הנפשיים והאסטרליים, לכן אדם צריך לשפוט את הרוח ולא את המראה הפיזי. גורו יכול להיות מושך או לא; זה ברמת החשיבות הפחותה ביותר. אין מחסור באנשים מושכים בעולם, אך כמה השיגו שלום בתוכם והאירו את נשמתם?
 
אם הגורו נמצא לסייע לך בנתיב הרוחני, הכרחי שתהיה לו תודעה מפותחת. אם לגורו שאתה מוצא יש את אותה מודעות מוגבלת כמו שלך יש, הוא יפגין את אותם מכאובים, תשוקות, תאוות, חמדנות ואשליות כמוך. המניעים שלו יהיו מוכתמים ועצתו תהיה לא יציבה. לכן, אתה חייב לזהות את הגורו כמישהו עם תודעה גבוהה יותר משלך.
 
איך אתה שופט את תודעתו של הגורו? זהו עניין מאוד פשוט. אם לגורו יש תודעה מפותחת, אז הלימוד שלו והחיים שלו לא יסתרו זה את זה. מחשבותיו, מילותיו ופעולותיו יהיו בתאום מוחלט. חייו יהיו חופשיים מצביעות והעמדת פנים. אם הוא לא עומד בסטנדרט הזה, עדיף לסגת ממנו. אתם מכירים היטב את הפתגם, ’נאה דורש ונאה מקיים’, ולא יכול להיות לכם כל כבוד לגורו שיש לו סדרת חוקים אחת לאחרים ואחרת לעצמו.
 
גורו שיש לו פילוסופיה של נוחות, אשר מנהל חיים כפולים, דמות אחת בשביל הציבור ואחרת מאחורי דלתות סגורות, בקושי יכולה להיות לו אישיות יציבה. אם תודעתו התעוררה והתייצבה באמת, זה ישתקף בצורה עמוקה באישיות שלו. לא תהיה כל התנהגות לא יציבה וגחמות, אלא תהיה יציבות עקבית.
 
גורו כזה ימשוך אליו אנשים באופן ספונטני. אתה תהיה ממוגנט לחלוטין על ידי האישיות שלו, לא מהופנט. היפנוזה היא תוצאה של אהבה עיוורת. ברגע  שהכישוף נשבר, האדם יוצא מההיפנוט. אך מגנטיזם גורם להשפעה עמוקה ונצחית. בדיוק כשם שהמתיקות הטבעית של דבש לעולם לא נכשלת למשוך דבורים, גורו, על ידי המגנטיות של האישיות שלו, לעולם לא נכשל למשוך אליו אנשים.
 
בנוכחותה של אישיות שכזו, למחפש אין שום ברירה אלא להיכנע. כאשר אנו מתקרבים לאדם כזה, מתבסס חיבור ספונטני. זה משהו כמו אהבה ממבט ראשון, ברגע שהוא התמגנט, התלמיד מבחין בטרנספורמציה מבפנים. אם הרגשת ככה בנוכחותו של מישהו, אז אתה צריך לדעת שזהו הגורו שלך. אם הגורו שבחרת הוא מפורסם מאוד, מאוד מלומד ויש לו מוסדות גדולים, אך אינו מניע את רוחך, אז זה הזמן לחשוב שוב. הטעות יכולה להיות בך, אך עדיין אתה צריך להתבונן שנית.
 
ישנו מספר גדול של אישויות אשר מתחזים כגורואים. זהו הטבע האנושי לנצל כל הזדמנות וכמה אנשים שאפתנים היו חצופים מספיק לנצל גם את מעמד הגורו. גורואים רמאים ונביאי שקר קיימים במספרים גדולים והמחפש חייב להיות מאוד זהיר לא ליפול טרף לאנשים שכאלו. במיוחד העולם המערבי היה בור בנוגע לקדושה של מסורת הגורו/תלמיד ולכן לעיתים קרובות הורשם על ידי האנשים שמציגים סידהיס ומתחזים כבני אדם מאוד מפותחים. כל אחד אשר מנסה להפנט אנשים דרך השימוש בסידהיס לא ייתכן שהתעלה על המודעות הארצית והנמוכה יותר. הם מבצעים מופע בלבד או מפגן, וניתן להשוות אותם לקוסם אשר מהפנט קהלים גדולים דרך התעלולים שלו. כולם נהנים מאוד מהמופע, אך כאשר זה נגמר, אתה מוצא שלא למדת דבר. אם מישהו מתרשם מאנשים כאלה, אז לבטח הולך הוא להיות אבוד בחיפושו.
 
ישנם מחפשים רבים אשר בוחרים גורו על הבסיס של ההתנהגות והאישיות שלו. אם הוא נחמד ומדבר מילים נעימות, הם נמשכים אליו. אם הוא לא מנומס או גס רוח, הם מרגישים גינוי ודוחים אותו.
 
אתה חייב לזכור שאתה מחפש גורו כדי שתוכל להגמל ממגבלותיך. בין אם הגורו מדבר אליך באדיבות ובעדינות, או נוזף וגוער בך, הוא עושה כך עם אותה מטרה בהכרתו. לכן, אל תשפוט את הגורו על ידי הפעולות שלו אלא על ידי הטוהר של המניעים שלו. אם הכוונות שלו הן ישרות, ייתכן והוא ישתמש בכל שיטה כדי ללמד אותנו, ואיננו צריכים להקפיד על זה. הגורו שמדבר רק מילים אדיבות אל התלמיד ולעולם אינו גוער בו, רק ירדים אותו אל תוך שאננות גדולה יותר ועל ידי זה יחזק את האגו שלו.
 
חייבים לזכור נקודה אחת. הגורו שאליו אדם נמשך יהיה בהתאם להתפתחותו והשגתו של האדם. איכותו של אדם והאישיות שלו משחקים תפקיד חשוב בשיפוט וההערכה של גורו.
 
אם התלמיד ישר, הוא ימצא גורו ישר. אם הוא רוצה להשיג כוחות על טבעיים, הוא ירוץ אחר אותם גורואים אשר מציגים לראווה את הסידהיס שלהם. אם התלמיד רוצה עושר, הוא ירוץ אחר גורואים שהם עשירים. אם התלמיד רוצה להיות מואר, הוא ימצא גורו מואר. אין כל ספק בקשר לכך. אז תלמיד צריך לנסות להכיר את עצמו, במקום לנסות להכיר את הגורו. לכן, אם אדם רוצה גורו נעלה, הוא צריך להתפתח לתלמיד נעלה.
תגיות: