מורה - תלמיד

גורו שישיה - מורה תלמיד

מורה ותלמיד במסורת היוגה

מאסטר ותלמיד

אורו של הגורו - הגורופורנימה

גורו טאטווה

הצורך בגורו

איך למצוא גורו

איך לזהות גורו

המשמעות של גורו

סוגים של גורואים

מתוך ’אוטוביוגרפיה של יוגי’ מאת פרמהאמסה יוגאננדה

המשמעות של גורו
אור על יחסי הגורו והתלמיד
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: סוומי סאטיסנגננדה סארסווטי תחת הדרכתו הישירה של סוומי סאטיננדה סארסווטי
תרגום: אבי בן שמעון, דרור שועלי
לכל אדם ישנם צרכים בסיסיים וטבעיים מסוימים. ילד בן חמש זקוק לאהבת אם. לא דרוש לו גירוי אינטלקטואלי או מיני, רק דרוש לו החום של אהבה הורית, כמה צעצועים, סביבה בטוחה והוא מאושר. כאשר הוא הופך לנער, צרכיו משתנים. הוא כבר לא תלוי לחלוטין באהבת הורה-ילד, זו באופן חלקי מתחלפת בצורך בחברים. לא חברויות על בסיס מיני אלא חברים, ידידים, איתם הוא יכול לחלוק את סודותיו והרפתקאותיו.
 
כאשר הוא מתבגר, ישנו צורך אחר אשר מתהווה באישיותו. התיאבון המיני שלו מתעורר והוא נזקק לשותפה כדי לפייס את התשוקות והפנטזיות שלו. נסה למנוע ממנו את החוויה הזו והוא עלול להשתגע. עם הגיעו לבגרות, הוא כבר לא מבקש אף אחת ממערכות יחסים אלו ותשוקה הולכת וגדלה להיות אבא מתעוררת בתוכו. הנטיות של יחסי הורה-ילד נולדות והופכות להיות פעילות. כנער, נטיות אלו קיימות אך נשארות רדומות, ורק כאשר הוא מגיע לבגרות הן מתעוררות.
 
תהליך זה, שמתחיל בלידה, לעולם לא מסתיים. אם, בכל שלב, אתה מונע מהילד, נער או מבוגר, את צרכיו הטבועים בו, הוא יפתח חסימות ותסביכים חמורים באישיותו. כיום, כל הבעיות המודרניות של עבריינות, פשע, אונס, רצח, אי שפיות, וכו’ בקרב בני נוער, הם תוצאה של החסכים שכל אינדיבידואל חווה במהלך חייו.
 
ייתכן ומישהו גודל על ידי הורים מזניחים ונוקשים, או שבבגרותו המוקדמת לא הרשו לו להביע את רגשותיו כלפי המין השני. כל ארוע כזה יכול היה להסתיים בפגם באישיות. כל כך קשה לקבוע. אפילו התקרית הקטנה ביותר בילדות יכולה לפתח סכיזופרניה בבוגר. בני אדם הם רגישים ביותר למקרים ולמצבים שהם פוגשים בחייהם. הכל מוקלט, מתוכנת, מאוחסן, ואף אחד לעולם לא יכול לדעת איזו תבנית יכולה חוויה מסוימת ליצור.
 
עם זאת ישנו צורך נוסף אשר מופיע באדם מזמן הלידה. זהו הצורך בגורו, חבר רוחני, יועץ ומורה דרך. אולי לא הבנת את זה, אך ילדך נולד עם תכלית וחייו מונחים על ידי תכלית זו. אף על פי שהוא אולי לא יהיה מודע לכך, ואף על פי שייתכן והוא לא יהיה מסוגל לבטא את הצורך הזה בעקביות, באופן לא מודע הוא מחפש את זה.
 
לכן זוהי חובתו של ההורה לחשוף את הילד לנוכחותו של הגורו. אינטראקציה זו תביא את הסמסקרות (רשמים) החיוביות שלו לחזית הקדמית, כך שהן תוכלנה להתגשם כחלק פעיל של חייו. ייתכן וילד נולד עם סמסקרות חיוביות, אך כדי להוציאם אל הפועל, דרושה לו הסביבה הנכונה וגירוי חיובי. אם אתה מונע ממנו את האמצעי הזה, סמסקרות חיוביות אלה ידוכאו וסמסקרות אחרות יתחילו לגבור באישיותו, מכיוון שילד נולד עם תערובת של סמסקרות. זוהי חובתך להכין את הקרקע ולתת לו את ההזדמנות לבטא את הסמסקרות הנכונות. גם אם הילד נולד ללא סמסקרות חיוביות, נוכחותו של גורו בחייו בודאי תביא שינוי מסוים ותעזור לו להתגבר על הכוחות השליליים בחייו.
 
אם ילד נחשף לגורו מילדותו המוקדמת, הוא מתחיל לפתח אזור של האישיות שלו אשר מופעל על ידי נוכחותו של הגורו. חלק זה של אשיותו מגביר את כל האספקטים האחרים של חייו. אישיותו מתפתחת ללא כל מיני תסביכים והדחקות, והוא לבטח ישיג את שאיפותיו, תשוקותיו ומאוויו; אלו שעבורם הוא נולד.
 
על מנת לבטא את הפוטנציאל האמיתי שלנו, חשוב מאוד עבורנו להיות חופשיים ממגבלות. יצירתיות וגאונות יכולים לפרוח רק אם האדם לא מדוכא על ידי הסביבה ומערכות היחסים שלו.
 
עדיין איננו מסוגלים להבין באמת את חשיבותו של גורו בחיינו. אנחנו רואים אותו כמישהו אליו אנו יכולים לפנות כשאנו רוצים לקבל מנטרה, או להרגיש את הצורך לוותר על העולם. כן, הגורו חשוב לארועים אלו בחיים. אבל, באותו הזמן, יש לו מקום בחיינו, גם אם אנחנו שואפים להשאר לחלוטין בתחום של אינטראקציות ארציות.
 
אנחנו חייבים להבין שהגורו הוא נכס עבורנו, לא משנה היכן ואיך אנו חיים. לא רק לסניאסין או לסדהקה (אחד שמתרגל סדהאנה) דרוש גורו. בהודו, כמעט לכולם יש גורו של המשפחה אשר נחשב כיועץ או מדריך, אשר הוא חלק מהמשפחה. הם מתייעצים עימו על כל הנושאים, כמו עסקים, חתונה, לידה, ומוות. הוא מייעץ להם והוא שם כדי לעזור להם בשעת צרה. אנשים אלו לא ויתרו על העולם, הם בעלי בית ממוצעים. אבל הם טיפחו את הסמסקרה שיש להם גורו מדור לדור. והם מצאו שזה מועיל מאוד בחייהם.
 
לעיתים קרובות מאוד אנו נתקלים בסיטואציה משפחתית, הילדים לא מקשיבים להורים, או שהבעל אינו מתחשב באישתו, או שהאישה יוצרת מתח במשפחה. לא משנה כמה המשפחה מנסה, לא ניתן לפתור את הסכסוך, מכיוון שאף אחד לא מוכן לקבל או לוותר לעצתו של האחר. אך כאשר הגורו מדבר, כולם מוכנים להקשיב ולציית, פשוט משום שהם יודעים שהוא מדבר מאהבה. אין לו אינטרסט נסתר, ויותר מכך, יש לו את החוכמה והאינטואיציה לדעת מה הוא הפתרון הטוב ביותר לבעייה.
 
ראיתי ילדים, שהחליטו ללכת בדרכם שלהם ולהתחתן עם מישהו בניגוד לרצון ההורים שלהם. ההורים ניסו כל מיני סוגי תחבולות לשנות את דעתו של הילד, אך ללא הועיל. אז הם נגשים לגורו ומבקשים את עזרתו. אם הגורו מרגיש שזה הכרחי לילד לחשוב שנית, הוא קורא לו ואומר לו לא להתחתן עם הנערה. והנער מציית. רק מילה אחת מהגורו מספיקה כדי לשכנע את הנער. הוא בטוח שהגורו לא יתן לו עצה לא נכונה. זה האמון והמסירות שיש להם לגורו. הגורו, בחזרה, לוקח את האחריות לעזור לאלו שיש להם אמון ונאמנות לבצע את עבודתו ואת שאיפותיו.
 
היום, מכל עבר, בכל סיטואציה, ישנה אנרכיה. האב נגד הבן. הבן שונא את הוריו. הבת ברחה עם גבר הרבה יותר מבוגר ממנה. לאישה יש קשרים מחוץ לחיי הנישואין. כל אחד עושה מה שהוא רוצה, ללא התחשבות בחברי המשפחה האחרים. המשפחה מאבדת את אחדותה וכל חבריה מושלכים אל תוך הסיטואציות האכזריות של החיים בשביל לדאוג לעצמם.
 
לפעמים יש אי יכולת להתמודד, וזה מוביל לדיכאון, סכיזופרניה, אי-שפיות והתמוטטות עצבים. כל הבעיות האלה נוצרו על ידי האדם. יצרנו אותם בשביל עצמנו. לאדם הפרימיטיבי לא היה כל ידע אודות אי-שפיות וסכיזופרניה. הוא אפילו לא הבין מה הם מייצגים. אך בחברתנו הנוכחית, המחלות האלה נפוצות והגורם לכך הוא המבנה העלוב של החברה שלנו.
 
כל בן אנוש זקוק למישהו אליו הוא יכול לפנות בזמנים של צער ושמחה. מישהו אשר תמיד נמצא שם, ניצב איתן כמו הסלע של גיברלטר (Gibraltar). מישהו שלא יציב אי אילו דרישות. מישהו שיודע רק איך לתת ואף פעם לא חושב על לקחת. מישהו שירים אותך כשכל האחרים דחו אותך. מישהו שאיתו אתה יכול לבכות כמו ילד ולא להיות לא מובן. מישהו שיש לו את החוכמה והחסד לעזור לך להתגבר על סבלותיך, כדי שאתה תוכל שוב פעם לעמוד עם רגליך ניצבות איתן על הקרקע.

אבל האם זה אפשרי למצוא כזה אדם? התשובה היא, ’כן’. בגורו אתה יכול לגלות את כל האיכויות האלו ורבות נוספות. עליך רק לדפוק על דלתו ואתה תמצא את התשובה למה שחיפשת חיים אחרי חיים.
תגיות: