מורה - תלמיד

גורו שישיה - מורה תלמיד

מורה ותלמיד במסורת היוגה

מאסטר ותלמיד

אורו של הגורו - הגורופורנימה

גורו טאטווה

הצורך בגורו

איך למצוא גורו

איך לזהות גורו

המשמעות של גורו

סוגים של גורואים

מתוך ’אוטוביוגרפיה של יוגי’ מאת פרמהאמסה יוגאננדה

גורו טאטווה
אור על יחסי הגורו והתלמיד
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: סוומי סאטיסנגננדה סארסווטי תחת הדרכתו הישירה של סוומי סאטיננדה סארסווטי
תרגום: אבי בן שמעון, דרור שועלי
הגורו טטווה מציין את אלמנט הגורו. אלמנט זה קיים בכל אחד מאיתנו והוא מוכר כגורו הפנימי. גורו פנימי זה הוא העד לכל אשר אתה עושה בחייך, מדריך אותך בשקט בנתיב לידע אודות העצמי הגבוה. לפעמים אתה מוטרד וקשה עורף, ואינך שם לב להדרכה זו. אבל, אף על פי כן, אלמנט הגורו ממתין בסבלנות ליום בו תפנה פנימה ותהרהר בחשיבות העמוקה שיש לו על חייך.
 
הגורו טטווה הוא האלמנט הגבוה ביותר והטהור ביותר אשר קיים בתוכך. הוא נצחי, חסר גיל, ולא ניתן להשמידו. הוא אינו מרקיב עם המוות אלא נישא הלאה מחיים לחיים. כפי שהוא אינו מוגבל על ידי זמן וחלל, גורו פנימי זה הוא תופעה מופשטת למדי, בהיותו חסר צורה, צבע או צליל, והוא בר תפיסה רק לאלו אשר פיתחו את הראייה הפנימית שלהם. לאלו מאיתנו החיים בעולם החושים, גורו פנימי זה יכול להיות גם סיפור אגדה.
 
לכן, כדי שנביא את עצמנו לידיעת אלמנט זה, אשר קיים בכל אחד מאיתנו, אנחנו חייבים למצוא מישהו המהווה ייצוג ישיר, או העתק מדויק של גורו פנימי זה. מסורת הגורו/תלמיד נשמרה רק בשביל מטרה זו. הגורו החי מסמל את הגורו טטווה בתלמיד. התלמיד מציע את עצמו לגורו ומשרת אותו באופן לא אנוכי, באופן בו הגורו רוצה, מפני שהוא יודע שרק דרך המסירות הצנועה שלו לגורו, הוא יכול להגשים את הגורו טטווה בתוכו.
 
המערכת המודרנית של הלימוד לא יכולה להדמות למערכת היחסים של גורו/תלמיד מכיוון שהיא חסרה אלמנט אחד – הגורו טטווה. בהודו, הגורו נחשב נעלה במידה רבה ממורה. כאשר הודי בא במגע עם הגורו, הוא מלא בכבוד ובמסירות אליו. הוא מקבל את הגורו בדמות פיזית מפני שהוא מבין שהגוף הפיזי הוא רק הקליפה החיצונית של תודעה מוארת, פנימית.
 
זה מאוד חשוב לפתח קשר עם הגורו הפנימי שלך; הוא המרכז אותו חיפשת. כל האושר, השמחה והתענוגות אליהם אתה משתוקק בעולם החיצוני הם רק אשליות, בהשוואה לאושר האינסופי המוכל בגורו הפנימי שלך. למעשה, זהו החיפוש הלא מודע שלך אחריו אשר מאלץ אותך לצוד תענוגות בחייך הגשמיים. באופן תת הכרתי אתה מודע לחוויה שהקשר עימו יכול להביא. אך עקב הבורות שלך ובגלל הצעיף של המאיה או האשליה, אתה מחפש אחרי זה במקום אחר בעולם החיצוני.
 
כשאתה מתבונן בפרח, או ציור, או אדם יפה, אתה חווה עונג מסוים. ואתה חושב שהאובייקט הוא המקור לאושר שלך. אבל, לאמיתו של דבר, החוויה מתרחשת בתוכך. לא האובייקט הוא המקור לאושר. זוהי דרגת התפיסה שלך, רמת המודעות שלך, אשר קובעת את מידת האושר שאתה מסוגל לחוות.
 
היכן מתרחשת תפיסה זו? בודאי לא בחוץ. היא מתרחשת בתוכך. ברגע זה היה לך רק הבזק חולף של אותו מקור אינסופי בתוכך, וזהו הגורם לשמחתך. אך אתה משייך זאת לאובייקט ולכן רודף אחר האובייקט על מנת לחוות חוויה זאת שוב. אך הפעם ישנה ציפייה. לכן התפיסה שלך מותנת, כך שהחוויה אינה מהנה במלואה ואתה מאוכזב. אז אתה מתחיל שוב את חיפושך.
 
כאשר אתה פוגש את הגורו, מתרחש תהליך דומה. בכל אופן, מכיוון שהגורו הוא העתק מדויק אמיתי של הגורו הפנימי שלך, זוהי חוויה יותר קבועה. התפיסה החיצונית שלך את הגורו קשורה ישירות לתפיסה שלך את הגורו הפנימי שלך. אם החיבור שלך עם גורו הפך גבוה ושלם, אז בו זמנית אתה מסוגל לפתח חיבור עמוק עם הגורו טטווה בתוכך. שתי החוויות האלה מקבילות ומתקיימות יחד זו לצד זו. כשם שאתה מפתח את הקשרים עם הגורו החי, ההתקשרות שלך עם הגורו הפנימי הופכת ברורה, חיה ומוחשית יותר. ובדרך זו, הגורו טטווה מתחיל להתגלות.
 
בגוף הפיזי, הגורו טטווה מיוצג על ידי האגיה צ’קרה, או המרכז שבין הגבות. בנקודה זו אתה מקבל את ההנחיות מהגורו הפנימי שלך. בנקודה זו גם הגורו החיצוני שולט ומשדר את החוכמה שלו. כשם שאתה הופך מיומן יותר בשמיעת הגורו החיצוני שלך באגיה צ’קרה, כך תוכל להבחין בצורה הסיבתית והעדינה של הגורו הפנימי שלך או הגורו טטווה. ועם הזמן זה הופך להיות מציאות חיה. רק אז מתחילה החוויה האמיתית בחייך.
תגיות: