מורה - תלמיד

גורו שישיה - מורה תלמיד

מורה ותלמיד במסורת היוגה

מאסטר ותלמיד

אורו של הגורו - הגורופורנימה

גורו טאטווה

הצורך בגורו

איך למצוא גורו

איך לזהות גורו

המשמעות של גורו

סוגים של גורואים

מתוך ’אוטוביוגרפיה של יוגי’ מאת פרמהאמסה יוגאננדה

סוגים של גורואים
אור על יחסי הגורו והתלמיד
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: סוומי סאטיסנגננדה סארסווטי - תחת הדרכתו הישירה של סוומי סאטיננדה סארסווטי
תרגום: אבי בן שמעון, דרור שועלי
ראשי פרקים 

 
עכשיו זה הכרחי להסביר את הסוגים השונים של גורו אותם ייתכן ותפגוש. הם סווגו בהרחבה כגורו יוגי, גורו גיאני, גורו טאנטרי וגורו ברהמהנישטה.
זה אפשרי למצוא גורו שהוא יוגי, גיאני, טאנטרי וברהמהנישטה. או, במקרים מסוימים, הגורו יכול להיות יוגי וגיאני, אך אין לו כל ידע על טנטרה או כל חוויה של ברהמן. לפעמים הגורו הוא ברהמנישטה ויש לו את הידע של יוגה וטנטרה, אך הוא אינו מלמד זאת לאחרים. זה משתנה מגורו לגורו. אף על פי שאנו מנסים לעסוק בכל אחד בנפרד, זה נפוץ יותר למצוא גורו שיש לו ידע וחוויות מגוונים.
 
גורו יוגי
גורו יוגי הוא אחד אשר הגיע לשליטה ולשלמות במדע היוגה דרך סדהאנה ארוכה ומפרכת. עקב תרגוליו המתקדמים, ייתכן והוא רכש סידהיס, או כוחות רוחניים, אבל זה לא בהכרח המקרה. בכל מצב, הגורו היוגי יפגין אינטואיציה חדה, אופי רגוע ושלו, ושיפוט יציב.
 
גורו יוגי יכול להיות מלומד או לא, משכנע בדיבורו או פילוסופי. אך יש לו ידע מורכב על החוקים אשר מושלים על הגוף וההכרה, והוא בנחישות ישמור על הדיסיפלינות ויחיה בתיאום עם חוקים אלו. חייו הם התמצית של משמעת ויציבות והוא מצפה לאותו דבר מתלמידיו. לגורו היוגי, הגוף וההכרה הם כלי רכב שחייבים לרתום אותם לפני שיכולה להיות מידה כלשהי של הארה או הישג בחיים.
 
יש לו עין קפדנית לשלמות והוא ידחוף את תלמידיו לחתור לכך גם כן. אם הוא מוצא שהתלמיד הופך נרפה, עצל, אדיש ושאנן, הוא יכול להשתמש בשיטות נוקשות כדי להחזיר את ההתלהבות שלו. כל חייו הם ביטוי של יוגה וזה משתקף בתנועותיו, בהרגליו, בדיבורו ובפעולותיו.
 
הגורו היוגי, שיש לו ידע וחוויה יסודיים אודות הפעילויות של הגוף וההכרה, לעיתים קרובות מפתח כוחות מנטליים. לפעמים ידוע כי הוא משתמש בכוחות אלו כדי לעזור ולעודד סדהקות כנים.
 
עלינו להבחין בין הגורו היוגי לבין מורה ליוגה. גורו יוגי השתלט על ההכרה, הגוף והרגשות שלו. כל פעולה שלו היא יוגה. הגורו היוגי משתמש באופן שיטתי בתרגולים של היוגה, ראשית כדי להטיל משמעת על הגוף, אחרי כן כדי לשלוט בהכרה, ולבסוף להתעלות על הגוף וההכרה גם יחד. לעיתים קרובות הוא מעביר את עצמו סגפנויות מחמירות כמשמעת שהוא חייב לעבור בנתיב לשלמות.
 
כאשר הוא השיג שליטה בטכניקות האלה בתוך עצמו, הוא מלמד סדהקות כנים את הדרך.
אף על פי שייתכן והוא ילמד רק האטה יוגה ופראנאימה פשוטה, הידע שלו רחב בהרבה.  הוא מוסר את הידע שלו בהתאם ליכולת של התלמיד.
 
מורה היוגה, מצד שני, עדיין נמצא בתהליך הטלת המשמעת על הגוף, ההכרה והרוח שלו. אולי הידע שלו יהיה גדול יותר מזה של הסטודנט, אך טווח החוויה שלו מוגבל. הוא עדיין לא רכש שליטה על החוקים אשר שולטים על הגוף, ההכרה והרגשות, הישג שהוא כה הכרחי בנתיב היוגה.
 
תרגולי היוגה יוצרים את הליבה של הסדהאנה הרוחנית שלך. על מנת לזקק את המודעות שלך, לאזן את האנרגיה שלך ולהרים את התודעה שלך, יהיה עליך למזג את טכניקות היוגה אל תוך שגרת היומיום שלך. בדיוק כשם שאתה רוחץ את פניך ומצחצח את שיניך בבוקר, אתה צריך בקביעות גם לבצע את סדהאנת היוגה שלך.
 
לכן, הגורו היוגי הוא צורך חיוני לכל שואף רוחני. הוא אבן דרך חשובה במסע הרוחני שלך וזה הוא אשר נותן לך את התנופה לאמן את הגוף וההכרה שלך, ועל ידי כך סולל את הדרך לסדהנות מתקדמות אחרות.
 
יוגה היא אינה מדע מוגבל. היא קשורה באופן מורכב עם טנטרה ועם פילוסופיות אזוטריות אחרות. התרגולים של האטה יוגה מובילים לראג’ה יוגה. ראג’ה יוגה וקרייה יוגה משלימות זו את זו. קרייה יוגה מובילה למטרה הסופית של הטנטרה. לכן, אין זה נדיר למצוא שלגורו היוגי יש ידע וחוויה של טנטרה ופילוסופיות אחרות, והוא מוכשר באופן מושלם ללמד אותם לתלמידים נבחרים.
 
גורו גיאני
הגורו הגיאני, כפי שהשם רומז, הוא אדם מאוד מלומד אשר יש לו ידע מוחלט של חוכמת כתבי הקודש. דרך פירושים מגוונים של חוכמה זו, הגורו הגיאני מסוגל לגרות ולספק את האינטלקט של התלמיד. האינטלקט הוא תחום האדנות של הגורו הגיאני ודרך ההדרכה וההשראה שלו, הכושר האינטלקטואלי בתלמיד מתפתח לשלמות.
 
מהו ברהמן? מהו העצמי? האם יש בורא? האם הוא אלוהים? אלו הן כמה מהשאלות שהגורו הגיאני יכול לענות עליהן ביעילות.
 
גורו גיאני יענג מחפשים עם תבונתו המהירה ועם גישה אנליטית לשאלות מטפיזיות מורכבות. יש לו הבנה עמוקה על היחסים והשייכות של אמיתות עתיקות עם הקיום המודרני. סוג זה של גורו ייתכן ופיתח או שלא פיתח כוחות מנטליים מספיקים כדי להשפיע על הסדהק, אך חוכמתו ותבונתו משתקפים עמוק באישיותו.
 
אם תאור זה העלה תמונה מנטלית של אדם חמור-סבר עם מראה אפוף הדרת כבוד, זה יכול להיות מטעה. כמה מהגיאנים הגדולים ביותר- אנשים של חוכמה אינסופית- גם שהם יסודיים ובוגרים בידע שלהם, מגלים תמימות ילדותית מיוחדת. עם חוכמה
(wisdom) באה ענווה והערצה לכוחות הגבוהים יותר אשר קיימים ביקום. עבור גורו גיאני, החיים הם תהליך מתמשך של למידה והוא נשאר לנצח במסע בעקבות ידע.
 
גיאנה-יוגה היא אחד מהנתיבים להארה והיא פונה אל האדם שבמידה ניכרת הוא רציונלי. זהו נתיב ארוך ומעייף, מכיוון שאדם יכול בקלות רבה להתסבך באקרובטיקה אינטלקטואלית. לעיתים קרובות נאמר לנו שכדי לחוות את האור או האמת, אנחנו חייבים לעמעם את האינטלקט, ההכרה והחושים. אבל, במקרה זה, אנו משתמשים באינטלקט כדי להכניע את האינטלקט. סרי אורובינדו אמר, "האינטלקט היה העוזר, אינטלקט הוא המחסום, התעלה על האינטלקט."
 
הגורו הגיאני מלמד את התלמיד לחקור מעבר לממלכה של האינטלקט. מכיוון שמעבר לאינטלקט ניתן לגלות את האינטואיציה. על מנת לאפשר ליכולת האינטואיטיבית שלך להתממש, הוא מלמד אותך להסיר את ההתניות מההכרה שלך. אם ההכרה שלך גדושה בידע מספרים, אז תגובותיך וחוויותיך מותנות. אתה משייך כל דבר למה שהספרים אומרים או למה ששמעת.
 
אך אם אתה מניח בצד את כל מה ששמעת או קראת ומפתח את היכולת לקבל ידע מבפנים, אז אתה חווה את הידע הגבוה יותר או האינטואיציה אשר טבועה בך. לגורו הגיאני יש את המטרה הזו בהכרה בזמן שהוא מלמד את תלמידיו.
 
אבל לעיתים קרובות מאוד אתה מגלה שאינך יכול להתעלות על האינטלקט. למעשה, הוא מתחזק יותר ויותר, ואתה נשאר עם כמות גדולה של ידע, אך ללא חוויה. אלו אשר מוצאים את עצמם במצב הזה, מרגישים תחושה עצומה של תסכול. ניתן לעבור מכשול זה על ידי מיזוג התרגולים. אתה צריך ללמוד כמה שניתן מגורו גיאני דרך סאטסנג והרצאה, ובאותו הזמן, שתהיה לך סדהאנה של תרגולי יוגה שעוצבה במיוחד כדי להתאים לך. בדרך זו, תהיה התפתחות סימולטנית של גוף, הכרה, אינטלקט ואינטואיציה.
 
אפשרי שגורו גיאני לא יהיה מסוגל להעביר את החוויה. אך הוא הצעד הראשון לעבר עוררות הענין שלך וגירויי ההכרה שלך לחקור את התעלומות העמוקות יותר אשר ממתינות לך בנתיב הזה. גורו גיאני ידוע גם בשם ברהמהקשותריה
(brahmakshotriya), אשר באופן מילולי מציין, ’אחד שמלומד בוודות (או המקור של הידע)’.
 
גורו טאנטרי
הגורו הטאנטרי הוא לעיתים קרובות סינתזה של יוגי, גיאני, וטאנטרי. טקס החניכה שלו בדרך כלל מתבצע על ידי יוגינית טאנטרית. זו היא אשר חונכת נשמות מפותחות לתוך התרגולים הסודיים והעמוקים של הטאנטרה, וכך הופכת אותם לתלמידיה. הנשמות המפותחות אשר בדרך-כלל נבחרות לחניכה הם גורואים יוגים וגורואים גיאנים. כל האישיות והממד הרוחני של גורו יוגי או גורו גיאני משתנה על ידי מפגש עם יוגינית טאנטרית.
 
רק לאחר חניכה זו הידע שלהם הופך לחוויה, ואז הם הופכים לגורואים טאנטרים. התעלומות העמוקות יותר של ההכרה והיקום מתחילות להפרם לפניהם והופכות למציאות רבת משמעות. לאחר שהחניכה מושלמת, ייתכן והיוגינית תיסוג או לא תיסוג אל הרקע, אבל לא לפני שהיא השלימה את המשימה שלה להדריך את הנחנך לחוויה מאוד חיונית והפיכתו לגורו טאנטרי. גורו יוגי או גורו גיאני, אשר החמיץ את החוויה הזו, לא יכול להתעלות על זמן, חלל ואובייקט, אלא נשאר בתחום של הכרה ואינטלקט.
 
במקרה של גורו ברהמהנישטה, חוויה זו אינה הכרחית. התודעה שלו היא כבר טרנסצנדנטית והוא הגיע לגבהים עצומים.
 
הגורו הטאנטרי הוא מאסטר של ההכרה. ההכרה מנוצלת כמכשיר גרידא- כשם שאדם ישתמש במתג לאור חשמל. כאשר יש צורך באור, המתג מופעל; כאשר אין בו עוד צורך, מעבירים את המתג למצב כבוי. זוהי הנוחות בה גורו טאנטרי מטפל בהכרה. כוח המחשבה של הכרתו של הגורו יכול להיות מוקרן לארצות רחוקות ומרוחקות  באותה המהירות והבהירות שאתה מרים טלפון ומדבר עם מישהו בקצה השני של העולם.
 
הגורו הטאנטרי מסוגל להכפיל את גופו כך שהוא יכול להופיע ביותר ממקום אחד באותו הזמן, או שהוא פשוט יכול ללבוש צורה אחרת לחלוטין. הגוף יכול להיות מוקרן באופן אסטרלי עם מודעות מלאה למה שמתרחש בכל מקום, בכל זמן. הגורו מסוגל לממש את דמותו ויכול להופיע לתלמיד אחד או יותר, בזמן שגופו הפיזי הממשי במקום אחר.
 
הגורו הטאנטרי מוכשר להבין לגמרי את הכרתו של התלמיד ולספוג אותה לגמרי אל תוך שלו. במשך זמן זה התלמיד יפעל בתיאום מלא עם הגורו שלו, כשהוא שומר על מודעות קבועה וממוקדת על הגורו. בזמן זה סביר שהתלמיד יחווה  חוויות נדירות. המודעות שלו מוגבהת ואפשרי שהוא אפילו יפתח כוחות מנטליים. הגורו הטאנטרי יכול לגרום להתרחשות של ארועים שבאופן רגיל הם בלתי אפשריים. הוא אפילו יכול ליצור חומר מכלום. כל זה מתבצע דרך כוחותיו המנטליים.
 
בכל אופן, מרבית הגורואים הטאנטריים מציגים סידהיס (כוחות) אלו לעיתים נדירות. למרות שהם יכולים לשלוט בהכרתם של תלמידים, הם עושים זאת לעיתים נדירות. אם הם עושים זאת, הם פועלים בקפדנות בתיאום עם חוקי הטבע וישנם צווים רבים שהם חייבים לדבוק בהם. הליכה נגד חוקים אלו תהיה פגיעה בסדר הטבעי של הדברים, וגורו טאנטרי מאוד זהיר לא להיות אנרכי. הוא מודע מאוד לכך שסידהיס אלה הם רק אמצעים למצבי תודעה גבוהים יותר. אם משתמשים בהם באופן לא אחראי, במהרה הם הופכים למכשולים ועשויים להעלם לגמרי.
 
אם גורו טאנטרי, בזמן כלשהו, בוחר להשתלט על הכרתו של תלמיד מסוים, זה יעשה רק בתיאום עם החוקים ששולטים בפעולה שכזו. הקרמה של התלמיד נקבעת; משך הזמן של השליטה נקבע. כאשר הזמן שנקבע הושלם, הכרתו של התלמיד משוחררת וניתנת לה הרשות לצמוח באופן עצמאי. אף על פי שהגורו יכול להשתלט על הכרתו של התלמיד שוב ושוב, זה לא יעשה, מכיוון שיש בכך סיכון חמור לגרימת נזק רציני גם לתלמיד וגם לגורו.
 
כאשר תלמיד דבק הולך לגורו טאנטרי, הגורו בוחן ראשית את הקרמה שלו ואת דרגת ההתפתחות שלו. לכל אדם יש קארמות מסוימות אשר ניתן לחסלן באופן מיידי, אבל על קארמות חזקות יותר יש לעבוד. אז הגורו מקצה לתלמיד סדהאנה מיוחדת. או, אם התלמיד חי באשראם של הגורו, הוא או היא מקבל/ת אחריות בהתאם לקרמה. בשום מצב הגורו לא יפעל נגד חוקי הקרמה, מכיוון שיש לו כבוד עצום לחוקים אלו.
 
ידוע גם שגורו טאנטרי סופג את הקארמות של התלמיד, ונפטר מהן ללא כל סבל, בתנאי שיש קשר חזק מאוד ועמוק בין השניים בכל המישורים.
 
שיטת ההוראה בה משתמש גורו טאנטרי היא שידור (transmission). הדרכה יכולה להיות דרך לימוד ודרך חינוך חיצוני, אבל רק אם התלמיד אינו פתוח לשידור. שידור הוא אצמעי ההדרכה העיקרי לצמיחתו הרוחנית של התלמיד. הגורו משדר מחשבות באופן קבוע ובודק את התלמיד כדי לראות היכן הן ההפרעות ומדוע האנרגיה הפסיקה לזרום. כך הוא מכין את התלמיד לעבוד כמדיום שלו.
 
התלמיד בתורו חייב להבין את האחריות שלו בשמירה על דרגת מודעות גבוהה יותר באופן קבוע, כך שהגורו יוכל לתקשר בקלות. הגורו לא צריך כל מילים עבור התלמיד שהשיג את מצב ההכרה הזה. לכן, תלמיד כזה נהיה יקר לאין-ערוך. הגורו יכול לתקשר איתו בכל זמן ובכל מקום, אפילו לאחר שהוא עזב את גופו בן התמותה.
 
ישנה הרמוניה מוחלטת ביניהם. בדיוק כשם שהמוח שולח מסר לרגליים ללכת, לידיים להרגיש, או לעיניים לראות, באותו האופן, אלו מחשבותיו של הגורו שגורמות לתלמיד לפעול. בכל אופן, זה אפשרי שהתלמיד יפרש שלא כהלכה מחשבות אלה, אם הוא לא נשאר מכוון לתדר של הגורו. אז ייתכן והוא יפעל בניגוד להנחיות הגורו שלו. דמיינו את האסון, אם המוח שלך שולח מסר לרגליים שלך ללכת, אך במקום זה הידיים שלך מגיבות! לכן, התלמיד צריך לשמור תמיד על אחדות עם הגורו שלו וזה מושג על ידי התרגול של זיכרון בלתי פוסק.
 
מהגורו הטאנטרי נובעת איכות מגנטית. אדם מרגיש שהוא נמשך אליו כמו ברזל למגנט, או עש ללהבה. הוא חי את החיים עם חופש של ההכרה והרוח. הוא אינו נשלט על ידי הנורמות החברתיות וההתניות אשר לוכדים את האדם הממוצע. כדי להבין את המילה ’חופש’ במובנה האמיתי ביותר, נעשה היטב אם נלמד את דרכיו של הגורו הטאנטרי. הרעיון שלנו על חופש, אליו אנו תמיד חותרים, הינו מוגבל ומשוייך רק לעולם החיצוני, בעוד שהגורו הטאנטרי השיג גם חופש חיצוני וגם פנימי. קארמות אינן קושרות אותו, וגם מחשבות אינן לוכדות אותו. הגורו הטאנטרי הוא המאסטר של כל אלו.
 
בהודו, מתייעצים בגורו הטאנטרי לבעיות נישואין ומשפחה, סבל פיזי או מנטלי, דאגות פיננסיות ועסקיות. דרך ראייה חודרת עמוקה ועזה אל תוך יחסי אנוש, הגורו מסוגל לראות במדויק היכן שוכנת הבעיה ולהציע עצה איתנה. התלמיד הדבק מגלה לעיתים קרובות שהגורו עזר לו דרך כוחותיו המנטליים.
 
בכל אופן, זו אינה הסיבה העיקרית לפנות לגורו הטאנטרי. תהיה זו השמצת כוחות הגורו. הגורו הטאנטרי הכרחי כדי להדריך אותנו להשיג חוויה בנתיב הרוחני. הדרכה וחוויה אלו יכולות להיות משודרות על ידי מבט חטוף בלבד, על ידי טפיחה על הראש, או על ידי סדהאנה קפדנית ומחמירה. הכל תלוי במצב ההתפתחות שלך.
 
גורו ברהמהנישטה
גורו ברהמהנישטה הוא אחד אשר התבסס בתודעת על. הוא ג’יוונמוקטה
(jivanmukta), ’משוחרר בעודו חי’. הוא אינו מדאיג את עצמו עם לימוד אנשים, הדרכתם, הערת השראה בהם או הארתם. הוא שקוע לחלוטין בידע ובחוויה שלו של המוחלט, וזה המקום בו הוא מתגורר.
 
אם לא הדבקים והתלמידים אשר לוקחים על עצמם את האחריות להאכילו ולהלבישו, הוא היה הולך ללא אוכל וללא בגדים. הוא אינו מעוניין ולא מודע לעניינים שנוגעים לגוף. בדיוק כמו שמלח מתערבב עם המים באוקיינוס ואינו מתקיים כישות נפרדת, הגורו הברהמהנישטה התמזג אל תוך ברהמן, העליון. אין זה אפשרי לבני תמותה ותו-לא שכמונו להבין את העולם בו הוא חי. אנחנו לעולם לא יכולים לייחל לדעת את המעמקים שהוא חוקר, ולא את הגבהים אליהם הוא מעפיל.
 
זהו אור הנשמה המאיר את ישותו. כשזה מתרחש, אין אוזניים לשמוע, לא עיניים לראות, ידיים לגעת, או מילים להבין. הברהמהנישטה חי בדממה מוחלטת, חיצונית ופנימית. הוא לעיתים רחוקות או אף פעם ייתן הרצאות ודרשות ארוכות. לעיתים קרובות הוא אפילו לא מודע לנוכחותם של הדבקים והתלמידים שסובבים אותו. לפעמים, יתכן והוא יביע מילים חסרות קשר, או שלא יהיה לו כל קשר לצופים בו. רק ציפור יכולה להבין את שפתה של ציפור, או שייקספיר את השנינות והאירוניה של שייקספיר אחר.
 
למרות התנהגותו של הגורו הברהמהנישטה, אנשים נוהרים אליו באלפים. נראה כי רק להיות בנוכחותו, ולחוות את החמימות והזוהר הנובעים מישותו, זו זכות נדירה. ידוע על ניסים רבים שהתרחשו בחייהם של דבקים ותלמידים של ברהמהנישטה. אבל הוא אפילו לא מודע שדברים אלו קורים דרכו.
 
הכוח האלוהי מגשים את עצמו בגורו הברהמהנישטה. הוא דוגמא חיה לכוחות הטבועים באדם. למרות שהוא אולי שקוע בתוך עצמו, הוא מסוגל למשוך החוצה את אמונתך, דבקותך וכניעתך. הוא מסוגל לעורר את האיכויות הגבוהות יותר של האישיות שלך ולדרבן אותך להביט פנימה.
 
ראמאנה מהרישי היה דוגמא אמיתית לגורו ברהמהנישטה. הוא נולד בדרום הודו במאה הזאת. הוא נדד כל כך עמוק אל תוך עצמו שלעיתים קרובות מאוד לא היה לו כל ידע על הסביבה שלו, למרות זאת האנשים שנהרו אליו באלפים, מצאו פתרון מיידי לבעיותיהם. השידור שלו של אנרגיה היה תהליך ספונטני, אף על פי שהוא עצמו לא עשה כל מאמץ להעביר את האנרגיה לתלמיד.
 
בסופו של דבר, הג’יוונמוקטות האלו יכולים לאבד כל מודעות לגוף ולהפסיק לאכול, למרות שאוכל מוצע להם. הם מתעלים על הגופים שלהם ואז הם ידועים כוידהמוקטות
(videhamuktas). אחרי זה, הם לא יכולים לחיות יותר מעשרה או שנים עשר ימים ובהקדם עוזבים את מבנה הגוף בן התמותה הזה.
 
אין לבלבל בין גורו ברהמהנישטה לבין ’אווטאר פורושה’ (avatar purusha), אשר גילם עצמו בגוף כדי לבצע משימה מיוחדת בעולם. ניתן להשוות את האווטאר פורושה באופן הטוב ביותר לאל צעיר. הוא התעלה על המחזוריות של לידה ולידה חוזרת. הוא אינו צריך להתפתח, ואף אינו נשלט על ידי החוקים של קרמה ואבולוציה. הוא מתגלם בלבוש אדם בחיים אלו כדי למלא פקודה אלוהית. כאשר המשימה הושלמה, האווטאר פורושה חוזר לממלכות לא ידועות.
 
הגורו הברהמהנישטה הוא פסגת כל השלבים של ההתפתחות הרוחנית.
 
גורו אישה
שום מחקר על גורו אינו שלם ללא ציון מיוחד של נשים גורואיות. עקב התערבות שמרנית, לא התאפשר לנשים גורואיות לשרוד במספרים גדולים. כוהנים, ראשי דתות וכמרים, המושפעים על ידי נורמות צרות אופקים ושגרתיות של החברה, הצליחו למנוע את הצמיחה של נשים למעמד של גורו.
 
בהודו, לנשים גורואיות ניתן מעמד מיוחד. רוחשים להן כבוד מזמנים קדומים, במיוחד  במשך התקופה שהטנטרה שיגשגה. התיחסויות לקיומן נמצאות בוודות, באופנישדות ובכתבי קודש אחרים. בכל אופן, עם התהוותן של דתות מסוימות, המצב עבר שינוי גדול ובמשך זמן רב הוגבל תפקידה של האישה כגורו. הן לא נראו יותר כדמויות ציבוריות. בזמן האחרון הן מתגלות שוב ואם החברה מסוגלת להתגבר על הדעות הקדומות והתסביכים שלה, תהיה לנו שוב פעם הזכות המיוחדת לקבל חניכה וחוכמה מנשים גורואיות.
 
גורו ממין נקבה הוא כוח רב עוצמה להתחרות בו. הטבע האינטואיטיבי והעל טבעי הפנימי שלה מאפשר לה להתקדם מהר מאוד לאורך הנתיב הרוחני. תדרי המחשבות שלה יותר עדינים מאלו של גברים ולכן היא יכולה לתקשר עם הכוחות החזקים של היקום בקלות רבה יותר.
 
ידוע שהמכשולים הגדולים ביותר להתקדמות בנתיב הרוחני הם אינטלקט ואגו. כדי להתקדם רוחנית, אדם חייב לטפח ולשמור על איכויות של אהבה, חוסר אנוכיות, חמלה, עדינות, תמימות ילדותית, אמונה, מסירות וענווה. כיוון שאיכויות אלו מהוות חלק בסיסי וטבעי מאישיותה של האישה, זה פשוט עבורה להתעלות על האינטלקט ולהרשות לאמונה והמסירות שלה לפרוח. בהקטי, הנתיב העילאי לחוויה גבוהה יותר, אשר כל השואפים הרוחניים הכנים נאבקים להחזיק בה, היא התמצית של הטבע שלה. זה הופך זאת קל יותר עבורה לשתף פעולה עם ההתעוררות של האנרגיה הגדולה.
 
גברים, מצד שני, מוצאים כי זה קשה ביותר להתמודד עם האגו והאינטלקט שלהם. כתוצאה מכך, הם נקרעים על ידי קונפליקטים והתפרצויות בכל תחנה, כאשר ההתעוררות מתרחשת. אולי לגברים יש אינטלקט נעלה יותר מנשים, אבל במקרה הזה נראה כי אין זה יתרון.
 
אין זו כוונתנו לנסות לבסס את עליונותן של נשים על גברים, או להוכיח שנשים יכולות לשחק את תפקיד הגורו במידה מספקת יותר מגברים. אך עלינו להיות מודעים לכך שנשים מוכשרות כגברים בתחום זה. הן שיחקו תפקיד חשוב בעזרה לאנושות בנתיב הרוחני, אך מעמדן לא הוכר והתקבל בשלמות, ושמותיהן נמחקו מההיסטוריה. בגלל האיסורים והתסביכים של החברה, נשים הוכרחו לפרוש אל השכחה, או לסייע לאנשים ולהדריכם בעילום שם ובסודיות מרבית. אך איש אינו יכול להתכחש לחשיבותן.
 
ישנו פתגם ידוע היטב, ’מאחורי כל גבר גדול, ישנה אישה’. ראינו לעיתים קרובות למדי, שנשים עוררו השראה להתפרצות של גדולה בגברים. אפילו בנתיב הרוחני הגורואים הגדולים ביותר בורכו ברגע מכריע כלשהו בחייהם, על ידי נוכחותה העוצמתית של יוגינית טאנטרית או גורו ממין נקבה אשר הכניסו אותם בסוד הטקסים הטאנטריים. גורואים רבים אולי יהססו להצהיר בפומבי על ארוע חשוב זה בחייהם, אך זוהי אמת שאין להכחישה.
 
זה מביך מדוע נשים, שיש להן כאלה כוחות בלתי רגילים ופוטנציאל להדריך רוחנית את האנושות, לא תוכרנה ותתקבלנה בהתאם. האם זו החברה מונחת-הדת שחוסמת בחומרה את תפקידה כגורו? או שזוהי תשוקתו של הגבר לדכא אותה רוחנית כדי לנצל אותה למושאיו החושניים?
 
בטנטרה, מדע עתיק כמו הציביליזציה עצמה, זו האישה ולא הגבר שמשחקת בתפקיד הגורו. זו היא אשר חונכת אותו אל תוך התרגולים. זו היא אשר מכינה ומנהלת את הטקס. היא שמה את הסימן על מצחו של הגבר ואומרת לו על איזו נקודה עליו למדוט.
 
לגורו יוגינית טנטרית יש את הקיבולת להמם לחלוטין את התלמידים שלה. זוהי הסיבה מדוע לעיתים קרובות אנשים תופסים אותה כמכשפה, קוסמת, או איזה סוג של שד המשתמש בכישוף כדי להשיג שליטה על קורבנותיו. רעיון זה הוא מגוחך. זה נכון שהיא, כמו כל גורו אחר, תמיד על המשמר בחיפוש אחר תלמידים ראויים להדריך ולחנוך. אבל זה פשוט הכוח של ההכרה שלה והמגנטיות של האישיות שלה שמושכים אנשים אליה. יוגינית טנטרית אינה מכשפה או קוסמת. היא אדם אשר פיתח כוחות מנטליים ופיזיים יוצאים מגדר הרגיל דרך עבודה קשה וסדהאנה אישית. עקב טבעה העצמאי ונאמנותה לאף אחד מלבד לנשמתה שלה, היא מפגינה אומץ ותעוזה עשויים לבלי חת, לפעמים חיה בהתבודדות מוחלטת, או בתנאים מאוד קשים ומחמירים. הקודים של התנהלותה, הכללים של ההתנהגות והמוסריות שלה מציבים אותה בנפרד כאינדיבידואלית. רק האמיץ שבאמיצים יכול להסתכן לצעוד בנתיבה אשר אפילו מלאכים פוחדים לצעוד בו.
 
חיצונית, אפשרי שהיא תיראה כאדם רגיל, כמעט תמיד רחוקה בהרבה מהדמות הטובה, הקדושה, הצדיקה והישרה של גורואים, אשר קיבענו בהכרתנו.ניתן להבחין בטוהר נשמתה המשתקף ממעמקי עיניה. כשם שצורף יוצר תכשיטים מזהב, וכך נותן להם תועלת, תכלית, וכיוון, באותו האופן הגורו ממין נקבה מציתה ומפוצצת נשמות מפותחות ובכך מסייעת להם במסעם קדימה באבולוציה.
תגיות: