מורים בעידן החדש
יוגאצ’ריה שרי פָּאטָאבּהִי ג’ויס
פאטבי ג'ויס (1915-2009)יוגאצ'ריה שרי ק. פאטבי ג'ויס נולד בליל ירח מלא של חודש יולי 1915 (יום הגורו פורנימה) בכפר קטן בשם קואשיקה במדינת קרנאטאקה. אביו התמחה באסטרולוגיה ותפקד כדמות מפתח בחיים הרוחניים של הכפר. ככל הילדים הברהמינים (ברהמין- חבר במעמד הכמורה, המעמד הגבוה ביותר בחברה ההודית) באותה תקופה, עוד בהיותו צעיר בשנים, החל בלימוד הוודות (כתבי קודש הודים עתיקים). בגיל 12 נכח ג'ויס במופע הדגמה של תנוחות יוגה שהנחה היוגי הנודע שרי ט. קרישנהמאצ'ריה. ג'ויס הצעיר הושפע עמוקות, ולמחרת היום ביקש להצטרף ללימודי יוגה בבית ספרו של היוגי המלומד. כך, במשך שנתיים, צעד התלמיד הצעיר לפנות בוקר דרך של 5 ק"מ לביתו של קרישנמצ'אריה, שם למד תחת השגחתו הקפדנית של מורו.
במלאת לג'ויס 14 שנים, עבר הברהמין הצעיר, כמקובל, טקס חניכה לענידת סרט הברהמין, המסמל מעבר לבגרות רוחנית. בעקבות הטקס עזב ג'ויס בחשאי את בית הוריו, ונסע ללמוד בבית הספר ללימודי סנסקריט שבעיר מייסור. הוא התפרנס בדוחק באמצעות הדגמות ושיעורי יוגה וקיבוץ נדבות. כעבור שלוש שנים פגש את מורו משכבר הימים, קרישנמצ'אריה, אשר עבר גם הוא להתגורר בעיר מייסור, בעקבות הזמנה אישית של המהרג'ה של מייסור. בתמורה, הקים המהרג'ה בית ספר ליוגה בשטח ארמונו. קרישנמצ'אריה טיפל במהרג'ה ולימד אותו יוגה. ג'ויס, אשר החל ללמוד בבית הספר של קרישנהמאצ'ריה שבמייסור, ליווה את מורו בטיפול במהרג'ה, אשר חיבב מאוד את ג'ויס, ונהג להזמינו בכל יום לפנות בוקר על מנת שיעביר לו שיעורי יוגה.
בשנת 1937 מינה המהרג'ה את ג'ויס כמורה לסנסקריט במשרה מלאה באוניברסיטה של מייסור. ג'ויס הקים את המחלקה ללימודי יוגה באוניברסיטה, אותה ניהל עד לפרישתו מהתפקיד בשנת 1973. עם השנים הוא היה לדמות מפתח ופרופסור מוכר לסנסקריט באוניברסיטת מייסור. 
פאטאבהי ג'ויס ורעייתו אמהסאוויטראמה הצעירה, ואביה שהיה תלמיד באוניברסיטה, נכחו באופן קבוע בשיעוריו של ג'ויס. כבר בגיל 14 היא הכריזה בפני אביה על רצונה לבוא בברית הנישואין עם המורה הצעיר. ג'ויס הוזמן לבית המשפחה והביע אף הוא את רצונו להתחתן עם סאוויטראמה, שלימים אימצה את שם החיבה אמה (אמא). הם התחתנו באותה שנה, ביום הרביעי שלאחר הירח המלא של חודש יוני 1933. לזוג נולדו שלושה ילדים: מאנג'ו, ראמש וסאראסווטי.
באחד הסיפורים על חתונתם של ג'ויס ואמה, פנה קרישנהמאצ'ריה אל הכלה ויעץ לה שתזהר בבקשותיה מבעלה הצעיר, מכיוון שהוא בעל כוח פיזי רב ויוכל להביא אליה אפילו את צ'אמוני - גבעה תלולה בקרבת מייסור, אם תבקש את העברתה. אולי משום תכונה זו של גוף פיזי חזק, בחר ג'ויס בשיטת האשטנגה כדרכו בעולם ההאתה יוגה. ניתן לראות שתלמידים שונים של קרישנהמאצ'ריה בחרו בשיטות ובפיתוחים שונים של משנתו, כנראה על פי אופיים ומשיכתם לסוגים שונים של תרגול.
בשנת 1948, בביתו בן שני החדרים בלאקשמיפורם, ייסד ג'ויס את המרכז לחקר האשטנגה יוגה AYRI, במטרה להתעמק באספקטים התרפויטים של היוגה. בשנים הראשונות הוא לימד בעיקר פקידים בכירים מהאזור, וחולים במחלות שונות. בשנת 1964 נבנתה תוספת אחורית לבניין המגורים, אשר אפשרה מקום תרגול לשנים עשר תלמידים. באותה שנה הגיע בפעם הראשונה היוגי הבלגי אנדרה ואן-ליזבט, והיה למערבי הראשון שלמד עם ג'ויס. כעבור חודשיים של לימודים מאומצים פרסם ואן-ליזבט את סיפרו 'פראניאמה' אשר חשף למערב את פטאבי ג'ויס ושיטת האשטנגה. בעקבות ואן-ליזבט החלו להגיע אירופאים נוספים אל בית הספר שבבית המשפחה הקטן. בשנת 1972 הגיעו ראשוני האמריקאים למייסור. בנקודה זו החלה האשטנגה יוגה (ברבות הימים שונה שמה לאשטנגה ויניאסה יוגה, על מנת להבדילה מהאשטנגה יוגה של פטאנג'לי) להתפרסם בארה"ב, תחילה בקליפורניה ואחר כך בהוואי. בשלב מסוים לימד ג'ויס באמריקה יחד עם בנו מאנג'ו, והשיטה החלה להתפרסם באופן נרחב יותר במערב. במשך שנים, לימודי האשטנגה יוגה התרחשו באותו אולם קטן בביתה של משפחת ג'ויס. מכל קצוות העולם הגיעו תלמידים רבים וחיכו על מדרגות הכניסה, למען יתפנה מקום ויפגשו עם היוגי האדוק ובעל חוש ההומור הנפלא. לאורך כל אותן שנים, עד לפטירתה המפתיעה בשנת 1997, הייתה אמה לצידו של ג'ויס והיוותה אם שנייה לכל תלמידיו, המקומיים והמערביים כאחד.
#פאטאבהי ג'ויסבשנת 2002 פתח ג'ויס בית ספר חדש מול ביתו. האימונים התקיימו בחלל המאפשר מקום לתלמידים רבים יותר. ראשוני התלמידים החלו את אימונם בשעה ארבע לפנות בוקר, כאשר ג'ויס עובר ביניהם, ומדריך את התנועה עם מגע ומלל קצר. סדרת אימון אישית ניתנה על ידי ג'ויס והוא השגיח שכל אחד מהתלמידים יתקדם לפיה. האימון ארך כשעתיים לערך, ברגע הסיום ניתן היה לשמוע את ג'ויס בפראזה אהובה עליו קורא לתלמיד הבא: "One by one you come". ג'ויס, נכדו שאראת ובתו סארסוואטי הדריכו שעות רבות ביום, עד שאחרוני התלמידים סיימו את אימונם. בחלל שררה משמעת קפדנית, חום וזיעה לרוב. החום הרב המתפתח תוך כדי האימון מתועל לניקוי וחיזוק הגוף, וכך מאפשר את הבאת האורגניזם (גוף, נפש ורוח) לקצה גבול היכולת.
בשנת 2007, בגלל היחלשותו הבריאותית, פרש ג'ויס מהוראת היוגה לאחר כ-7 עשורים של הוראה בלתי פוסקת. הוא השאיר את בית הספר לניהולם הנאמן של נכדו שאראת ובתו סארסוואטי. ב-18 במאי 2009 נפטר פטאבי ג'ויס בביתו שבמייסור בהיותו בן 94.
ג'ויס השקיע מרבית מחייו בהוראה ובפיתוח של שיטת האשטנגה יוגה. מקורותיה של שיטת האשטנגה ויניאסה יוגה מתחילים בטקסט הנקרא יוגה קואורנטה. הטקסט המקורי מעולם לא נמצא בשלמותו, והעדויות העיקריות לשיטה הועברו מקרישנאמאצ'ריה אל ג'ויס. יחד עם קרישנהמאצ'ריה עיבד פטאבי ג'ויס את הספר, וכך למעשה פותחה שיטת האשטנגה ויניאסה יוגה.
 
 
לצפייה ברצף הסרטים:


 
 
עוד בנושא 
תגיות: