מורים בעידן החדש
סוגיאל רינפוצ’ה
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: מירב שאולי
סוגיאל רינפוצ'הסוֹגִיָאל רִינְפּוֹצֶ'ֹה (סוג'אל), מורה בודהיסטי מטיבט בעל שם עולמי. מחבר "ספר החיים והמתים הטיבטי".
סוגיאל נולד בשנת 1947 במזרח טיבט במחוז קאם. בגיל צעיר הוכר כגלגולו של טרטון סוגיאל - Tertön Sogyal מהמאה ה- 19, מורו של הדאלאי למה ה-13. הוא למד והתחנך ע"י ג'מיאנג קיינטסה צ'וקילודרו שהיה דמות רוחנית יוצאת דופן, והוכר כסמכות לכל המסורות הרוחניות הנהוגות בטיבט. כמו כן נחשב לגלגולו של המורה שהביא את הבודהיזם לטיבט. ג'מיאנג פיקח על הכשרתו של סוגיאל רינפוצ'ה ואף גידל אותו כבנו. סוגיאל כינה אותו "הבסיס של חיי".  
לאחר הכיבוש הסיני, עם החמרת המצב במחוז הולדתו קם (Kham) עברו סוגיאל ומורו לבירה לאהסה במרכז טיבט, שם פגשו לראשונה (בשנת 1955) את טנזין גיאטסו Tenzin Gyatso, הדאלאי למה ה- 14.

סוגיאל רינפוצ'ה בצעירותו עם מורו ג'מיאנג קינטצ'ה בשנות ה-50 של המאה העשרים בסיקים.
השניים המשיכו במסעם להודו והתיישבו בגאנגטוק לפי הזמנתו של מלך סיקים –צ'וגיאל (Chogyal). סוגיאל למד בבית ספר קתולי בקלימפונג והמשיך ללימודים אוניברסיטאיים בדלהי לפני שעזב למערב.
לאחר מותו של מורו ג'מיאנג קיינטסה, המשיך סוגיאל בלימודים עם מורים טיבטים מבתי ספר שונים בבודהיזם הטיבטי, במיוחד דודג'ום רינפוצ'ה Dudjom Rinpoche אשר נחשב לאחד המורים הדגולים למדיטציה, מיסטיקה ויוגה, ודילגו קיינטסה רינפוצ'ה DilgoKhyentse Rinpoche אשר היה תלמידו המבוגר ביותר של מורו, היה אחד המורים הבולטים בתקופתו ולימד את הדלאי לאמה בעצמו. בשנת 1971 נסע לאנגליה והחל לימודי דת השוואתית בטריניטי קולג' בקיימברידג'.

בשנת 1973 הוא סייע בארגון ביקורו הראשון של הדלאי למה למערב.
סוגיאל רינפוצ'ה נדד במדינות רבות כשהוא משמש בתחילה כמתורגמן למוריו ולאחר מכן כמורה בעצמו. בנדודיו אלה הוא בחן את מציאות חייהם של האנשים, וחיפש כיצד לתרגם את לימוד הבודהיזם הטיבטי, כך שיתאים לאדם המודרני - תהיה אמונתו אשר תהיה - ע"י העברת המסר האוניברסלי שלו ללא איבוד האותנטיות, הטוהר והעוצמה.
מתוך כך נולדה גישתו הייחודית להוראה, ויכולתו להתאים את ההוראה לחיים המודרניים, כפי שניתן לראות בבהירות בספרו המהפכני "ספר החיים והמתים הטיבטי".
#סוגיאל רינפוצ'ה
בנוסף לעיקרי ספר המתים הטיבטי, כולל הספר רעיונות מהבודהיזם הטיבטי ואוטוביוגרפיה של המחבר. הספר הודפס במעל ל-2 מליון עותקים ב-52 ארצות ותורגם ל-36 שפות, כולל לעברית.
כאשר הגיע לאנגליה, לימד רינפוצ'ה שניים עשר תלמידים בחדר קטן ששכר בעלית גג. כיום הוא אחראי ומייסדה של ריגפה- רשת בינלאומית אשר לה מעל 130 מרכזי בודהיזם ביותר מ-40 מדינות. הוא מלמד מעל ל-30 שנה וממשיך להרצות ולנאום בועידות ברחבי בעולם באירופה, באמריקה, באוסטרליה ובאסיה, בנושאים כגון רפואה, ריפוי, תנועות לשלום ואי-אלימות ובתחום של טיפול בחולים סופניים. לימודיו מיוחסים לזרם נינגמה ודזוגחן (NYINGMA, DZOGCHEN) בבודהיזם הטיבטי.
בכל שנה הוא מקפיד לנסוע להודו ולנפאל על מנת ללמוד ממוריו ולקבל את עצתם בנושאים שונים.
 

לצפיה ברצף הסרטים:


מקורות
1. Sogyal Rinpoche, The Tibetan Book of Living and Dying, ISBN 0-06-250834-2
2. Sogyal Rinpoche, Dzogchen and Padmasambhava, Rigpa Publications, 1990, ISBN 0-96-248840-2
3. Sogyal Rinpoche, Glimpse After Glimpse
4. Sogyal Rinpoche, The Future of Buddhism, Rider & Co, 2002, ISBN 0-71-261564-4
5. ספר המתים והחיים הטיבטי. סוגיאלרינפוצ'ה. תרגום: יפעת צור. הןצ' גל, הרצליה 1996.
6. מקורות אינטרנט:
http://www.rigpa.org.il/
http://en.wikipedia.org/wiki/Sogyal_Rinpoche
תגיות: