מורים בעידן החדש
סוואמי קובליאננדה
חלוץ המחקר הרפואי של היוגה
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: רחלי חגי
עריכה לשונית: רועי ברגר

סוואמי קובליאננדהסְוָואמִי קוּבָאלָיָאנָנדָה היה מחנך וחוקר ונודע בתור חלוץ המחקר המדעי של היוגה. הוא הקים את המרכז לחקר היוגה  "קָאיוָואליָדהָאמָה" KaivaliaDhama בלוֹנָבְלָה, ויסד את מגזין היוגה "מִימָאמְסָה".
השפעתו על חשיפת היוגה לעולם ולמערב נחשבת גדולה ביותר.
 

סְוָואמִי קוּבָאלָיָאנָנדָה נולד בשם גָ'גָנָאתָה גָאנֶשָה גוּן למשפחת ברהמינים ענייה במדינת גוּגָ'ארָאת שבהודו בשנת 1883. עקב העוני של משפחתו, עבד סְוָואמִי קוּבָאלָיָאנָנדָה קשה על מנת לממן לעצמו את לימודיו האקדמיים במכללת בָּארוֹדָה שאת לימודיו בה סיים בשנת 1910.
בזמן לימודיו הוא הושפע ממנהיגים פוליטיים כגון שְרִי אָאוּרוׂבִּינדוּ, שהיה מרצה צעיר באותו זמן. סְוָואמִי קוּבָאלָיָאנָנדָה ראה את עמו, המלא בהמונים חסרי השכלה, חסרי יכולות קריאה וכתיבה, מעוטי יכולת וחולים בגופם ובנפשם והחליט לעשות מעשה. הוא עזר להקים את חברת החינוך קאהנדאש בעיר אמלנר, ובשנת 1916 הפך להיות מנהל המכללה הלאומית המקומית. עד שנת 1923 לימד סוואמי קובאליאננדה תלמידי תיכון ומכללה מקומיים על התרבות ההודית.
 
הגורו הראשון של סוואמי קובאליאננדה היה ראג'אנטה מאניקארו Rajaratna Manikrao, שלימד אותו בין השנים 1907-1910.

סוואמי קובליאננדהבשנת 1919 פגש סוואמי קובאליאננדה את פאראמאנסה מהאדהבהג'י, יוגי שהתגורר על גדת נהר הנארמדה. מהאדהבהג'י חנך את סוואמי קובאליאננדה והפך אותו מאדם קפדן ורציונלי למאמין אמיתי.
סוואמי קובאליאננדה הרגיש את ההשפעות המיטיבות של היוגה ורצה לחקור את הנושא לעומק. בעזרת כמה סטודנטים מהמעבדות במכללת בארודה הוא חקר את השפעות האסאנות, תרגילי הפראנאיאמה, הבנדהות ותרגילי הניקוי היוגיים על הגוף האנושי.
 

בשנת 1924 הקים סוואמי קובאליאננדה את המרכז לחקר היוגה והבריאות בלונבלה, "קאיוואליהדאהמה". באותו זמן הוא ייסד את מגזין היוגה המדעי הראשון, "יוגה מימאמסה". המכון והמגזין פעילים עד היום. 

בעזרת כושר הניתוח המדעי והרצון לשפר את חייהם של בני עמו ושל שאר העולם, הצליח סוואמי קובאליאננדה להפוך את היוגה בכלל ואת ההאתא יוגה בפרט לתורה הנסמכת על יסודות מדעיים, ובכך לעזור לקרב את הידע העתיק לעולם המערבי המחושב.

לאסופת סרטי וידאו על סוואמי קובליאננדה

לצפיה ברצף הסרטים:

 

מקורות

http://en.wikipedia.org/wiki/Swami_Kuvalayananda
http://kdham.com/swami-kuvalayananda/
מגזין יוגה מימאמסה: http://www.ym-kdham.in/
אתר קאיווליהדהאמה בלונבלה: ttp://kdham.com/

תגיות: