סוואמי שיאם
מאמרים

סוואמי שיאם

ביקור באשרם של סוואמי שיאם

סוואמי שיאם
מאנגלית: הילה רגב
סוואמי שיאם, 1989
סוואמי שִיָאם (נולד ב 1924) (בשמו הקודם שיאם שריוסטה) הוא מורה למדיטציה ופילוסופיה ודנטית. הוא נולד ב Chandani ב Uttar Pradesh שבהודו. בשנת 1981, ייסד סוואמי שיאם את המכון הבינלאומי למדיטציה (International Meditation Institute  - IMI). מאז שנות 1970 המוקדמות, הוא חי בKullu ב Himachal Pradesh בהודו. בשנת 1986 העניק לו נשיא הודו, Giani Zail Singh, את התואר "Yog Shiromani" בכנס היוגה העולמי שנוהל ע"י Karan Singh. תמצית המחשבה של גורו זה היא המנטרה:
"Amaram Hum Madhuram Hum" (בעברית "אני בן-אלמוות, אני מאושר או לא ניתן לחלוקה"). התורה שלו היא שהעצמי לבדו נמצא בכל מקום, ושבן אדם יכול לגלות את המודעות הזו ולחיות אותה דרך תרגול. אחד מהמשפטים שלו שמתמצת את ראיית עולמו הוא "אתה טהור, חופשי, לנצח".
סוואמי שיאם הוא חכם מלומד, יצור מואר, משורר, נואם, אומן, אדם שחוש ההומור המענג שלו והצחוק המתגלגל שלו מביאים שמחה לכל הסובבים אותו. הוא קדוש אמיתי שהקדיש את חייו להעביר לאנשים סביבו את הידע לגבי טבעם האמיתי, שהוא שלום, חופש, שמחה ומודעות עצמית. המסר שלו הוא שהעצמי האמיתי שלנו הוא אינסופי וטהור ושהידע של העצמי מאפשר לנו לדעת שאנחנו לא ישות נפרדת מאחרים, מהעולם או מהווית הקיום שלנו.
אומרים שמי שהגיע להבנה של הטבע האמיתי שלו יכול לעזור לאחרים להגיע למטרה זו. סוואמי שיאם הוא אדם כזה. הוא מציג את הידע לעולם המודרני במונחים ברורים, ביחד עם טכניקה שאותה יכולים האנשים ליישם בחיי היום-יום כדי להפוך את הידע לנסיון מעשי. סוואמי שיאם הראה שאנו מסוגלים לפתח את היכולת לתפוס את האמת של העצמי שלנו, שאף פעם לא משתנה, אף פעם לא דואג ואף פעם לא נהיה אומלל, שאף פעם לא עולה או נופל, למרות השינויים המתמשכים שאנו חווים יום יום כבני אנוש. כשנתפוס את הידע הזה, נגלה שהוא אינו סטטי; להיפך, הוא ממשיך להתרחב ולהתעמק. זה קורה מכיוון שהידע אינו רק תיאוריה או נושא שגרתי, אלא הוא מצב של מודעות שמביא הבנה, אי פחד, הרגשה של איחוד, יופי ואמת לתוך חיינו. כשאדם מגשים זאת, הוא כבר אינו מרגיש מופרד מהעולם הסובב אותו או מפולג בתוך עצמו. אם כל אחד מאיתנו יכול היה לגלות את הידע הזה, דמיינו איך זה היה משפיע על המשפחות שלנו, הקהילות שלנו ועל העולם שלנו!
סוואמי שיאם נולד בלב הודו, במקום שהמסורת העשירה שלה היא האטמה גיאן (Aatma Gyan), הידע (Gyan) של העצמי (Aatma), אבל הוא האמין שידע זה הוא כלל עולמי, מכיוון שהוא נוגע לכל האנשים באשר הם. מילדותו המוקדמת הוא עשה מדיטציה כל יום ולמד כתבי סנסקריט כמו הבהגווד גיטה, פטנג’לי יוג דרשן, פנצ’דשי, האופנישדים, אשטאווקר גיטה ואחרים. בהיותו נואם מבריק ומעורר השראה באנגלית ובשפת אימו, הינדי, הוא לימד מדיטציה במשך כל חייו ונע בין האנשים עם אנרגיה בלתי נדלית. בהיותו סופר פורה, הוא כתב יותר מ- 40 ספרים בשתי השפות, כשהוא משלב את עבודותיו המקוריות עם כתבי סנסקריט עתיקים. חלק מספרים אלה תורגמו לצרפתית, גרמנית, עברית, פונג’בי ושפות אחרות. הוא כתב גם מאות מאמרים על היבטים שונים של ההכרה הפנימית.
 
בנוסף לפרוזה, כתב סוואמי שיאם יותר מ-5000 שירים בהינדי ומאה באנגלית שמגלים את הידע של האטמה גיאן, כמו גם את המרחבים המתוקים והקסומים של אהבה ודבקות. השירה ההינדית שלו כתובה במקצב קלסי, ושרים אותה באופן מסורתי. מאז שנות ה-80, הופקו יותר מ-20 הקלטות על ידי זמרים מוכשרים ומוסיקאים מהודו וממדינות אחרות. סוואמי שיאם קיבל שבחים בינלאומיים לעבודותיו, הן בעל פה והן בכתובים, מאת מנהיגים בכל תחום. משוררים הינדים מפורסמים של המאה ה-20 וה-21 היללו את שירתו כייצוג הספרותי של ידע ודבקות בשפה. הוא הנחה והשתתף בסמינרים רבים של שירה למשוררים אנגלים, הינדים, גווג’רטים ופונג’בים. מספר תיזות לתארים בספרות, דוקטורט ותואר שני נכתבו על הפילוסופיה והשירה של סוואמי שיאם.
במשך 50 השנה האחרונות, ייסד סוואמי שיאם מספר ארגונים לשיפור הגזע האנושי על ידי גילוי הידע של העצמי. אלה כוללים את מוסד המדיטציה הבינלאומי (International Meditation Institute – IMI), שמתפקד מ-1970 והוכר רשמית ב-1980, התנועה לשלום ואהבה (Shaanti-Sneh Abhiyaan - IDEAL), וההתאחדות אדם-חבר
(Man-Friend Association). בשנת 1986 הוא קיבל את הפרס היוקרתי יוג שירומני
(Yog Shiromani) מאת נשיא הודו, ג’יאני זייל סינג (Giani Zail Singh) עבור עבודתו בתחום המדיטציה וההכרה העצמית. לפי הזמנה הוא נאם לעשרות אלפי אנשים ברחבי העולם בועידות בינלאומיות, ארגונים שונים, אוניברסיטאות ובתי ספר, כמו גם לקבוצות קטנות.
 
הלימוד מיועד כדי לאפשר לכל אחד לגלות את הידע של טבעו האמיתי, לשחרר את ההכרה לעד ממאבק או רגש של דואליות. כשאדם מגיע להבנה זו, הוא יכול לבצע בצורה טובה וחופשייה כל מטלה ופעולה ששייכת לו.
בעוד סוואמי שיאם הוא אדם של הגשמה עצומה בעל קסם אישי ואישיות נעימה, הוא, יותר מהכל, אדם שיודע שהוא אחד עם כולם והוא מפזר נועם בכל דבר שהוא עושה או אומר. הוא מכבד כל אדם ויצור, בידיעתו שהאור שזוהר בעיניו של כל אחד הוא אותו אור אלוהי. בהתייחסו אל כל אחד בכבוד מרבי והערכה, הוא חי את המודעות לכך שכל מי שמתייצב בפניו הוא הוא עצמו. במשך חייו הוא היה דוגמא ללא חת של הידע, אהבה, חופש ואלמוות שעליהם הוא מדבר וכותב ללא הרף. זו הסיבה שאלה שמכירים אותו אוהבים אותו, ואלה שהשתמשו בתורתו זכו בשפע של שלום, אושר וחופש ובראיית האיחוד בחייהם שלהם עצמם. חייו של סוואמי שיאם, הדרכותיו וראייתו מספקות לכל האנשים את ההבנה, הטכניקה והדרך לחיות חיים ללא פחד או אי-ידיעה, חיים מלאי השראה, אהבה ותבונה, לעולם שלווים וחופשיים.

"עם ההבנה שהכל הוא אתה עצמך ואתה הוא הכל, זרם נצחי של שלום, שמחה ואהבה יזרום מתוך הקיום המענג שלך על פני האדמה."
סוואמי שיאם.