סוואמי סווארופאננדה
מאמרים

לימודים עם סוואמי סווארופאננדה

לימודים עם סוואמי סווארופאננדה
סוואמי סווארופאננדה - מרכז שיווננדה ליוגה וודנטה
מאת: ד"ר אודי בילו
סוואמי סווארופאננדהסְוָואמִי סְוָוארוּפּאָנָנְדָה הוא מתלמידיו הבכירים של סוואמי וישנו דבננדה, מחבר ’ספר היוגה השלם’ והספר ’מדיטציה ומנטרות’. שנים רבות ניהל את מרכז שיבננדה בארץ. סוואמי סווארופאננדה מקדיש את חייו להפצת היוגה דרך הרצאות לקהל הרחב ובקורסים להכשרת מורים אותם הוא מעביר במהלך השנה. במשך למעלה מ-20 שנה ניהל ולימד את מרבית קורסי המורים בארגון ברחבי העולם.
כיום סוומי סוורופננדה הינו המורה הרוחני של מרכזי היוגה במזרח התיכון, בחוף המערבי של ארה"ב וכן מנהל את אשרם היוגה של הארגון באי גן העדן בבהאמס.
בשנת 1980 ביקרתי עם חבר במרכז שיבננדה ששכן בזמנו ברחוב יוחנן הסנדלר בתל אביב. היינו ב"אפטר" מהצבא, קצינים צעירים בחיל הים. הכנסת האורחים הייתה למופת ואף ארגנו לנו פגישה עם סוואמי סווארופאננדה שהיה מנהל המרכז. התעניינו ברג’ה יוגה והוא הסביר לנו באריכות ובסבלנות על השלבים המכינים של הרג’ה יוגה. בשנת 1984 עם שחרורי מהצבא המליץ לי מורי אברהם גודל ז"ל לקחת חצי שנת חופש ללא עבודה ומחויבות, בהנחה שזו תהיה לי הזדמנות של פעם בחיים להתנסות בכך. בדיעבד הוא צדק. הוא אף המליץ לי לגור במרכז שיבננדה. פניתי למנהל המרכז סוואמי סווארופאננדה והצעתי את עצמי בתור איש צוות. סוואמיג’י השיב לי שזה לא מתאים לי ולאופיי. הוא ציין שתפקיד איש צוות זה דבר תובעני ואני צריך יותר חופש ומרחבים. סוואמיג’י הציע לי לשכור חדר במרכז ולגור כדייר. קיבלתי בשמחה את הצעתו. חייתי בחדר בגודל של כ-20 מטר, פשוט ביותר, ללא מקרר. את ארוחותיי הייתי מכין בעצמי מדי יום, ואת רוב שעותיי הקדשתי ללימוד ולתרגול.
עם סוואמי וישנו דבננדה בסדנה בקיבוץ ברור חיל, מאי 1985
השתתפתי בכל הקורסים שהעביר סוואמי סווארופאננדה והייתי מוקסם ומשולהב מהחוכמה ומהבהירות בה העביר את הדברים. הוא התמצא בכל תחומי היוגה. בעיני הוא מהמרצים המרתקים ביותר בעולם המערבי בתחום היוגה. תחת הדרכתו השתתפתי בקורסים של רג’ה יוגה טיבטית וקלאסית, ידיים מרפאות (הילינג), חשיבה חיובית, שיפור הריכוז והזיכרון, האתא יוגה למתקדמים, קורס בשיטות הרפייה ועוד. בהשראתו ובהנחייתו כתבתי את העבודה הסמינריונית שלי בסמינר הקיבוצים בנושא "המתח: השפעותיו ודרכי התמודדות עימו". סוואמיג'י הרשים אותי מאוד בפתיחותו הרבה, טוב לב המשולב בחוכמה וביכולתו המיוחדת להסביר כל דבר ברובד של הסיבה. בשנת 1994 כאשר נחת שיבוג’י בארץ נפגשתי עם סוומי סווארופאננדה. וכשסיפרתי לו על המסורת של הבריגהו יוגה ממנה הגיע, אמר לי: "אלו אסטרולוגים מאוד גדולים שיכולים למצוא תלמידים שלהם שהתגלגלו במקומות שונים בעולם ולהחזיר אותם חזרה לדרך".
בתקופת מגורי במרכז שיבננדה זכיתי לפגוש פעמיים את סוואמי וישנו דבננדה, מתלמידיו הבכירים של סוואמי שיבננדה שהגיע לביקורים בארץ, ולהשתתף בסדנאות שהעביר. משפט אחד שאמר נצרב בתודעתי. הוא שאל את הקהל "מה ההבדל בין אתמול להיום"? והשיב: "יום אחד קרוב יותר למוות"……   
סוואמי וישנו דבננדה, יהודה אלמקיאס (תלמיד של אברהם גודל), ואני, מאי 1985
סוואמי וישנו דבננדה הוא מחברם של שני ספרי מופת ביוגה שיצאו לאור בשפה העברית.'ספר היוגה השלם' ו'מדיטציה ומנטרות'.
 
ספר היוגה השלם      מדיטציה ומנטרות
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לצפיה ברצף הסרטים: