עמידת נר - Sarvanga Asana
פירוש השם "האסאנה של כל הגוף" או "גוף שלם". כל הגוף מושפע לטובה מאסאנה זו ומכאן שמה. זוהי אחת מתנוחות היוגה בעלות הערך הרב ביותר, היא מעניקה הטבות רבות ולכן מכונה לעיתים גם "מלכת האסאנות".
סארוואנגאסאנה מעוררת  מבחינה רוחנית על ידי כך שהיא מעוררת מרכזים רדומים בתוכנו, המעניקים לנו כשרונות שבדרך כלל אינם גלויים וידועים לנו, כגון: טלפתיה, ראיית נסתר, ראיית עבר ועתיד ועוד.

תאוס ברנרד[בתמונה: תאוס ברנרד - אחד המערביים הראשונים שזכה לחניכה ממסטרים להאתא יוגה בתחילת המאה העשרים. (מתוך האנציקלופדיה ליוגה, ג. פרשטיין)]
 
תאור המתרחש במהלך התנוחה
סוד פעולתה של האסאנה נעוץ בכך שבזמן השהייה אנו קולטים קרינה בצורה הפוכה. במצב רגיל אנו קולטים דרך הרגליים קרינה שלילית, ודרך הראש - קרינה חיובית, ואילו במצב זה אנו קולטים קרינה חיובית דווקא דרך הרגליים (האדמה מקרינה קרינה שלילית ומהחלל אנו מקבלים אנרגיה חיובית). האנרגיה זורמת לצ’קרות הגבוהות ומעוררת אותנו מבחינה רוחנית.
התחושה של אזור הגרון והכתפיים מתעצמת, ומיקומן של בלוטת התריס והצ’קרה החמישית מורגש באופן מובהק יותר.
כוח הכובד פועל בכיוון ההפוך. האיברים הממוקמים בחלק העליון של הגוף ומקבלים בדרך כלל אספקת דם פחותה, נמצאים בזמן עמידת הכתפיים למטה, ומקבלים שפע של דם (הלב במצבו הרגיל דוחף את הדם כנגד כוח הכובד אל הראש).
איברי הבטן מקבלים במצב הרגיל שפע של דם עקב השפעת כוח הכובד, והדם הזורם מטה מרחיב את כלי הדם. בסארוואנגאסאנה נמצאים איברי הבטן למעלה, כלי הדם שבאזור הבטן מתכווצים, וגמישותם מתחדשת.
הלב זוכה למנוחה יעילה יותר מאשר במצב שכיבה, בשל השינוי הנובע מהשפעת כוח הכובד. במצב רגיל הלב חייב לדחוף את הדם כנגד כוח הכובד אל הראש ואל איברי אזור העורף הנמצאים עתה למטה. משמעות הדבר היא, שהדם זורם לתוך איברים אלה מכוח הכובד, וללא מאמץ מצד הלב, והדם הוורידי חוזר אל הלב ללא התנגדות כוח הכובד.  
עורקי העורף מתמלאים בדם המעביר מזון טרי לבלוטות באזור - התריס, האוזן, ההילוס, התימוס. בלוטות ההפרשה הפנימיות מתעשרות בדם, הן סופגות את התזונה שלהן מהדם, ומפרישות הורמונים האחראים לשמירה על ההתפתחות והאיזון הנכונים של הגוף ושל המוח.
השרירים בעורף נמתחים, החוליות באזור הצוואר מתרחקות אחת מהשניה. דחיסה חזקה של השרירים מתרחשת באזור הכתפיים ומאפשרת להם להרפות. מתח משתחרר מאזור העורף (חוליות 5C – 7C) והכתפיים, ומשתפרים מעברי העצבים המובילים מהצוואר למוח.
 
שיפור הנשימה - דם טרי זורם סביב הצוואר והחזה. אנשים הסובלים מחוסר נשימה, אסטמה, ברונכיט, ובעיות גרון זוכים בהקלה.
 
מרכז הפעולה העיקרי של יסוד החלל – Akashatattva הינו הגרון - החלל שבין עצם הבריח והמפרקת. איזור זה נקרא Bomya – Granthi והוא כולל מספר בלוטות עיקריות: התריס, יותרת התריס, השקדים והרוק, המתפקדות כמגיני הגוף. ההפרשה הפנימית מהבלוטות הנמצאות ב- Bomya – Granthi מרחיקה רעלים הגורמים למחלות, ועוזרת במיוחד לשמור על גוף חזק ובריא. אם בלוטות אלה נשארות פעילות ובריאות, אזי עצבים אחרים ובלוטות אחרות בגוף אינם יכולים להיחלש. אם בלוטות אלה נחלשות עד שאינן מעבירות לדם כמות מספקת של ההפרשה פנימית שלהן, הגוף יחלה. עמידת כתפיים מחדשת את בריאותן של בלוטות אלה.
 
את בלוטת התריס מכנים גם "בלוטת הנעורים" מכיוון שתפקודה המיוחד מפתח את סימני הנעורים בגוף. עם ההתבגרות גורם ליקוי בהפרשת בלוטת התריס להאטה כללית של פעילות הגוף, להפסד אנרגיה ולעליה במשקל. הגוף מתחיל להזדקן ומגלה סימני סניליות והתפרקות.
עמידת כתפיים יכולה לשמור על הנעורים בגוף אם התרגול בה מספיק ושיטתי.
 
תיאור התרגיל
כניסה לתנוחה במצב שכיבה קרב את שתי הרגליים אחת לשניה. הידיים ישרות לאורך הגוף. כפות הידיים מונחות על הרצפה. נשוף, הרם רגליים מהרצפה לכיוון התקרה (הרגליים יכולות להיות ישרות או כפופות). עצור לרגע ונשום פנימה. עם הנשיפה לחץ ידיים לרצפה והרם את האגן והגב. קרב סנטר לבית החזה ותמוך באמצעות הידיים את הגב –  כפות הידיים פתוחות ותומכות במרכז הגב.
יישר את הרגליים ונסה להגיע לעמידת כתפיים כשמשקל הגוף נתמך על ידי הכתפיים, העורף ואחורי הראש.
 
שהייה בתנוחה הרפה את שרירי הגוף, הרגליים, הפנים והגב העליון. ככל שמרפים, קל יותר לתמוך עם הידיים באזור הקרוב יותר לכתפיים.
בדוק באיזה מרווח של מרפקים הכי נוח לשהות. הידיים תומכות בגב. כאשר העמידה מתבצעת על הכתפיים אפשר לנתק את הידיים ולהישען רק על הכתפיים. כאשר הגוף מאורגן היטב, הסנטר יתכנס לתוך שקע הגרון.
נשום נשימות בטן איטיות, שקטות, עמוקות ובקצב קבוע.
מודעות פיסית – שליטה בתנועה, נשימה, בלוטת התריס. רוחנית – וישודהי צ’קרה, מצבי תודעה עקב תנוחת הגוף.
יציאה מהתנוחה יורדים לאחר מספר דקות או כאשר מרגישים צורך להפסיק.
קרב לאט ברכיים אל הפנים ותמוך באמצעות כפות ידיים המונחות על הרצפה (אם הגב רגיש יש לקרב רגליים לראש, לחבק את הירכיים ולרדת עם כל הגוף כמקשה אחת).
המשך לקרב ברכיים אל גוף, התגלגל לאט למטה, והעמד כפות רגליים.
ישר רגליים.
שכב לרגע בהרפיה על מנת לאפשר לזרימת הדם להתאזן והרגש כיצד האנרגיה מתפזרת מאזור הגרון לכל חלקי הגוף.
 
השפעות התנוחה
עמידת כתפיים מונעת כולירע, אבעבועות, טיפוס מעיים, דלקת ריאות, עווית מעיים, צרעת, ודלקת רחם.
עמידת כתפיים מרפאת או מקלה על פעילות יתר או חוסר פעילות של בלוטת התריס, עצירות, קשיים בעיכול, בעיות בטחול ובכבד, בעיות מחזור אצל נערות וצניחת רחם. היא משרשת חולשה, סחרחורת, בקע ואסטמה, מרפאה ורידים תפוחים, טחורים, הצטננויות, כאבי ראש, דפיקות לב, קוצר נשימה, דלקת סימפונות ומחלות הקשורות לגרון. מקלה על אפילפסיה, בעיות עיניים, ויטליות נמוכה ואנמיה. אחרי מחלה האסאנה מחזירה את הויטאליות לגוף.  
עקב השפעת התנוחה על מערכת העצבים, היא עוזרת במקרים של רוגז, מתח יתר ונדודי שינה.

מגבלות בביצוע התנוחה
בעיות לב, השמנת יתר, יתר לחץ דם, בעיות באוזן התיכונה, מחזור, גלאוקומה, גב חלש, בעיות צוואר (רצוי להתייעץ עם רופא מומחה), קרישי דם בוורידים.

 
ביבליוגרפיה
1. דיווננדה, ס, ו. (1980). ספר היוגה השלם. ישראל: רשפים
2. יסודיאן, ס. הייך, א. (1953 ) יוגה ובריאות. ירושלים: מרכוס
3. שיבננדה (1999). יוגה המדריך השלם. תל אביב: מודן
4. שיבוג’י, (1996). הרצאות, ישראל
5. Iyengar, BKS, (1992). Light on Yoga, Calcutta: Indus
Ramacharka, Y. Hatha Yoga. London: L.N Fowler & co.LTD .6
Satyananda, S, S.(1996). Asana Pranayama Mudra Bandha Bihar: Bihar Yoga Bharati .7
Sivananda,S.(1996),Yoga Asanas: A Divine Life Society Publication .8 
תגיות: