שיטות יוגה בעידן החדש

אשטנגה יוגה

קרייה יוגה

קריפאלו יוגה

יוגת החלום

טרי-יוגה

קריפאלו יוגה
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: יניב שלומי
יוגי אמרית דסאימייסד שיטת הקריפאלו יוגה, יוגי אמרית דסאי, נולד בשנת 1932 בכפר הקטן האלול (Halol) במדינת גוג'ראט בהודו. הוא הושפע מהגורו שלו, סוואמי קריפאלוואננדה (Kripalvananda), ופיתח את הקריפלו יוגה בהשפעת סיפור חייו ותורתו של הגורו הנערץ עליו, אותו פגש בגיל 16.

סוואמי קריפאלוואננדה, אשר נולד במדינת גוג'ראט בשנת 1913, היה אמן מפורסם מאוד של קונדליני יוגה, כמו גם דובר נעים, סופר פורה ומוזיקאי מוכשר. בשנת 1932 הוא פגש את הגורו שלו, דאדאג'י שהציע לו חניכה בתורת יוגת הקונדליני. לאחר החניכה ויתר סוואמי קריפאלוואננדה על כל ההנאות הארציות, ונסע ברחבי מערב הודו תוך עיסוק נרחב בהרצאות, בכתיבה ובהוראה.

בשנת 1955 החל תלמידו, אמרית דסאי, ללמד אמנות בהודו, ובשנת 1960 עבר לפנסילבניה שבארה"ב, ושם בנוסף להוראת האמנות, הפיץ את תורת היוגה.
סוואמי קריפאלוואננדהבשנת 1965 ייסד יוגי אמרית דסאי את אגודת היוגה של פנסילבניה, וכינה אותה מאוחר יותר בשם Kripalu, על שם סוואמי קריפאלוואננדה. מטרת האגודה הייתה לספק שיעורי יוגה, כמו גם מסלולי הכשרה למורים ליוגה. בתחילת שנות השבעים, הקים יוגי אמרית דסאי שני אשראמים במדינת פנסילבניה ובשנת 1983 רכשה האגודה את המרכז לקריפאלו יוגה בסטוקברידג', פנסילבניה, המשמש עד היום כמרכז הראשי של הקריפאלו יוגה בארה"ב. 

יוגי אמרית דסאי שכנע את סוואמי קריפאלוואננדה להגיע לארצות הברית, אליה הגיע בשנת 1977, ובה בילה ארבע שנים בביצוע סדהנה אינטנסיבית בת 10 שעות ביממה במרכז קריפלו. בתום ארבע השנים חזר סרי סוואמי קריפאלוואננדה להודו, שם נפטר בשנת 1981. 

בתחילת שנות התשעים הסתבך יוגי אמרית דסאי בשערורייה על רקע קיום קשר מיני עם שלוש מתלמידותיו, שבעקבותיה עזב את המרכז לקריפאלו יוגה. לאחר העדרות של עשר שנים הוא נקרא לחזור, וכל אזכור לגבי הארוע נמחק מרשומות המרכז.

הבסיס הפילוסופי של הקריפאלו יוגה

יוגי דסאי"מטרתה של היוגה המסורתית היא להביא את המתרגל למצב הרוחני הגבוה הנקרא הגשמה עצמית. מטרת הקריפאלו יוגה היא לפתח גוף בריא וחזק, לב פתוח וחומל, ונפש צלולה ושלווה. הקריפלו יוגה מכירה בכך שאנו נולדים אלוהיים ומסוגלים מטבענו להתחבר לטבע הרוחני שלנו."
(מתוך הספר The Kripalu Yoga Teacher Training Manual) 

שיטת התרגול 

קריפאלו יוגה הינה תרגול עדין של האתה יוגה, המשלב גישה של חמלה ושם דגש על מדיטציה, כמו גם על קשרי הגומלין שבין גוף, נפש ואנרגיה.

שיטת הקריפאלו יוגה כוללת שלוש רמות המותאמות לצרכיו של המתרגל המערבי. הרמה הראשונה עוסקת בתרגול תנוחות ובקואורדינציה של הנשימה עם התנועה כאשר התנוחות מוחזקות למשך זמן קצר בלבד. ברמה השניה מתווספת לתרגול גם מדיטציה והתנוחות מוחזקות למשך זמן ארוך יותר. ברמה השלישית והאחרונה, תרגול התנוחות הופך ל"מדיטציה בתנועה". 

לאסופת סרטי וידאו על קריפאלו יוגה

לצפיה ברצף הסרטים: 


מקורות

http://www.kripalu.org
http://en.wikipedia.org/wiki/Amrit_Desai
 http://en.wikipedia.org/wiki/Kripalvananda

תגיות: