שיטות יוגה בעידן החדש

אשטנגה יוגה

קרייה יוגה

קריפאלו יוגה

יוגת החלום

טרי-יוגה

טרי-יוגה
TRIYOGA
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: עמרם בילו
עריכה: גלה חפץ

קאלי ריישיטת התרגול נוצרה ופותחה על ידי קאלי (Kaliji) ריי, ואפשר לראותה כפיתוח חדש וכענף של ההאתא יוגה. בהתאם למסורת ההאתא יוגה העתיקה מונחית הטריוגה על ידי Kriyavati siddhi - אנרגיה בהשראת קונדליני (כח המרוכז בבסיס עמוד השדרה ומועלה כלפי מעלה לאורך עמוד השידרה באמצעות תרגול מתאים, הממריץ ומווסת את מרכזי האנרגיה בגוף).
האנרגיה יוצרת זרימה ספונטנית של אסאנה (תנוחה), פראניאמה (נשימה) ודהארנה (התמקדות בנקודה אחת) על מודרות.

אסאנה - "תנוחה קבועה בה ההכרה (MINDוהגוף רגועים ושלווים. ... מטרת האסאנות ביוגה היא לטפח בריאות נפשית כמו גם גופנית." (Theories of the Chakras, עמ' 39).

פראנאיאמה - פראנה היא כח חיים אשר התפשט בכל היקום וחלחל בכל - בחיים ובדוממים. יתר על כן, כח בסיסי זה אמור להיות משוייך לנשימה, היות שבאמצעותה חודרת הפראנה לגוף האנושי. ...משמעותה של יאמה היא התרחבות, ויש בה הרמוניה הנובעת משליטה עצמית. כך, משמעות הפראנאיאמה היא "טכניקות לשליטה בפראנה" או נשימה מבוקרת. (Theories of the Chakras, עמ'77 ) 

מודרה - מודרה איננה רק תנוחה פיזית אלא גם תרגול הגורם לאפקט נפשי חזק על העצמי הפנימי של המתרגל, המסייע להתקדמותו הרוחנית. המטרה המוגדרת של המודרות היא לעורר את הקונדליני ולהביא למודעות ולשליטה בפראנאיאמה. במובן הרחב, המונח מודרה כולל את כל השיטות המעוררות את הצ'אקרות (מרכזי האנרגיה של האדם שלאורך עמוד השידרה ובגולגולת). (Theories of the Chakras, עמ' 95).

בסיסי התרגול
יסודות הטרי-יוגה כוללים:
קאלי רייא. תנועת עמוד שידרה דמוית גל, עם דגש על הנעת חוליה אחר חוליה, תוך שמירה על המרכז הפנימי דרך התנועות המתחלפות.
ב. הרפיה בתנועה, על מנת שיופעלו רק השרירים הדרושים לכל תנוחה, ומעבר לתנוחה הבאה המעלה אנרגיה, והרפיה בכל מעבר.
ג. חסכון בתנועה: השגת איזון בין תנוחות והימנעות מתנועות מיותרות או בלתי ממוקדות,  המשמרת איזון מדויק לתמיכה בשלד ובמערכת השרירים.
מתרגלים לומדים לשמור על מודעות רצופה בכל ההיבטים של האימון.                    

מאפיינים
הטריוגה מאובחנת באופן ייחודי על ידי תנועות סיבוביות  דמויות ריקוד בארבעה כוונים, תנועות דמויות גל של עמוד השידרה, וגלגולי צד אשר התגבשו באופן אינטואיטיבי אצל קאלי ריי (ראו בהמשך) במהלך מדיטציה.
התנוחות מתורגלות תוך כדי הרפיה וזרימה במעבר מתנוחה לתנוחה. אלמנטים חשובים בתירגול הם מדיטציה, נשימה קצבית, פראנאיאמה, מודרות ומוסיקה. 

שיטה
#קאלי ריי#קאלי ריי#קאלי רייהתירגול מחולק לשבעה שלבים וכולל 1000 מודרות. בכל שלב, המתרגל מעלה את רמת הידע שלו לגבי תנוחה וזרימה, כמו גם בניית כוח, גמישות, סיבולת ושליטה בנשימה. כאשר המתרגל מגיע למודעות בכל ההיבטים של התרגול, תנועת הגוף, הנשימה והמודרה מתנהלים בהרמוניה. נוצרת זרימה מוגברת של פראנה, המביאה את הגוף להיות ל"מכשיר" מתאים  עבור מדיטציה ועבור החיים.
כל שלב בתרגול כולל חמש סדרות המתייחסות לחמשת האלמנטים: אדמה, מים, אש, אויר וחלל (או ריק), וכן לצ'קרות.

מטרה
מטרת הטרי-יוגה היא להביא את המתרגל למצב נפשי של רגיעה, הרמוניה ושמחה. בכך מכינה הטריוגה את האדם לתרגול ברמה גבוהה יותר לקראת הארה. 

קאלי ריי – יוגיני קאליג'י
קאלי רייקאלי ריי נולדה בקנטקי ב-11 באפריל 1955. לדבריה, כאשר הייתה בשנות העשרים לחייה, חוותה "התנסות קונדליני ספונטנית", בזמן שהייתה במדיטציה שנמשכה מעל לשתים עשרה שעות. כפרי חווייתה יסדה קאלי ריי את השיטה שהעניקה לה את השם טְרִי-יוֹגָה (TRI=TRIPLE).
במהלך שנות  ה-90 פגשה קאלי ריי את סוואמי גאנאפאטי סאכהידאנאנדה במייסור שבהודו, והוא הסמיך אותה כסוואמי. כאות הוקרה לפעילותה ההומניטרית הבינלאומית, כיבד אותה סרי סוואמי בפרס 'וישהא באנדו' (חבר היקום, קרוב הדואג לאנושות).
קאלי ריי הסמיכה מאות מורי טרי-יוגה ברחבי העולם. רבים מהם השתבצו במרכזי יוגה, בתי ספר, אוניברסיטאות, בתי חולים וכן בארגונים עסקיים.

גם בישראל מתקיימים קורסים שונים לתרגול בטרי-יוגה . כמו כן, אחת לשנה מוזמנים מורים מהמרכז בארה"ב, על מנת להכשיר תלמידים ישראליים למורי טרי-יוגה. קאלי ריי עצמה, ביקרה בישראל מספר פעמים.  

לאסופת סרטי וידאו על טרי-יוגה

לצפיה ברצף הסרטים:

 

מקורות

 TriYoga - Wikipedia, the free encyclopedia
Kali Ray TriYoga® | Welcome
https://www.youtube.com/watch?gl=US&hl=iw&v=6o2Ky7JCwYE
http://en.wikipedia.org/wiki/Kali_Ray
Theories of the Chakras, By Hiroshi Motoyama, Quest Books U.S.A. 1995
רוני פרוסט, מורה לטרי-יוגה – קיבוץ כברי
הפניה לקישור המתאר האתא יוגה: http://en.wikipedia.org/wiki/Hatha_yoga

תגיות: