השפעות תרגילי היוגה
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: ד"ר אהוד בילו
פראניאמה

נשימת יוגי מלאה שלווה וביטחון. נשיפה חזקה לניקוי ולשליטה על שרירי הבטן. איזון בין זרמים חיוביים ושליליים.
קפלהבהטי הטענת מקלעת השמש באנרגיה, חיזוק הרגל הנשימה דרך האף, טיהור הריאות ומעברי האף, שיפור הריכוז.
נאדי סודהי איזון בין אנרגיות השמש והירח, שיפור הריכוז.
 
אסאנות

סוריא נמסקר (ברכת השמש): פתיחת המרידאנים העיקריים בגוף, הטענת מקלעת השמש באנרגיה, חימום לפני התרגילים, ארגון התנועה, חיזוק השרירים, הגמשת הגוף כולו.
סירשאסאנה (עמידת ראש):  עוררות  רוחנית, שמחה, אספקת דם מוגברת ופראנה למוח, השפעה הפוכה לכוח הכובד, הקלה ללב, שיפור הריכוז והזיכרון, שיפור שיווי המשקל.
סארוואנגאסאנה (נר): עוררות רוחנית, איזון בלוטת התריס, הקלה ללב, הקלה על הוורידים ברגליים.
מטסיאסאנה (דג): חיזוק עצבי הצוואר והגב, הרחבת בית החזה, העמקת הנשימה, חיזוק בלוטת התריס, סילוק נוקשות מהכתפיים ומהצוואר.
קארנהפאדהאסאנה (אוזן ברך עכביש): מתיחת עמוד השדרה ברציפות לאחור, כל חוליה וקישור של איזור הצוואר מקבלים דם בשפע, הגברת זרימת דם באיזור המותניים.
האלאסאנה (מחרשה): הגמשת עמוד השדרה והצוואר, עיסוי אברים פנימיים, אספקת דם למרכזי העצבים החשובים וסילוק עייפות, מניעת הצטברות שומנים בבטן, במותניים ובירכיים, עזרה במקרים של כאבי ראש.
פאסטימוטאן (כפיפת גו לפנים): גרוי כל מערכת העצבים, הפחתת שומן מהמותניים, עוררות רוחנית.
בהוג’נגאסאנה (קוברה): חיזוק הביטחון העצמי, חיזוק שרירי גב, חיזוק הריאות, חידוש הכליות.
שאלאבאסאנה (ארבה): חיזוק הגב התחתון, עיסוי אברים פנימיים, פראנאיאם אסאנה, מניעת עצירות (משפיע על בלוטות העיכול עקב מתיחת השרירים), חיזוק העצבים במותנית.
דהאנוראסאנה (קשת): שמירה על גמישות עמוד השדרה וחיזוק שרירי הגב, השפעה משולבת של ארבה וקוברה, סילוק עצירות, ראומטיזם וגזים במעי, הפחתת שומנים מהבטן, המרצת העיכול והגברת התיאבון, הקלה על הצטברות דם בכלי הדם בבטן. (ראומטיזם: שיגרון, כאבים במפרקים ובשרירים, המחלה תוקפת במיוחד קבוצות של שרירים בגב. ההנחה הרווחת היא כי הגורמים לכך הם לחץ מוגבר על השרירים וחשיפה לקור. לרוב חולפת המחלה מעצמה).הקשת המתנדנדת מעסה את האיברים הפנימיים עיסוי חזק.
מאטסיאנדראסאנה (פיתול): הגברת בטחון עצמי, החלטיות, התמדה. אחת התנוחות היחידות השומרת על פיתול עמוד השדרה. התנוחה משפרת את אספקת הדם לעצמות עמוד השדרה ולמקלעות העצבים ולכן מחדשת את הנעורים. מחזקת את העצבים לאורך עמוד השדרה. משפרת את העיכול ואת הנשימה. מאזנת בין אנרגיות השמש והירח.
קאקאסאנה (עורב):  חיזוק פרקי הידיים, הזרועות, הכתפיים, שיפור הריכוז.
פאדאהאסטאסאנה (ראש ברכיים בעמידה): PADA - רגליים, HASTA  - ידיים. לאחר ביצוע תנוחה זו חשים רעננות. אספקת הדם לראש מואצת ולכן תנוחה זו מיטיבה עם מי שאינו יכול לבצע עמידת ראש. הכפיפה לפנים מחזקת את מנגנון שיווי המשקל באוזן הפנימית. אסאנה זו משפרת את מסלול הזרימה של ה-’אפאנה ואיו’ כלפי מטה. גם הסושומנה מטוהר ומתחזק. מחטבת את המותניים.
טריקונאסאנה (משולש): שמירה על גמישות עמוד השדרה בכפיפה הצידה, שיפור התיאבון, הגמשת שרירי הגב והשרירים הבין צלעיים.
סימהאסאנה (אריה): התעמלות לשרירי הצוואר, עיסוי לגרון ולגרוגרת, חיזוק בלוטת התריס, שיפור השמיעה ובלוטת הפרשת הריר. ריפוי דלקת שקדים בתחילתה, ריפוי קשיי נשימה, הפגת ריח רע מהפה, ניקוי לשון. עוזרת במקרי גמגום - צ’קרה חמישית. האסאנה הטובה ביותר להקלה על ביצוע שלוש הבנדות.
מאקראסאנה (תנין): הגברת אש העיכול והתיאבון, חיזוק שרירי הגב, הצוואר, ואחורי הירכיים. צ’קרה שניה.
ויוניקשאסאנה: מיטיבה עם העצבים ושרירי הירכיים, הברכיים, הכתפיים, הידיים והצוואר, שחרור עודף רוח (וואתה).
סופטא וז’ראסאנה: סופטא, פירושו "שינה". וז’רא הוא מסלול האנרגיה המחבר את אברי המין והמוח. וז’רא פירושו גם רעם.
מתיחה ברגלים בברכיים ובירכיים, עוררות פעולת העצבים שמתחת לעור. תגבור פעולת נקבוביות העור, הכפיפה החזקה ברגליים והידיים מחלישה את מחזור הדם באברים אלה ומחזקת את מקלעת השמש. התרגיל מיטיב ביותר עם בעלי בלוטות הפרשה עצלות והסובלים מגיבנת וקיפוזה. ריכוז: מקלעת השמש והלב.
שאוואסאנה (הרפיה): מערכת העצבים מגיעה לרגיעה מוחלטת, השרירים משוחררים ורפויים. הטענת הגוף באנרגיה שקולה למספר שעות של שינה, הקלה ללב, הקלה בזרימת הדם.
ההרפיה נעשית בשלושה רבדים : גוף – שרירים.  מחשבה – נשימה. רוח – ריכוז במפתח הלב.

מקורות
1.  יסודיאן, ס. הייך, א. (1953). יוגה בריאות. ירושליים: מרכוס
2. שיבננדה (1999). יוגה המדריך השלם. תל אביב: מודן.
3. (Satyananda, S, S.(1996. Asana Pranayama Mudra Bandha Bihar:Bihar Yoga Bharati.
Sivananda, S.(1996) ,Yoga Asanas: A Divine Life Society Publication .4
תגיות: