מהי בריגהו-יוגה
במאה השישית והשביעית לספירה גנזו המאסטרים פילוסופיות לסוגיהן וכתבי רפואה רבים, כי הבינו שאין האנושות כשירה עדיין לקבלם. בתוך כך החביאו נזירים טיבטים גם את כתבי ה"בריגהו-שאנגיטה" לתקופה שנמשכה 1300 שנה.
את ה"בריגהו-שאנגיטה" כתב הרישי בריגהו, ובה כתבים העוסקים בג’יוטיש (אסטרולוגיה), שמשמעו הארת העבר, ההווה והעתיד והבאת הגאולה, וכאלה העוסקים ביוגה ומלמדים כיצד להשיג סאמאדהי (טראנס מקודש, הגשמה עצמית).
שרי סודהיר רנג'אן בהאדוריהכתבים העתיקים מכונים גם "ברהמה צ’ינטה פראנאלי" ומלמדים כיצד להגיע למצב שבו ההכרה תהיה מכוונת כל הזמן לאלוהים, ל"עצמי". כתבים אלו מכילים ידע בעל ערך רב בג’יוטיש (אסטרולוגיה ודית), בטנטרה, ברג’ה יוגה, באיורוודה ובמדע המונדאן.
לאחר 1300 שנה, במחצית הראשונה של המאה העשרים, החזיר יוגי גדול, שרי סודהיר ראנג’אן בהאדורי, ידע זה לאנושות והחיה אותו בעקבות דבקותו בסאדהאנה (התרגול הרוחני), ובמשך עשרים שנה קיבץ את הכתבים מכל רחבי הודו.
באחד השלבים המדיטטיביים של הסאדהאנה, התגלה בפני שרי סודהיר ראנג’אן בהאדורי, הרישי (הקדוש) בריגהו, והורה לו לאסוף את הכתבים העתיקים שהתפזרו במקומות שונים במהלך מאות השנים. סודהיר ראנג’אן בהאדורי הבטיח כי כך יעשה, וכי יפיץ את הידע בעולם לטובת האנושות. במשך עשרים שנה אסף בהאדורי כ- 40,000 כתבים מכל רחבי הודו, מגבול הודו-טיבט ומנפאל, ובהמשך אסף בנו, שרי ברהמה גופאל בהאדורי, עוד כ- 20,000 כתבים, השמורים כיום בספרייתו שבוורנאסי.
 
"מבין כל הרישים (הקדושים, שראו את האמת) אני הוא בריגהו,
ומבין כל המילים אני הוא אום, המילה המסמלת את הנצח.
מבין התפילות אני התפילה שבשתיקה,
ומבין העצמים היציבים אני הוא ההימאלאיה".
(בהגוואדגיטה, פרק 10, פסוק 25)

שרי בראהמה גופאל בהאדוריד"ר פול ברונטון כתב בספרו: "A Search in Secret India" על מפגשו עם סודהיר ראנג’אן בהאדורי ועל עיקרי התורה, שמטרתה השגת הטראנס המקודש, כי בחוויה עילאית זו מקבל האדם את ההוכחה המושלמת לכך שהוא הנשמה, ה"עצמי".
 
שרי ברהמה גופאל בהאדורי, בנו של סודהיר ראנג’אן בהאדורי, המשיך לקבץ את שארית כתבי ה"בריגהו שאנגיטה" והחליט שהגיעה העת להשלים את משימתו של אביו ולהפיץ ידע זה לאנושות. לצורך כך החל ללמד קבוצת תלמידים מישראל כדי שיפיצו את הידע. הלימוד בישראל החל דרך תלמידו שיוושנקאר טריפאטי (שיבוג’י), בשנת 1994.
 
כתבי היד של "הברהמה צ’ינטה פראנאלי", הנקראים "בריגהו-שנגיטה", כוללים בתוכם חמישה ענפים. אלו הם חמישה ענפים המכונים "חמשת המדעים הנעלים", שבאמצעותם יש לאדם פילוסופיית חיים שלמה:
א. בריגהו-רג’ה-יוגה - היוגה המלכותית לשליטה בהכרה בדרך של בעלי המשפחות.
ב. בריגהו-טנטרה - התהליך המשחרר אותנו מהכבלים של הגוף, ההכרה והחושים, בעזרתו משתחררים ממעגל הלידה והמוות.
ג. בריגהו-ג’יוטיש - אסטרולוגיה וודית. ידע זה מכיל בתוכו את קריאת המפה האסטרולוגית של האדם, מה הוא צריך לתקן, ונותן פתרונות לעזרה על ידי תרגילים, אבנים וצמחי מרפא.
ד. איורוודה - הרפואה היוגית העתיקה, המלמדת את הדרך לבריאות ולאריכות ימים.
ה. מדע המונדאן - מדע המתכות והמינרלים.
 
חצר ביתו של גורוג'י, ורנאסיבשנת 1994 נשלח שיבוג’י לארץ על ידי מורו, ד"ר שרי ברהמה גופאל בהאדורי, כדי ללמד את תורת הבריגהו-יוגה. התחלנו כקבוצה קטנה שהלכה והתרחבה. לאחר חמש שנות תרגול ולימוד תחת הדרכתו, הרגיש שיבוג’י שנבנה בסיס ראוי, ולקח אותנו לראשונה, כקבוצה, ללמוד תחת הדרכתו של מורו, ד"ר שרי ברהמה גופאל בהדורי (גורוג’י), בואראנסי שבהודו.  
 

סרט וידאו על הבריגהו יוגה בבימויו של יואב קליינמן, צולם בורנאסי, פברואר 2014


קישור לסרט וידאו על כתבי הבריגהו יוגה האבודים

תגיות: