סאט בהאוו
יאם וניאם לפי הבריגהו-יוגה, הועבר על ידי שיבוג’י, מרץ 2008
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
תרגום: רונן כץ
הקדוש בריגהוהידע העתיק של הבריגהו יוגה הוא אוצר בלום, שנועד לאנושות כולה ושייך לה. בריגהו יוגה מיועדת לכל בני האדם ללא הבדל דת או מעמד, ובין אם האדם הוא הינדי, מוסלמי, נוצרי או יהודי, לבן או שחור וכדומה. כמו כן, בבריגהו יוגה אין אפליה בין המינים, זכר או נקבה. הידע הוא אוניברסאלי, ומיועד לכלל המין האנושי.
על כל אדם שרוצה לרכוש ידע זה להתחייב בשבועה, כי יחלוק אותו לפחות עם אדם אחד נוסף, וזאת כדי שידע זה, אשר יביא לתוצאות מקודשות, יהיה נחלת אנשים רבים.
כאשר אדם מחליט לאמץ דרך זו, עליו לפנות לשמש, לירח, לשמים, לארץ ולכל היצורים הנראים והבלתי נראים. רק אחרי פנייה זו אליהם יתחיל את העבודה, כאשר הם עדים לתחילת התרגול של הסָדְהָאק[1].
הקדוש בריגהו ייחס חשיבות גדולה לסאט גון ולסאט באהוו, אשר נחשבים לחלקים המשמעותיים ביותר בשיטה עתיקה זו, ושקולים ליאם ולניאם באשטנגה יוגה. ללא סאט גון וסאט באהוו לא תהיה התקדמות אמיתית, והסדהאק לא יחווה את ההתעלות הצפויה.

סאט באהוו

א. אמיתות
נחשבת למעלה הראשונה. הסדהאק צריך להקפיד לדבוק באמת בכל שיחה וחילופי דברים אודות רעיונות כלשהם, בין אם בנושאים גדולים וחשובים ובין אם בנושאים שוליים.
כששואלים אותי מה השעה, אציין את השעה המדויקת. עליי לנהוג במשנה זהירות, לא לשקר ולהשתדל לנקוט גישה פשוטה.

ב. חשיבות ההבטחה
אל לי להבטיח או להתחייב לדבר כלשהו, לפני שבדקתי אם ביכולתי להתחייב, אם יש לי זמן למלא את ההבטחה, אם אהיה מסוגל לעמוד במימושה. הקדוש בריגהו אמר, "נסו להיות זהירים כאשר אתם מתחייבים לדבר כלשהו".
לפני שאני לוקח על עצמי משימה או עבודה כלשהי, עליי לסייג את ההתחייבות במילים, "אני לא מבטיח"! "אם הנסיבות יאפשרו ולא יהיו הפרעות, העבודה תיעשה". ("בלי נדר"). על החניך לנהוג במשנה זהירות ולא להבטיח דבר בפזיזות. אם נפלטה מפי הבטחה בשוגג, עליי לעמוד בה אפילו אם הדבר יגרום לי לצרות ולהפסדים. שומה עליי לקיים הבטחה שהגיתי במילים!!! לכן, אסור להבטיח אלא להוסיף משפטים כגון, "רק אם הנסיבות ייטיבו עמנו... אעשה כמיטב יכולתי... ואם אימא (אחד הביטויים של העליון) תחליט...."
גם אם ייגרמו לי הפסדים, עליי לעמוד מאחורי דבריי ולהגן בכל מחיר על ערך ההבטחה! גם אם הבטחתי דבר כלשהו לילד, עליי לעמוד במילתי.
במידה שהסדהאק ידבוק בדרך האמיתות, הוא יזכה במתנה - "באק סידהי". בסוטרות של היוגה נאמר שכל סנקלפ, שהסדהאק יעלה בדעתו, יתגשם ויהפוך לאמת, ולכך יש דוגמאות רבות.

יש סיפור על יוגי קדוש, שראה סלע מידרדר מהר ומאיים לדרוס אנשים רבים, עולי רגל, שעברו למרגלות ההר. בכוח המחשבה שלו עצר את הסלע, אשר ניצב עד היום במקום שנקרא פג’סהב בדרום הודו. המיוחד והמדהים בסלע זה הוא, שניתן להעביר מתחתיו נייר מצדו האחד לצדו השני, כלומר, הסלע ניצב באוויר. הסלע הפך לקדוש, ורבים עולים לרגל לראותו.

ג. פשטות
הרישי בריגהו נתן הנחיה זו, משום שכדי להשיג סאט בהאו יש לחתור לפשטות טבעית כמו זו המאפיינת ילדים. פשטות פנימית וחיצונית. בכל פעולה שאני עושה ובאופן ההתנהגות שלי עליי להיות משוחרר מכל מניע אנוכי. מצב זה ייקרא AJARBE DHARMA - כמו הקול של אבא (גורוג’י), כמו ההתנהגות שלו, כמו הדרך שבה הוא חוזר על דברים ושר, כאשר מה שמתחולל בתוך תוכו איש אינו יודע!

ד. כניעה מוחלטת
כניעה בכל היבט לעליון. הקדוש בריגהו מציע להקדיש לאלוהים את שלושת סוגי הקרמה:
1. סָאנְצִיטָה קארמה
2. פְּרָארָאבְּדְהָה קארמה
3. קְרִיָה מָאן
הקריה מאן נתונה בידיי, ולכן עליי לנצל זאת ולפעול למען אלוהים.
את הפרסאד של שלושת סוגי הקארמה, הכול נעביר לעליון; כל פעולה או עבודה, בין אם למען המשפחה, בממד הרוחני או החומרי, ובין אם למען השחרור.
הכול צריך להיעשות מתוך זיכרון מתמיד ובהכרה ברורה, שהכול עבורו. בבהגוואד גיתה פרק 9 סלוקה 27, נאמר שזה אפשרי רק אם אבין, שהבריאות, המשפחה, העושר וכדומה אינם בשליטתי ואינם שלי. עליי לשחרר את העצמי מצמידות לכל אלה. הם באחריותי ותחת חסותי, ולכן עליי לטפל בהם ולהגן עליהם, אך ללא צמידות. אני עובד, מרוויח ודואג לכולם תוך זיכרון מתמיד של העליון. דבר זה מסביר גם את הגישה בתרגול: אני עושה הכול, ללא קשר לתוצאות, והתוצאות אינן בידיי; הן לחלוטין בידיו. לכן, כל מה שאני משיג ומקבל יסייע לשרת את האנושות, ומכאן לשרת אותו!

ה. לראותו בכל צורות החיים
יש לראותו בחי, בדומם, בנראה ובבלתי נראה. כשראייה כזו תתורגל מהלב, והאדם יביע הערכה (homage) בפני כל דבר ויכבד כל דבר, כי בכול שוכנת נוכחותו של אלוהים, ההכרה שלו תתפוס את השכינה ואת העובדה שהיא שורה בכול, ככתוב בגיטה, פרק 11 סלוקה 2, ובפרק 24 סלוקה 16:
"כאשר אנו רואים פיל, עלינו לאמץ את התפיסה, שהעליון התגלם בדמות הפיל שלפנינו, וכך גם בהתייחסותנו לצומח, לאויב, לחבר. בכולם עליי לראותו ולנסות לחלוק לו כבוד מעומק הלב, ולהגיד פראנאם לאותה צורת חיים שהעליון בתוכה. לדוגמה: "הו, אלוהים המתגלם בצורה של פיל, קבל את הפראנאם".
כך גם בהתייחסנו לאריה, לנחש ולאדם החולה. בדרך זו ניתנת לנו הבנה עמוקה, כיצד להתמודד עם כעס, עם אלימות ועם שנאה, הנעוצים בשורש הפחד. הסדהאק יתרגל זאת מלבו, ויפתח את הבנתו לגבי החולשות, הפחדים והאויבים שלנו. במקביל, יימלא לבו של הסדהאק אהבה, והכעס והאלימות שבו יפחתו. זו האמת וזו ההוכחה שהעליון קיים ומצוי בכול. בדיבורים לא ניתן להבין זאת. רק על ידי תרגול יחווה זאת הסדהאק, ויבין שאין מקום ללא נוכחותו המבורכת של העליון, והוא האמת האחת והיחידה, מאז ועד עולם.
את הגוּנָה הסָאטְוִוית של העליון יש לראות באוכל שמזין אותנו.
את הגונה הרָגָ’סִית יש לראות בהתגלמותה בכוחות האקטיביים כמו סוס, שור, רכבת ובכל הכוחות המשרתים אותנו.
את הגונה הטָָמָסִית ניתן לראות באריה, בנחש, במחלה, בגסיסה ובכל הכוחות שמביאים לסוף ולחורבן.
את כולם יש לכבד בפראנאם, אך חובתי להתרחק מהתכונות הטמסיות. בדרך זו, כשאמונה חזקה צומחת בלב, יוכל הסדהאק לחוות את העליון. בתחילה כאור גדול, ואחר כך בצבעים שיופיעו ויהיו על פי הטבע והאופי של הסדהאק.
• צהוב לבן – סָאטְוָוה
• אדום – רָגָ’ס
• כחול - טָמָס

בשלב הבא יראה הסדהאק את מושא הריכוז העילאי שלו בתוך קרן אור, לפי השלבים הבאים:
1) בתחילה ייראה זה מחייך לעיני הסדהאק.
2) אחר כך שפתיו ינועו כמו עומד לדבר.
3) בהמשך כף ידו הימנית תהיה אבהי מודרה, כלומר, מורמת ומביעה את ההגנה שהוא מרעיף על הסדהאק.
4) או אז יעביר לסדהאק אהבה דרך מגע.
5) לפתע אור עצום של אלפי שמשות יתגלה לעיני הסדהאק.
6) הסדהאק ירגיש שהכול זע ומזדעזע כמו ברעידת אדמה.
7) הסדהאק ירגיש אחדות טוטאלית.

ו. על העשייה כולה להיות מכוונת אליו
הסדהאק סומך עליו לחלוטין: יש לעשות הכול כשירות למען העליון. כמו שמשרת לעולם אינו חושב על טובתו האישית, אלא עושה הכול למען אדונו, וסומך עליו לחלוטין שידאג לו, כך גם הסדהאק צריך לבטוח כליל בבורא עולם. עליו לבצע כל פעולה מתוך אמונה והכרה בכך, שהעליון נמצא בכל מקום ובכל יצור חי, כמו גם בלבו שלו. כך יבצע כל פעולה ועבודה עבור העליון בלבד. את המזון יציע קודם לעליון ורק אחר כך יאכלו כפרשאד. אפילו פעולות, כמו קניית בגדים, יש לעשות תוך מחשבה עליו. כל פעולה ופעולה יש להקדיש לו ולעשותה כמעשה פולחן למענו. גם כשמקימים עסק, יש לעשות זאת מתוך ריכוז בעליון ומתוך מחשבה לשרתו. כשהסדהאק יפעל, כשזיכרון מתמיד שלו שורה בלבו ובהכרתו, הוא יבין לאט לאט את המשמעות האמיתית של "סדהאק".
על הסדהאק לראות את כל רכושו כשייך לעליון. לכן, יש להתייחס לרכוש בכבוד, להגן עליו ולשמור עליו בקפידה.
אני המשגיח על כל מה שניתן לי ועל כל מה שהרווחתי, וכך גם לגבי המשפחה, הילדים, החברים הקרובים, השכנים וכדומה. הסדהאק שיחיה בדרך זו, תוך חשיבה מתמדת על העליון, לא יזדקק לאסטרולוג ולא יידרש לפולחן כלשהו, כי חייו יהיו פולחן מתמשך. כמו שנאמר ברמיינה ונכתב על ידי גוסוואמי טולסי דאסג’י:

Mor Dar Kahni Nar Ajha
Kara: To Kahadoon Kaha Poswasha

ז. זיכרון מתמיד של העליון בכל פעולה בחיים
על הסדהאק לזוכרו באופן מתמיד, ואם זה בלתי אפשרי, אזי יזכרהו לפחות בתחילת העבודה, באמצעיתה ובסופה.
כשהסדהאק ינהג כך, תוקדש העבודה באופן אוטומטי לעליון.
סוג כזה של התנהלות ידוע ומכונה "גָאנֶש יוג", והוא הועבר על ידי שרי גאנשג’י מגאנש מוהלה באקשי לשרי סודהיר רנג’ן בהדורי מהסייה. יש לזכור את העליון גם לפני השינה ולהקדישה לו.

ח. יש לראות את השמים כאבי היקום ואת האדמה כאם היקום. יש להוקיר את שניהם באמצעות פראנאם

ט. יש לראות את כל העולם המטפיזי כאחד עם העצמי
העולם הפיזי הוא מאקרוקוסמוס, והעולם העדין - מיקרוקוסמוס. יש לראות את העולם הבלתי נראה כאחד עם העצמי. באמצעות העין המנטאלית יש לראות את העצמי מאוחד איתם ובלתי ניתן להפרדה. יש לראות את העולם הפיזי, את היקום ואת העולם הרוחני דרך העין של העצמי, כמאוחד איתם לחלוטין. שיטה זו תגרום לסדהאק לנהוג בכולם בחיבה, באהבה ובחברות. בעדינות אמיתית יש לפתח רגשות אלה וליישמם בגוף, בדיבור ובהכרה.

י. יש להימנע מכל סוג של אלימות בגוף, בדיבור ובהכרה
כשהסדהאק יתרגל זאת באמיתות, הוא יזכה "בגִיאָן דְרִישְטִי", כלומר, בכוח לראיית הידע, דבר שיביא לנביעה אמיתית של אהבה עצומה מהבהוו שריי וניס שריי.

יא. הודיה
מיד לאחר היקיצה בבוקר, עלינו להודות להורינו הביולוגיים, עם פראנאם בלב. אחר כך לקיים Vidyghsu ואז Acharya, ולבסוף להלל את הגורו; אחריהם את אבי היקום, ברהמה (הכוח הבורא) בדמותו של הגורו; אחריו את זה שדואג לשימור היקום, הלא הוא שרי וישנו המתגלם בדמות הגורו; אחריו את זה שאחראי על ההתפתחות ולבסוף את זה שאחראי על ההרס, שרי מָהֶשוָוארָה. אל שלושתם – בורא, משמר ומשמיד - יש להתייחס ולהרגיש כאל גורו.
• אחריהם האל העליון  Brahma  Paratparparam
• אחרי שהסדהאק זכר והילל את כולם על פי הסדר המובא לעיל, עליו להתפלל לשפע עבור הבריאה כולה.
בסנסקריט נאמר כך:
• קבלו את תודתי – Matrivaym Namah  - השכינה  והוריי שלי.
• תודתי למוריי שלימדו אותי – Jikchake Namah
• תודתי לאלה שעזרו לי להבין את אשר לימדו אותי - Acharyabho
• תודתי לאלה שאפשרו לי לחוות הכול -
• Sri Gurudve Namah דברי הלל לגורו:

Guru Bramha  - Guru Visnu
Guru Deva Maheswara
Guru Sakchat Parabrahma
Tasmai Sri guruve--- Namah

הו מורי, הו גורו שלי, אתה ברהמה (הבורא) אתה וישנו (המשמר) אתה מָהֶשְוָורָה (המשמיד), ואתה סמל ישיר של העצמי העליון. קבל את תודתי הכנה.

Sarvatra – Sukhinah – Santu
Sarve – Santu – Niramaya
Sarve – Vadran: - Pashaynt
Ma Kashchid Dukha – Maduniyat!

הו, האל הכול יכול, הרעף נא שמחה על הבריאה, שמור עליה מפני סבל, אפשר לה לחוות את גדולתך, להלל ולשבח אותך, וכך שום סבל לא יפגע בה.

Vutish – Toshtta – Govinda
Vutish – Karmala – Kanta
Trilokya – Mangacam – kuru!!

הו, אלי גוֹבִינְדָה, אתה זורח בכל יום כשמש הרתומה לכרכרה, שבה הנשר מניף את דגל רוח החיים, והשחר המפציע מביא מזור ועזרה לשלוש הספרות. ברכות ממך, הו אדון האדונים.
 

[1] סדהאק - שואף רוחני המתרגל סָדְהָאנָה [תרגול שיטתי המוביל למיצוי הפוטנציאל הרבדים- הפיסי הנפשי והרוחני] כדי להגיע להגשמה עצמית. 
תגיות: