מאסטרים

המאסטרים

מהארישי ויאסה

פטאנג’אלי מהארישי

מהאוואתאר באבאג’י

שרי טאילאנג סוואמי

שרימאטי שנקארי מאי

שרי לאהירי מהאסאיה

שרי סאי באבא משירדי

שרי רמאקרישנה פארמאהמסה

שרימאטי סאראדה דווי

שרי ראמאנה מהארישי

שרימאטי אננדה מאי-מה

סוואמי ויווקאננדה

שרימאטי מירה באי

שרי אורובינדו גוש

פארמאהאמסה יוגאננדה

המסטרים
מתוך הספר: Julian. P. Johnson / The Path of the Masters
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
תרגום: צור גינוסר
עריכה לשונית: רחל תורן
בהודו ובארצות המזרח האחרות ישנם אנשי קדושה בעלי הישגים רוחניים בדרגות שונות. רבים מהם נקראים מאסטרים, אך רבים מתוכם אינם מאסטרים אמיתיים במשמעותו של המושג בספר זה, וזאת מכיוון שרובם יכולים להגיע אך לדרגה ראשונה של הרוחניות. זהו בסך הכל השביל הראשון בו הולכים. מאסטרים גדולים אלו ממשיכים עד לדרגה החמישית. מעט מהקדושים ההודיים, אבל ממש מעט מהם, הצליחו להגיע לחלקים הנמוכים יותר של הדרגה השניה הרוחנית. מאסטר, בספר הזה, משמעו מאסטר שיש לו גישה מתמדת לרמה-דרגה חמישית של הרוחניות ולשליטת האלוהים העליון של העולם הזה. מאסטר זה אף לוקח את חניכיו לדרגה זו. מאסטר זה מכונה קדוש – saint. בספר זה מילה זו מקבילה בשפה האנגלית למילה saht בשפת הסנסקריט. מושג זה אינו בא לקשור משמעותו עם הכנסיה הקנונית. קדושי הכנסיה הוכרו ככאלה על פי אמות מידה של הכנסיה, ואילו הקדושים של הודו במזרח הם כאלה אשר הגיעו מהדרגה החמישית של הרוחניות ואשר להם קשר קבוע מתמשך ובלתי נתיק מדרגה זו.

העובדה שיש מאסטרים רוחניים גדולים אשר חיים על פני כדור הארץ בימים אלו, היא העובדה הכי חשובה, הכי משמחת והכי מפיחת תקווה מכל עובדה אחרת הידועה לבני האדם. האור אותו מפיצים המאסטרים בימינו בשום אופן אינו מעומעם יותר מהאור אותו הפיצו המאסטרים של העבר. כל החוכמה, הנסים, האהבה והחמלה שהיו נחלתם של המאסטרים בעבר, הם נחלתם של המאסטרים של ימינו ולא נחלשה העוצמה.
ייתכן וספר זה נתפש כמזמין את האינטליגנציה המודרנית להגיע למאסטר חי ונושם להיווכח בעוצמה האם הדברים הנאמרים הם אמת או לא. אתם לא תמצאו את המאסטר נחבא בהרי ההימליה בפרישות. אתם תמצאו את הכתובת שלו בספר זה. הוא יפגוש אתכם כאדם מן הישוב. תוכלו לשבת לרגליו ולדבר איתו בכל שפה אותה אתם מדברים, לא יהיה כל קושי. יש להניח שיהיה במקום מתורגמן נוכח, אם תרגום יהיה נחוץ. אתם מוזמנים להישאר איתו בתנאי שאתם אכן בחיפוש שכזה אחר האמת. 

למצוא מאסטר אמיתי שיאמץ אתכם לחיקו, זה האירוע הכי בר מזל שיכול לקרות לבן אנוש בעולם הזה. בכל המובנים, המאסטר הוא התגלמות האנושות הנעלה ביותר בסטנדרטים של בני האדם. כל האיכויות המנטליות המורליות והרוחניות מגיעות לשיא עוצמתן ומיטב פריחתן בו. כל המעלות המוכרות והמוערכות על ידי העולם נמצאות בו והן מגיעות לידי הרמה הגבוהה ביותר של שלמות. הגם שמאסטר הוא כל יכול, סופרמן, הרי שהוא מכיל הרבה יותר ממה שניתן להבין על ידי שימוש במושג זה. כלומר, הוא חוצה כל גבול שמוכר לבן אנוש רגיל. יכולותיו מגיעות הרבה מעבר למה שהעין מסוגלת לראות, ומה שהאוזן מסוגלת לשמוע. העולם הזה הוא התיאטרון של האינטלקט. זהו המשחק שאותו משחקת ההכרה, אבל ישנם עולמות רבים הרבה מעל ומעבר לתעתוע של ההכרה, אליהם יכולה להיכנס רק נשמה שהתפתחה. לדרגות גבוהות אלו של רוחנית מגיע המאסטר ובמקומות אלו הוא מבצע את עיקר מלאכתו.
בהיכנסו לשם בכל פעם, על פי משאלתו ובעזרת שיטות המוכרות לו היטב, הוא יודע כי העולם הזה אינו אלא חלקיק של היקום הנרחב והמוכר. מעל ומעבר לעולם הזה של צל ומכאוב, נמצאים אינספור עולמות של אור עצום. אלה הם העולמות האמיתיים, מלאי יופי, צבע, קצב ואושר.

המאסטר עוזב את מגבלות הגוף לזמן קצוב ועולה לעולמות נעלים אלה במודעות מלאה. המאסטר מוצא, בין היתר, כי המוות הוא רק מראית עין, אשליה. כשאדם עוזב את גופו הפיזי, מה שאנו מכנים מוות, הוא בסך הכל יוצא לעבר אותם עולמות נעלים. הוא לוקח לעצמו גוף חדש וטוב יותר מזה שהיה בשימושו עד כה, ובעולם החדש והנעלה הוא עושה בו שימוש כשם שעשה שימוש בגוף הזה בעולם הזה. 

המאסטר מרגיש עצמו בבית לגמרי באותם אזורים נעלים. הוא בא והולך כרצונו, לבוש אדרת אלוהים של אור, חוכמה, כוח ויופי אשר לחלוטין אינם ידועים לאדם הממוצע. זוהי רק הצצה חטופה לעבר מהו המאסטר האמיתי. כדי להבין באמת מהו מאסטר אמיתי, חייבים להגיע בעצמנו לאותם עולמות נעלים. וכי יכול חרק להבין באמת בן אנוש? כמה מהבכירים והוותיקים שבתלמידי הרוח ההודיים, סיפרו לכותב ספר זה שאת סוד כוחו של מאסטר למשוך אליו את כל סוגי בני האדם, אפשר ללמוד רק מהפנים. רק לאחר שעוקבים אחרי המאסטר ומצטרפים אליו לעולמות הנעלים יותר, רק אז מתבררים הדברים. בהסתכלות על המאסטר כבן אנוש ותו לא, לא ניתן להשיג שום הבנה של גדולתו. אבל אם אתה מצטרף אל המאסטר למסע בתוך אותם אזורים נעלים, אז ורק אז תוכל להבין ולראותו כמו שהוא באמת. באותם מקומות כך אומרים, אין זה מחזה נדיר לראות מאות אלפי נשמות כולן קורנות באור משלהן, כולן הולכות בעקבות המאסטר ומשתחוות לרגליו בהערצה ובאהבה. עוד מספרים שהקהל הרב שנמצא שם יכול גם להגיע למליונים. 

ככל שתטפס גבוה יותר עם המאסטר כך הוא נראה עצום יותר.

המאסטר הוא באופן מילולי ובאופן שכזה מלך המלכים לכל אורכם של אותם עולמות מלאי אור, אבל בחזרה לקרקע המאסטר לא יגיד לעולם מילה על כך בעצמו. והוא מופיע בעינינו בפשטות, בחמלה, בסבלנות כאב אוהב ונאהב אשר דואג לילדיו. אלוהים נפלא! רק ללכת איתו לכל אותם מחוזות יפים ולחזות בתהילתו שם! האם יש משהו על פני כדור הארץ שניתן להשוותו לכך? אכן ישנם אנשים רבים אפילו מאות היושבים כאן בינינו שיכולים לעשות זאת, למה לא אני, את, אתה? האם זה לא משהו ששווה לנסות ולהתאמץ בשבילו? מה בכלל יש לעולם הישן והמסכן הזה להציע למישהו בהשוואה לכל זה?

העובדה שישנם עולמות נעלים יותר וטובים יותר, אינספור עולמות כאלה שהמדע אינו יכול "להוריד" למעבדותיו, היא עובדה שעלולה להיות שנויה במחלוקת מהצד החומרי. אבל לא רק שעולמות אלה קיימים ומוכרים היטב למאסטרים, הרי שכל תלמיד רוחני שידבוק בדרך שתכנן לו המאסטר יוכל להוכיח זאת לעצמו. 
המאסטר, ניתן לומר, הוא סופר, מדען. מיטב המדענים הפיזיים שלנו, בהשוואה למאסטר, הינם לא יותר מילד המנסה לבנות בית צעצוע מהכלים שברשותו. ידע אמיתי מושג רק כאשר נכנסים לדרגות הגבוהות יותר של המציאות. אבל אזורים אלו נמצאים מעל ומעבר לגבולותיו הקיצוניים ביותר של היקום. התופעות היוצרות את החזות של העולם הזה, הן שברירי השתקפות של מציאות רחבה הרבה יותר. 

המאסטר האמיתי הוא המורה לכולם. הוא מקור האור והשראה לכולם בין, אם הם מודעים לכך או לא. כל אחד שפוגש אותו הוא בר מזל, בין אם הוא מבין זאת ובין אם לאו. אהבתו העצומה קושרת אותו לכל בני האדם ולכל החיות. כלפי כל יצור חי הוא מהווה אדון ומשרת בעת ובעונה אחת. אבל הוא לעולם אינו נקשר או נפגע מקשריו עם בני האדם. את החוויות האלו הוא עבר לפני שהפך למאסטר. הוא אוהב אך ללא כל תלות וללא צמידות. באוהבו בצורה שכזו, הוא יכול להעניק יותר אהבה מכל אדם אחר מבלי להיהפך לעבד למושא אהבתו. 

יש רק אחד כלפיו משתחווה המאסטר בהכנעה צנועה – האלוהים. רצונו הוא החוק היחידי על פיו פועל המאסטר. חוק זה והחוק האוניברסלי הנוסף – האהבה, הוא אורח חביב בעולם הזה. אורח שהגיע על מנת להביא אור למטה, הוא שגריר של אהבת אדם. הגם שהמאסטר חי בעולם זה, הרי שבוודאי הוא לא שייך אליו. הוא נכנס לזרם החיים האנושי כדי לעזור לאחרים, אך הוא עצמו עומד מן הצד מוגן מגלי התשוקה האנושית. 
למאסטר חוסן רוחני חזק וכוח אינסופי, ובכל זאת יחד עם כוחו הוא משלב צניעות ועדינות יתרה. אפילו העוצמה שבאהבת אם אינה עולה על חיבוקו האוהב של המאסטר. אם עד כה לא האמנת שיכול להיות שילוב של עדנה רוך ואהבה עם כוח כל יכול, הרי שזה מכיוון שלא פגשת במאסטר בחייך. אם אנו יודעים שברשותו שילוב התכונות אלה, כל אחת בעוצמתה המירבית, אזי בחיינו עבדנו לצידו במשך שנים רבות. כמו סיינט פול, אנו יכולים לומר עתה "אנו מעידים לגבי מה שראו עינינו ולגבי מה שאנו יודעים". 

לסיום, המאסטר הוא האידיאלי בדת, בתוככי הנשמה, בכל היבט של החיים ובכל מקום ותמיד מלך. הוא אדם חזק ללא חולשות, אדם טוב ללא מגרעות. המאסטר האידיאלי של כל דת בעולם הזה. בהקשר הדתי המאסטר הוא פרדוקס. אין לו דת אחת והוא לא מלמד אף דת, אבל הוא האדם הדתי ביותר עלי אדמות. הדרך שלו אינה עובדת לפי נוסחה דתית מוכרת, אבל היא מובילה להתנסות דתית הכי מלאה, שהיא מטרתה של כל דת והרבה מעבר לכך.

ניתן להדגיש שדרכו של המאסטר היא המדע העליון אשר ניצב מאחורי כל הדתות. או שניתן לומר המהות והאמת היסודית אשר על בסיסה נוצרו כל הדתות. המאסטר הוא לחלוטין אוניברסלי במשנתו. אין לו זרם השתייכות והוא מעולם לא יצא כנגד דת או זרם זה או אחר. הוא ידידותי כלפי כל הדתות ולעולם לא יגנה דת מסוימת. הוא אינו מוצא חסרונות באף אחד ובשום דבר. ובכל זאת, הוא מבצע אבחנה חדה ביותר בין טוב לרע. מה שאנו מכנים כחסרון אליו הוא יתייחס כחולשה, כחולי. יש לו רק אהבה, לא אשמה. הוא לעולם אינו מבקר, מטיף או מרצה. אפילו לא לגרוע שבחוטאים. המאסטר מלמד שההרגל שלנו לבקר אחרים ולמצוא פגמים הוא אחד מהחולשות היותר רציניות שלנו. מעבר לכך זה מבטא את היהירות והמזג הרע של זה אשר מחפש ומוצא פגמים. 

המאסטר, באופן מילולי, מטיף להישמע לדבריו של ישו על כך שיש לאהוב את אויבנו לא משנה מי הם. זאת מכיוון שהוא אוהב את כולם ללא יחס לאופים ולכשלונותיהם הנוכחיים. האם לא כל בני האדם בנים לאותו אב? הוא נותן אהבה לכולם וכל מבוקשו הוא לשרת את כולם. הוא הנותן העליון, לעולם אינו מקבל. 

חובתם העיקרית של המאסטרים היא לחבר את הנשמות עם זרם החיים הגועש, ואז לקחת אותן למעלה והחוצה מהעולם הזה ולהחזירן לביתן המקורי. בצורה זו מהווה המאסטר הקדוש מושיע אמיתי, מתקן ומבצע. זוהי עבודה שלא יכולה להיות מבוצעת על ידי אף אחד למעט מאסטר בין החיים. ללא שתבוצע עבודה זו, אף אחד לעולם אינו יכול להימלט מהמחזור הכואב של לידה ומוות בעולם חומרי נמוך זה. תפקיד חשוב נוסף של המאסטר, הוא להביא אור ואהבה לעולם כך שכל בני האדם יוכלו להינות מכך. לא רק חסידיו אלא העולם כולו. זהו חלק מעבודתו הסודית של המאסטר. אף אחד לא יכול להצטרף אליו, אל התאים הסודיים אליהם הוא פורש, ולהיווכח בכל החלקים של עבודתו האדירה של המאסטר. הוא עושה עבודה ייחודית כלפי חסידיו, אך הוא גם עובד לטובת האנושות כולה.

יש לחזור ולומר זאת בשפה ברורה וחדה כך שזה יובן כראוי: אין יצור חי בכל העולם כולו אשר אינו יוצא נשכר מקיומו של המאסטר. הצהרה זו אולי אינה קלה להבנה בהתחלה, אך זה בדיוק כך באופן מילולי יבש. לעיתים נשמעת ביקורת על כך ש"המאסטרים אינם יוצאים החוצה לעזור לעולם" אבל כמה מעט אותם מבקרים יודעים על מעשיהם של המאסטרים? המאסטר הוא האור של העולם, אבל זה לא קל להסביר בדיוק, אך הוא עושה זאת על ידי הגדלת הסך הכולל של כמות האור והאהבה שיש בעולם כולו. כך כל פרט ופרט מרוויח מכך. אל לנו לדאוג ולהתמקד על השיטה בה נעשה הדבר. העובדה היא שחשוב ביותר לדעת לכולנו היא שאבינו שבשמיים מברך ומאיר את העולם הזה בעזרת סוכנים – המאסטרים. 

בכל הבלבול הזה של המאה העשרים, עושים המאסטרים ככל יכולתם בשביל העולם, כאשר מירב תשומת ליבם מופנית כלפי שחרורם של יחידים אשר כבר מוכנים לעשות דרכם למעלה ומחוץ לעולם הקשה הזה.

פרק זה הוקרא על ידי צבי מנור במרץ 2002, וראנסי.  
תגיות: