מאסטרים

המאסטרים

מהארישי ויאסה

פטאנג’אלי מהארישי

מהאוואתאר באבאג’י

שרי טאילאנג סוואמי

שרימאטי שנקארי מאי

שרי לאהירי מהאסאיה

שרי סאי באבא משירדי

שרי רמאקרישנה פארמאהמסה

שרימאטי סאראדה דווי

שרי ראמאנה מהארישי

שרימאטי אננדה מאי-מה

סוואמי ויווקאננדה

שרימאטי מירה באי

שרי אורובינדו גוש

פארמאהאמסה יוגאננדה

שרימאטי סאראדה דווי - האם האלוהית
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאנגלית: טלי כרמל
שרימאטי סאראדה דווי (1920 - 1853)שרי ראמאקרישנה שהגיע לפסגת הדת, נודע ברבים רק כאשר הוצג על ידי קהשאב צ’אנדרה סן (Keshav Chandra Sen), מנהיג הבראהמו סאמאג’ (Brahmo Samaj), בפני שכבת המשכילים הבנגאלית. המאמרים והשיחות של סן על ראמאקרישנה עוררו השראה ועודדו אנשים רבים לבוא ולפגוש את החכם. המחפשים אחר רוחניות מצאו בראמאקרישנה מודל מושלם לחיקוי, אך רק מעטים מהם שמעו על אשתו, שרי סאראדה דווי (Sri Sarada Devi).
 
שרימאטי סאראדה דווי נולדה בשנת 1854 בכפר ג’איראמבאטי (Jayrambeti), מרחק מספר קילומטרים מקאמארפוקור (Kamarpukur), ונישאה לשרי ראמאקרישנה בגיל חמש. היא הצטרפה לבעלה במקדש קאלי בדאקשינשוואר (Dakshineshwar) כשהיתה בת 18, והתגוררה במבנה קטן שנקרא נאהאבאט (Nahabat). היא עסקה בבישול ובניהול מטלות הבית, והמבקרים הרבים כמעט שלא הבחינו בה.
בטהרתה, זיהתה שרימאטי סאראדה דווי את טבעו הנשגב של בעלה, וקיבלה ממנו השראה לנהל אורח חיים רוחני בעצמה. היא ובעלה דחו את מערכת היחסים המקובלת שבין בעל ואישה, וניהלו חיי טוהר של מורה ותלמיד. שרי ראמאקרישנה ראה אותה כאם האלוהית, וברך אותה בפירותיו הרוחניים בסהודאשי פוג’ה (Shodashi Puja).
הסדהאנה הרוחנית של שרימאטי סאראדה דווי ידועה פחות. רק במקרים נדירים היא הפרה את ביישנותה וחשפה מעט מידע על הישגיה הרוחניים. אנו מסתמכים על מקורביה ותלמידיה, כמקורות המעידים ומאשרים את גדולתה הרוחנית.
 
סוואמי ויווקאנאנדה:
"רובכם עדיין אינו מבין את חשיבותם המופלאה של חייה של אמא. אך בהדרגה תבינו. ללא שאקטי (הכוח האלוהי המתבטא לעיתים קרובות בצורה של אלה, או האם של היקום), אין התעוררות בעולם. אמא נולדה כדי לעורר את השאקטי המופלא בהודו".
 
לאחר שחווה שרי ראמאקרישנה את המאהא-סמאדהי, היתה זו ידה של שרימאטי סאראדה דווי שהנחתה וייצבה את הארגון הצעיר וחסר הניסיון. בעזרת חוכמתה המעשית ואהבתה האמהית, הנחתה את תלמידיו הישירים של שרי ראמאקרישנה בהחלטות רבות.
בדרכה האימהית, הפשוטה והבלתי אמצעית, חנכה שרימאטי סאראדה דווי אנשים רבים בשמותיו הנשגבים של אלוהים. ישנו סיפור ידוע, המספר כיצד חנכה את אחד הסבלים בתחנת הרכבת. שרימאטי סאראדה דווי היוותה דוגמא ומופת לעבודה ללא צמידות. התגלמותה כשואפת רוחנית, אשת איש ואם, היא מודל לחיקוי לנשים בנות זמננו. 
שרימאטי סאראדה דווי זכתה בכינוי "אם קדושה" בשל ליבה המלא אהבה, הנוגע בלב כולם, ומושך אותם אליה כמו אל אימם שלהם. מילותיה: "תמיד תזכרו שיש לכם אם", מהדהדות באוזני כל מאמיניה.
 
דבריה של שרימאטי סאראדה דווי:
"אני היא אימם של הצדיקים והישרים, וגם של הרעים והרשעים. לעולם אל תפחדו. בכל פעם שאתם במצוקה, אמרו לעצמכם "יש לנו אם".
אומר לכם דבר אחד. אם אתם רוצים להשיג שקט נפשי, אל תשפטו או תטילו אשמה באחר. תחת זאת, שפטו את עצמכם, ראו את הפגמים שלכם. הפכו את העולם כולו לשלכם - הפכו להיות חלק מהעולם כולו. איש אינו זר, ילדיי. העולם כולו הוא אתם.
אלוהים הוא של כל אחד מכם. ככל שתמלאו אחר המצוות בנמרצות, כך תגיעו מהר יותר לאלוהים.
לעולם אל תפחדו. אלוהים תמיד שומר עליכם. עשו את עבודתו ותרגלו את הסאדהאנה. אפילו מעט עבודה, הנעשית באופן יומיומי, מסלקת מחשבות עקרות מן הדעת.
קראו לאלוהים הנמצא בכל היקום. הוא ימטיר את ברכותיו עליכם.
המחשבות הופכות לטהורות כתוצאה מצניעות ומפשטות. אלוהים הוא הטוהר בעצמו, ולא ניתן להגיע אליו ללא צניעות".
 
 
לצפיה ברצף הסרטים:


 
 
מקורות
תגיות: