מאסטרים

המאסטרים

מהארישי ויאסה

פטאנג’אלי מהארישי

מהאוואתאר באבאג’י

שרי טאילאנג סוואמי

שרימאטי שנקארי מאי

שרי לאהירי מהאסאיה

שרי סאי באבא משירדי

שרי רמאקרישנה פארמאהמסה

שרימאטי סאראדה דווי

שרי ראמאנה מהארישי

שרימאטי אננדה מאי-מה

סוואמי ויווקאננדה

שרימאטי מירה באי

שרי אורובינדו גוש

פארמאהאמסה יוגאננדה

שרי ראמאקרישנה פארמאהאמסה
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
תרגום: הדס חסון
עריכה לשונית: רחל תורן
שְרִי רָאמָאקְרִישְנָה פָּארָמָאהָאמְסָה (1836-1886)ב- 18 בפברואר, 1836, נולד ילד בקאמארפוקור שליד כלכותא. ילד אלוקי זה נועד להחזיר את עטרת ההינדואיזם ליושנה, אותה עטרת תהילה לה זכה לפני שהודו נכבשה ע"י זרים.
לילד קראו Gadadhar. מאוחר יותר, הוא הפך להיות  סרי ראמאקרישנה, האיש אשר תואר ע"י רומן רולאן כ"פסגת השלמות של אלפיים שנות חיי רוח אשר חוו שלוש מאות מליון איש". כילד, הפגין סרי ראמאקרישנה תכונות נהדרות של טוהר ואהבה. הוא אהב את חברתם של סדוהים. בהיותו בן 19, מינה אותו אחיו המבוגר ממנו, ראמקומאר, לתפקיד הנזיר של מקדש האם האלוקית קאלי (Kali) בדאקשינשוואר (Dakshineshwar). תפקידו של הנזיר הצעיר היה להלביש ולקשט את דמות האם האלוקית קאלי. 
 
אהבתו כלפי האם הלכה וגדלה והיתה ללא גבולות עבורו. היא לבדה הייתה הממשות, והיקום נותר כצללית גרידא. הוא יצק את נשמתו אל תוך הסגידה והפולחן היומיומיים, והיה כמה וצמא להגיע לחזיון של אם היקום.
 
לעתים, מתוך צער עמוק, הוא היה טומן פניו באדמה ובוכה מרה. כה גדולה הייתה כמיהתו לחזות בה. הוא הגיע לשלב שבו צערו היה כה גדול, עד שהחיים איבדו משמעות לגביו. היה זה באותה עת שזכה לחזות בה לראשונה. מכאן ואילך, הוא היה חוזה בדמות האם האלוקית לעתים קרובות ומקבל את הדרכתה והוראותיה. 
סרי ראמאקרישנה עבר חניכה במדיטציה ודנטית ע"י טוטאפורי (Totapuri), נזיר בעל שם שהגיע לאיחוד עם אלוהים לאחר ארבעים שנות סיגופים. כה גדולה הייתה דבקותו של סרי ראמאקרישנה, עד שלתדהמתו של הגורו שלו הוא הגיע ביום אחד להישג רוחני אשר לגורו שלו לקח ארבעים שנה. ממש בישיבת ההשתקעות הראשונה, הוא נשאר שקוע בסמדהי, או החזיון האלוקי, לפרק זמן בן שלושה ימים. 
 
סרי ראמאקרישנה היה יוצא דופן בכל המובנים. הוא חקר כל אחת מדתות העולם, וגילה שהוא יכול היה לחזות באלוהים באמצעות כל אחת מנתיבותיהן השונות. הוא לא ידע קרוא וכתוב, ולמרות זאת ידע את המשניות הבסיסיות של כל כתות ההינדואיזם.
כשסופי לימדו על האיסלם, ניהל סרי ראמאקרישנה חיי מוסלמי הדוק, ועד מהרה הגיע לחזיון של הנביא מוחמד. לא הרבה אחר כך, הוא נמשך לחייו ולכתביו של ישו הנוצרי. גם כאן חזה עד מהרה בדמות ישו, ובדמות אימו מרי יחד עם בנה הקדוש. באותו אופן חזה באל לורד בודהה. 
 
שרימאטי סאראדה דווי (1920 - 1853)
בהיותו בן 23, הוא בחר לו לכלה ילדה שהייתה אז בת 5, בשם סאראדה דווי (Sarada Devi), אך הזוג מעולם לא ניהל חיי בית משפחה. הילדה הנהדרת, שהייתה נשמה אדירה לכשעצמה, הפכה, מאוחר יותר, לאם הקדושה, בהרעיפה את חסדה וברכותיה על אלפים ששיחרו לפתחה למציאת עזר ונחמה.
סרי ראמאקרישנה לימד את העולם, שאלוהים יכול לבוא לידי מימוש והגשמה באמצעות כל הדתות. לאמת גדולה זו הגיע דרך חווייתו הרוחנית הישירה. 
 
חלק ניכר מחייו של סרי ראמאקרישנה הוקדש לאימון חסידיו, אשר הבולט שבהם היה סוואמי ויווקאננדה. סוואמי בראהמננדה, סוואמי שיבאננדה וסוואמי סאראדאננדה היו חלק מחסידיו הנודעים הנוספים, אשר הרחיבו והפיצו את משנתו לכל עבר.
 
חיבוריו של סרי ראמאקרישנה מקובצים ביצירה דגולה שכותרתה: "The Gospel Of Sri Ramakrishna". היצירה מכילה את שיחותיו היומיות שהוקלטו ע"י אחד מחסידיו הנאמנים ביותר- Mahendra Nath Gupta. זהו ספר נהדר אשר מגיש לפנינו את משניותיו של המסטר הדגול באופן פשוט ובהיר.
 
סרי ראמאקרישנה נפטר מגופו הגשמי בשנת 1886, לאחר שסבל במשך זמן מה מסרטן הגרון. משניותיו, הנמסרות לקורא באמצעות סיפורים וחידות רבות, נקראות כמעט על ידי כל שוחר רוחני הבוחר לפסוע בשביל היוגה. השפעתו על הודו ועל העולם כולו הייתה עצומת מימדים.
 
מהאטמה גאנדי (Mahatma Gandhiji) אמר כאות הוקרה לנשמה דגולה זו: "סיפור חייו של סרי ראמרקרישנה הינו סיפור של דת בעשייה. חייו מאפשרים לנו לחזות באלוהים פנים אל פנים. סרי ראמרקרישנה היווה דמות חיה של קדושה/ אלוהיות. 
אימרותיו אינן כאמירותיו של אדם מלומד גרידא, אלא הן מהוות דפים הלקוחים מספר החיים למעשה".
 

לצפיה ברצף הסרטים: 
 
מקורות
תגיות: