מילון, מושגים וזרמים ביוגה

מילון מונחי יוגה

על היוגה

הדרכים והזרמים העיקריים ביוגה

היווצרות הבריאה

יוגה ואנרגיה

יוגה ומתח נפשי

יוגה ואקופונקטורה

איורוודה

שלוש הגונות

חוק הקרמה

המוות וההמשכיות

הוודות

קרמה-יוגה

בהקטי-יוגה

ניאנה-יוגה

רג’ה-יוגה

טנטרה יוגה

האתה יוגה

המאיה

ודנטה

סמאדהי

מהי רג’ה יוגה
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: ד"ר אודי בילו
#רג'ה יוגהראג’ה-יוגה הינה שיטה עתיקה, המלמדת אותנו, בעזרת סדרות של תרגילים, להשקיט את ההכרה ואת החושים ולתקן את מידותינו המוסריות, בכדי שנהיה לכלי המתאים לגילוי אותה אמת פנימית המצויה בתוך כל אחד מאיתנו. 
כדי להבין את מהות הראג’ה-יוגה, ממשילים את הנשמה אליה אנו כמהים לקרקעית של אגם; את המים - לצ’יטה, החומר של ההכרה; ואת הגלים שעל פני האגם – לווריטיס, הגלים המנטאליים. כל עוד ישנם גלים על פני האגם והמים עכורים, לא ניתן לראות את הקרקעית, ניתן לראותה רק כאשר הגלים שוקטים והמים הופכים צלולים.

כיצד נוצר זרם הראג’ה-יוגה של בעלי המשפחות על-פי מסורת הבריגהו-יוגה? 
היוגים הקדומים חיו בהתבודדות, תרגלו את שיטות היוגה השונות במטרה להגיע להגשמה עצמית, ונתמכו כלכלית על ידי בעלי משפחות שחיו למרגלות ההימלאייה. בעלי המשפחות, שהיו עסוקים במילוי חובותיהם למשפחה ולחברה, חיפשו גם הם דרכים כדי להשיג את השחרור (מוקשה) מכבלי עולם החומר. מכיוון שלא נתאפשר להם להתבודד, והבינו שאין ביכולתם להשיג את השחרור כדרך היוגים, פנו בעלי המשפחות למלכים ששלטו באזוריהם וביקשו את תיווכם ועזרתם במטרה להתוודע אל הידע הנדרש. המלכים נענו ופנו אל היוגים ואל החכמים, והללו עיצבו עבורם דרך מיוחדת המתאימה לאורח החיים של בעלי המשפחות. הם הורו להם תרגילים קצרים ומרוכזים שהשפעתם חזקה ביותר, המאפשרים להגיע לשחרור עצמי תוך ניהול אורח חיים עמוס כשל בעל המשפחה. הם כינו את השיטה בשם ’היוגה המלכותית’ - ראג’ה-יוגה.

הראג’ה-יוגה מחולקת לשמונה שלבים או איברים:
YAM - משמעת. חמש הנחיות לעבודה חיצונית. נקודות אלו מהוות אימון לרכישת מידות מוסריות נעלות המהוות אבני יסוד לבניין של היוגה.
NIAM - נוהגים. חמש הנחיות לעבודה פנימית. תרגולים אלו נועדו לשם עקירת שורשי הסבל מתוך ההכרה, ולהכנת היוגי לכניסה למצב תודעה עילאי.
ASAN - תנוחת התרגול.
PRANAYAM - שליטה באנרגיית החיים.
PRATYAHAR - התכנסות, שליטה בחושים, כינוס החושים פנימה.
DHARN - ריכוז פנימי או חיצוני.
DYHAN - ריכוז מושהה - מדיטציה.
SAMADHI - מצב תודעה עילאי. אחדות עם אלוהים. מעבר לזמן ומעבר לדואליות.
תגיות: