מילון, מושגים וזרמים ביוגה

מילון מונחי יוגה

על היוגה

הדרכים והזרמים העיקריים ביוגה

היווצרות הבריאה

יוגה ואנרגיה

יוגה ומתח נפשי

יוגה ואקופונקטורה

איורוודה

שלוש הגונות

חוק הקרמה

המוות וההמשכיות

הוודות

קרמה-יוגה

בהקטי-יוגה

ניאנה-יוגה

רג’ה-יוגה

טנטרה יוגה

האתה יוגה

המאיה

ודנטה

סמאדהי

מסע היוגה - פרק ז’: שלבים ראשונים של סמאדהי
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: שרי שיוושנקאר טריפאטי (שיבוג'י)
תרגום: עמרם בילו
עריכת תרגום: גלה חפץ
עיבוד והכנת החומרים: נעמי עידית בלין
לפי ההינדואיזם יש לאֵם (האלוהית) (#מסע היוגה) צורות רבות מאד, והיא משתנה כל הזמן. ביום מסוים אנו עשויים לרכז את כל תשומת ליבנו באחת מצורותיה, וזו עלולה להיעלם עוד באותו היום. היא משתנה, ועל כן עלינו להבין כי כל הצורות הינן האֵם. האם נמצאת בכל מחשבותינו חבויה מאחרי מסך, ומראה את עצמה. אם נבין זאת, הדואליות לא תפריע לנו לעולם, ונהיה מסופקים ומלאי שלווה.

בשלב הראשון היוגי חוזה באנאנמיה אטמה[1], נהנה מהאושר ופוסח על האנאמיה קושה. בשלב השני לאחר שגבר על המאנאס ועל הפראנה, הוא עובר דרך פראנאמיה קושה אל השלב השלישי.

בשלב השלישי של הסמאדהי[2], היוגי מגיע אל מקום המצאה של נשמתו במאנומיה קושה[3] ונח שם, כאן הזמן לנוח! לא נדרשת עבודה נוספת, אין יותר קפיצות של הסאנקאלפה-ויקאלפה[4], אין יותר מחשבות ואין גם יותר מראות. היוגי בשלב שלישי זה של הסמאדהי, כאילו שרוי בשינה עמוקה. בעת הדיהאנה (מדיטציה), הוא אינו חש דבר, כאילו היה חסר חושים והכרה.

כעת לא קיימת יותר מטרה, ואין יותר מודט ואפילו לא סיבה. כמו כן לא קיימים יודע (ג'יאנטא), אינטלקט (ג'יאן) ואפילו לא ידיעה, שכן שלושתם מעורבבים זה בזה. המאנאס חופשי כעת ממחשבות ומהרגלי הקפיצות של סאנקאלפה-ויקאלפה, האינטלקט גם הוא חופשי מידיעה, הבנה וניתוח, שכן שלושת אלה חזרו להיות אחד. העצמי הפנימי הטהור רק הוא קיים, שרוי במצב אידיאלי וחווה את ההתגלות של סוקשמה, האושר האלוהי. בשלב זה חוזרת מודעתו של היוגי רק עם שובם של המאנאס והאינטלקט לפעולה.

היוגי הגיע לסאמיאם[5] המעמד בו נמצא היוגי במאנומיה קושה וחווה במאנומיה אטמה[6]. בשלב זה משיג היוגי יכולת לסידהי[7] או ביווהוטי[8], שניהם שלבים מוגדרים המאפשרים לעשות כל דבר. לכן נאמר כי להגיע לסאמיאם זה כמו סידהיאוואסטה[9]. סאמיאמה הינו כוח, המאפשר ליוגי לבצע כל משימה שהינה 'בלתי אפשרית', ולמעשה כל דבר. היוגי מקבל אשתאסידהי[10] ונאוו-נידהי[11] ובשלב זה הוא יודע הכל על מערכת השמש. הוא יכול להעלות או להקטין את גילו, להבין את שפת הציפורים והחיות וכו'. הוא יכול לשלוט בכל, לראות מתחת לאדמה ואל עומק הרקיע, ועוד הרבה מעבר לכך. כמובן שיוגי המגיע ומשיג כוח בלתי מוגבל, עדיין איננו מודע לעצמי הגבוה. בעזרת מצבי הכוח (של הסאמיאם) היוגי יגיע לשיא הפסגה של ויג'נאנאמאיה קושה[12]ואנאנדמיה קושה[13].

היוגי חייב להגיע לסאמפראג'יאת סמאדהי[14] ולאסאמפראג'יאת סמאדהי[15]. יוגי אשר ישתמש בכוחות אשר צבר ייעצר ולא יוכל להתקדם הלאה. מכאן הסאת-גורו[16]ועצותיו עשויים לדחוף אותו קדימה. רק במקרי חירום, למען האנושות וממניעים בלתי אנוכיים, הוא יוכל להשתמש בכוחות אשר רכש.

היוגי נרדף ומבוקש על ידי בני האדם, ובשל אנוכיותם, נוצרים מכשולים ומלכודות המהווים שאריות לעקבותיה של המאיה[17]. במציאות, כוחות אלה (סידהים) הקרויים גם יוגהמאיה[18] הינם מלכודות גדולות ומחסומים בדרכו.

כך, מי שהינו ישר, אמיתי, אינו חושש ממבחנים אלה שבדרך וניכנע תמיד לרוחניות בענווה פשוטה ביותר, ימשיך לקרוא לעצמי העליון, על מנת שינחה אותו ויאפשר לו לראות את הנכון, המוחלט והמושלם באחד וביחיד בלבד. כאן, בטוב ליבו ובחסדו, היחיד העליון מברך את היוגי והוא מקבל אותו ונענה לקריאתו. כאן, היוגי במצב של פרידה מהאגו או במלים אחרות מתעלה מעליו, וכאשר הינו חסר אגו הוא יקבל את עזרתה של אמא-טבע. האֵם הקוסמית לוקחת אותו אל חיק אהבתה, האהבה הנצחית והמוחלטת.

רק אחרי שעבר את כל המבחנים, היוגי, אשר לו כל הסאטוויק[19] (איכויות הטוהר וטוב הלב), נכנע לעצמי העליון. ואז, ליבו הרחום של הכל יכול מקבל את הנכנע, מסיר את מכשולי עברו, ומביא אותו אל ים של אהבה ואקסטזה. על-ידי נישול המאנאס מממלכתו, מוחזרת זו אל הז'יווה והיוגי הופך להיות ז'יואנמוקטה[20]. על פי ההינדואיזם המאנאס הוא משמיד הקאלפורוש[21]. לפי האסלאם וגם לפי הנצרות הוא שטן או שד. מאנאס זה מושל בעולם כולו.

שים מבטחך והישען אך ורק על האל. קרא לו באמונה, ואך ורק לו. בקש, חזור ובקש את עזרתו. כוון את המאנאס והחזר אותו מכל הפעולות וההיצמדויות החיצוניות המסיטות אותו מן האל, ואז הבע כניעתך באומרך: "באתי אליך, אנא ברך אותי, רחם עלי, התעלם משגיאותיי, אני תחת עיניך הבוחנות, הינך רחמן, סלח לי וקבל אותי בברכתך (#מסע היוגה) אלי הטוב..." ותשובת האל תהיה: "מי אשר בא אלי ורוצה אותי, רק הוא יקבל אותי, רק הוא ולא אחר."

לדברי היוגים הדגולים כאשר האגו נוכח, אין אפשרות למאנאס לדעת, להבין ולהתנסות באל. על מנת שאפטר מהאגו בעת החיפוש, עלי להתחיל לנהוג על פי הדרכים הרוחניות הידועות ביוגה, המביאות להתמוססות האגו ולשחרור. האגו הוא המכשול הגבוה ביותר אשר משאיר אותי ניפרד ממני מ'העצמי' האמיתי שלי.


[1אנאנמיה אטמה (Annanmaya atma) — העצמי הגבוה, הטבע האמיתי אשר בגוף הגס.
 
[2סמאדהי (Samadhi) — השלב השמיני והגבוה ביותר על פי פטנג'לי. מודעות, ואקסטזה של אי שניות. 

[3] מאנומיה קושה (Manomaya kosha) מעטפת המיינד. ערנות ושיפוט שאינם נובעים מניסיון סובייקטיבי. 

[4סאנקאלפה-ויקאלפה (Sankalpa-Vikalpa) — טבעו של המאנאס: חשיבה מתוכננת, החלטית — מציאת דרך חלופית או דמיונית, וחוזר חלילה. 

[5] סאמיאם (Samyam/a) — 'שליטה עצמית', 'כיבוש העצמי'. מצב זה מושג כאשר הושג איחוד של שלושת השלבים הגבוהים של האשטנגה יוגה על פי פטנג'לי — ריכוז, מדיטציה, סמאדהי. האינטגרציה בין אלה מובילה לכיבושו של המאנאס ולהתאחדות עם האלוהי. 

[6] מאנומיה אטמה (Manomaya atma) — העצמי הגבוה, הטבע האמיתי של השכל. 

[7סידהי (Siddhi) — שמונה סוגים של כוחות על טבעיים פוטנציאליים החבויים באדם; כוח רוחני אשר נרכש על ידי תרגול יוגה. 

[8ביווהוטי (Bivhuti) — הידע של האיכויות השונות של כל סוג של כוח (סידהי). 

[9] סידהיאוואסטה (Siddhi-avasta) — השלב הרוחני של של הסידהי. 

[10] אשתאסידהי (Ashta-siddhi) — שמונה כוחות הנרכשים על ידי תרגול של הסאמיאמה.

[11נאוו-נידהי (Nav-nidhi) — תשעה סוגי אוצרות הקיימים ביקום — מקביל ל-9 כוכבים. אוצרות מסתוריים אלה חבויים בתוכנו. היוגי מקבל את הכוח להחזיק באוצרות אלה, אך יוגי ההולך בדרך הנכונה יתייחס אליהם כאל נטולי משמעות באומרו: "אתה (אלוהים) הוא בעל האוצרות והכוחות. איני רוצה את אלה — אותך אני רוצה." (עפ"י שיוו שאנקאר טריפאטי). 

[12] ויג'נאנאמאיה קושה (Vijnanamaya kosa) המעטפת הרביעית של האינטלקט, ההבנה הגבוהה יותר. 

[13] אנאנדמיה קושה (Anandamaya kosa) — המעטפת החמישית של אושר עילאי, פסגת העצמי העליון, הבנה מוחלטת. 

[14] סאמפראג'יאת סמאדהי (Samprajnata Samadhi) — התנסות בויג'נאנאמאיה קושה כאשר המאנאס פעיל. 

[15] אסאמפראג'יאת סמאדהי (Asamprajnata Samadhi) — התנסות במאנאס 'במצב אפס'. מודעות על. 

[16] סאת-גורו (Sat guru) — מורה האמת, המואר, אשר מימש את ה'עצמי'. 

[17] מאיה (Maya) כוח האשליה של בראהמן; הכוח המסתיר ומגלה את היקום. 

[18] יוגהמאיה (Yoga maya) — כוח ההכרה המסתיר את המציאות כפי שהיא. 

[19] סאטוויק (Sattvik) — האיכות השלישית, הגבוהה, סאטווה. טוהר וטוב-לב. 

[20ז'יואנמוקטה (Jivan mukta) אדם שהגיע לשחרור והארה עוד בחייו. 

[21קאלפורוש (Kalporush) — על ידי השלמת החדירה לצ'אקרות קאל וללנה, הנמצאות בין הצ'קרות אג'נה וסאהאסרארה, נפגש היוגי באנרגיה המשחררת מזמן וחלל. מבלי לפגוש אנרגיה זו, לא ניתן לפגוש את הנשמה.
תגיות: