כתבי היוגה העתיקים

הוודות

הראמאיאנה

המאהאבהאראטה

בהאגוואד גיטה

הבהאגווד גיטה לתלמידים - הספר השלם

הסוטרות של פטאנג’לי

הארי האריה - אגדה ודנטית

טָאיטִירִיָה אוּפָּנִישַאד:בְּרִיגהוּ-וָאלִי

כיסופים אל הנכון - סיכום ונספח
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: סואמי וינקאטסננדה
תרגום: א. ליסוד
הקלדת הספר: גלה שגב חפץ
סיכום
אחר שקרישנה אמר כל זאת, יכול היה לפקד יפה על ארג’ונה: טיפש, קום והלחם. אני מפקד זאת עליך. הנני האלוהים. אך זהו מה שאמר: "ארג’ונה, חשוב על כך ועשה מה שרצוי לך". איזה טוב-לב, רחמן ואיזו תשומת-לב.
ארג’ונה, התלמיד הנאמן, נפל לרגלי שרי קרישנה וחזר על משפט שרק אותו אעתיק כאן. והנני מתפלל, תוך התלהבות, אל שרי קרישנה, שיאיר את תבונתכם ויוכל ללמדכם את הבהאגאואד גיטה בתוך פנימיותכם ותוכלו לקיים את תורתו במעשה ממש ונפרוץ בקול רם כדבריו של ארג’ונה: "דמיון השווא נעלם, בורותי חוסלה. שוב חזרה אלי התבונה. כל זה בא אלי בחסדך. הה אלוהים, כל ספקותיי נעלמו. אני אעשה את רצונך".
שרי קרישנה, בידעו היטב שהתורה של הבהאגאואד גיטה תימסר לזמן רב לאחר שלימדה לארג’ונה, ארגן את צורת עבודת אלוהים היותר אהובה עליו – את ה-Jnana Jajna . היינו, תפוצתה של חכמת הבהאגאואד גיטה. למתנות אחרות הייתה תועלת לזמן קצר בלבד, אך מתנת הדעת מתקיימת לעד. אם הגעת אל המטרה, בשימך לפניך את הבהאגאואד גיטה ותהנה מברכת אלוהים, תרצה באופן טבעי, לחלק אותה עם אחרים – זה מטבעם של קדושים. אך גם אפילו אם הנך רק נכסף, הנאבק למען הרוח, קבל זאת על עצמך, כחובה קדושה, כבחינה חדשה בעבודתך הרוחנית.
"מי שילמד את הסוד הנעלה הזה לאוהבי, תוך דבקות עליונה בי, ללא ספק יגיע אלי".
כי יש בה משום חשיבות שקשה להעריכה. ראינו בזמן שלמדנו בפרק הרביעי, כאשר מזלזלים בערכו של הלימוד-האימון, היוגה נאבדת. שרי קרישנה לא רצה שנחדל מלימוד זה אי-פעם, בלי לזלזל בו, כי אם כחלק ממנו, אנו חייבים להפיץ תורה זו, בפרק העשירי כשלעצמו, נותן לנו שרי קרישנה תיאור האופי של חסידיו: "הם תמיד ישוחחו אודותיי וישמחו בי". השיחה הזו היא האמצעי הטוב ביותר למניעת שיחה בטלה. היא תשמש כעין מבצר כנגד חברה רעה, אלה שאינם מעוניינים בשיחה זו לא יפריעוכם. מוחכם יהיה ספוג דעת והוא יהיה מעין מזרקת-מים נצחית להשראה, באימוני היוגה שלכם.
שרי קרישנה לא רצה בהמרת דתו של אף אחד מאתנו! עובדה היא, שהוא הזהיר אותנו מלהפריע לאמונתו של מישהו! קח נא מישהו מכל מקום שהוא והגדיל את אמונתו והראה לו את השלב הקרוב. בחר לך נפשות עדינות לשיחה על הדעת של הבהאגאואד גיטה. התנהגותך אתה, חייך, והשלום שתשיג, ימשכו גם אחרים. ואז, חלק גם אתם דעת זו. 
זה יקרב אותך ואת האחרים אל האלוהים יותר ויותר.

נספח

לך אל הקדושים
יכול הנך להוות ספריה חיה ממש, אך אינך יודע שום דבר, כל זמן שאינך נפגש, אינך חי ואינך הולך אחרי אדם קדוש. רק אז תבין שכל הדעת באמצעות ספרים בלבד, היא מעמסה על השכל. הדרך אל הדעת האמתית מובילה הרבה יותר רחוק.
אני מניח שאין זה ניתן לכולם לחיות עם אדם קדוש אמיתי. אך עדיין מעטים מבחינים בו בבואם במגע אתו – ורק מיעוט מיקרוסקופי באמת הולך אחריו, אם הוא ענו ורציני. השתדל למצוא את המורה שלך (הגורו). כי זהו חסד אלוהים, כאשר מופיע לפניך מדריך אנושי או מורה.
ועד אז, צעד בענווה לאורך השביל לפי כוחותיך. השתדל לחקות את הדוגמא של אקאלאויה (צייד שעשה פסל ממורו ולמד "ממנו" לירות חצים). בחר לך קדוש. קרא אודותיו, תחיה עם רוחו על-ידי הגשמת תורתו. אך אף פעם, אף פעם, אל תתיימר לחשוב שהגעת לשלמות. היה ענו, עד שתמצא את האלוהים. גם הדעת המקראית הנעלה ביותר, איננה יותר ממשא אינטלקטואלי מהולל, כל זמן שהיא נשארת בתחום האידיאות ואיננה מתורגמת במעשים ובניסיון מעשי.
אם אלוהים יביאך אל רגלי הקדוש, התמסר לו בשלמות. בלכתך אל מורך, התנהל כמו חיט נבון. מדוד אותו. אל תביא לו בגד ואל תבקש להתאים אותו לו! שמור כל ידיעותיך אודותיו, ביחס לחייו הרוחניים ואלוהיו, לפני שתתייצב לפניו.
אם עליך לשכוח מה שלמדת מקודם, זוהי ברכה – עשה זאת בשמחה. התדבק במורך כעלוקה, תהיינה עיניך ואוזניך, לבך ונפשך פתוחות ופיך סגור. מורה אמיתי ילמדך יותר תוך שתיקה מאשר בדברים. היה צופה בו, האזן לו, כל מלה היוצאת מפיו היא תורת-אמת. הוא ינחך לאורך השביל. תמצא למולך את הסולם הרוחני המואר שלב אחר שלב ותגיע במהרה אל המטרה.
 
שמור על בריאות הגוף והנפש
קרישנה-האל אומר בפרק ה-13 של הבהאגאואד גיטה: הגוף הזה הוא שדה המשחק "האלוהי". לכן, הוא שולל פרישות קיצונית, המענה את הגוף "ואותו, החי בגוף הזה". בגוף שוכן הניצוץ האלוהי. לשם התפתחותו של אותו ניצוץ דרוש לנו הגוף. אם ברצונך לפתחו במהירות וביעילות – הגוף צריך להישמר במצב בריא.
ולכן, מורי, הסוואמי סיוואננדה, הדגיש בכל הזדמנות, שעל כל אחד להתאמן יום-יום ביוגה אסאנס ופראנאיאמה. סארי-אנאמאסקארה הוא תרגיל אידיאלי לכל. יוגה-אסאנס היא קבוצת תרגילים כה נפלאה, שתשפיע עליך תיכף באופן נפלא, גם אם לא תקבל את ערכם הרוחני, אך יש להם השפעה רוחנית שתחוש בה תוך ההתאמנות. יש להם השפעה חזקה ומרגיעה על העצבים והנפש. תרגילי האסאנא עוזרים לבהירות המחשבה ומעלים את הכוחות האינטלקטואליים והנפשיים. הפראניאמה (כיוון נכון של הנשימה) מאפשרת ליהנות מרוח נעורים מתמדת, פעילות והכרת האינטלקט.
 
כינויי האלוהים האדירים בכל
מורי נתן לנו מפתח להבנת האלוהים: והוא השם ריבון העולמים. החזרה על שמו (המאנטרה), הנקראת ג’אפא, או הימנון שמותיו, הנקרא קירטאן, יאפשר לכם להגיע לדעת וחוכמה שלא תשיג כמותו במשך דורות של לימודים. יש איזה כוח מסתורי במאנטראס, המרכיב איזה שם או כינוי לאלוהים. תתחיל את סדר יומך בכמה רגעי חזרה שקטה על איזה כיוני שתרצהו. לאחר כמה רגעים תתחיל בקירטאן. תסיים את יומך בדומה לכך. כרכים מרובים שתקרא על ערך השיטה הזו, אין להשוות עם מה שתרגיש בעצמך אחרי כמה ימים של אמון מעין זה.
והריני נותן בזה כמה מהמאנטראס: בחר לך את היותר אהוב עליך –
1. Om Namahzivaya.
2. Om Namo Narayaya
3. Om Namo Bahagavate Vasudevaya.
4. Om. Sri Ram Jaya ram Jaya Ram.
5. Hari OM.
6. Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare.
7. Kiriye Eleisom Christe Eleison
8. Om Jesus.
9. Jesus est avec moi.
10. Ya Allah.
11. Allah-hu Akbar.
12. Ya haiyo ya kaiyyum.
13. Adonai elehaino adonai ek-had.
14. Soham.
15. Om.
16. Om Tat Sat.
 
הסברת קיומו של האלוהים
שאלה: גם אם האלוהים קיים, למה עלי להאמין בו?
תשובה: אמונה בדבר קבוע נותן יציבות בחיים. האם אינך רוצה להרגיש, שאדמה זו שהנך חי עליה, תמשיך להתקיים גם מעבר לתקופת חייך? אמונה זו היא גם מקור להתלהבות. הנך כותב לא על גבי שטח המים, כי על גבי דף נייר. הנך מכיר, שלשטח הראשון אין קביעות. נוסף לכך, הנך מעצב את מהותך על יסודות האידיאלים שלך, על-ידי  אמונה באלוהים שהוא מושלם, הנך נאבק להשיג שלמות זו. זהו חוק פסיכולוגי. ולבסוף, אמונה באלוהים שאיננו מושפע מכל מה שקורה בעולם, מאפשר לך לתלות בו כל דאגותיך וצרותיך, על-ידי הזדהותך אתו ועל-ידי הכנעתך לחוכמתו העליונה.
שאלה: אך האם האלוהים קיים? אינני רואה אותו.
תשובה: טוב, כי אז אינני צריך לראות שום דבר בחוט פלדה זה, מה שהנך מכנה בשם חשמל. תסביר לי מקודם ביחס לחשמל ואני אבאר לך איך אלוהים קיים.
יכול אתה לא לראות את החשמל, אך החשמל חודר את החוט, אם כי לא נראה כל חריץ בו. למדענים ישנם חוקים השולטים על הייצור והעברת החשמל. סיכומיהם ניתנים לנו לשם לימוד. אם נלך בכיוון שלהם, נוכל ליצור חשמל. אנו יכולים להוכיח את קיומו של החשמל על-ידי הדלקת המנורה, הפעלת המאוורר או הרדיו.
בדומה לכך, יכול אתה לא לראות את האלוהים. אך אלוהים חודר כל דבר ודבר בעולם ושוכן בלב כל היצורים, למרות שלא רואים את מקומו בהם. שליחי האלוהים ניהלו הרבה ניסיונות במעבדת הלב שלהם וגילו את החוקים השונים (הנקראים יוגה סאדהאנא), השולטים על הגשמת האלוהים. הסיכומים שלהם ניתנו לנו בספרי הלימוד המוסמכים שלהם (כתבי הקודש), שבהישג היד שלנו, לשם לימוד. אם ננהג בהתאם להוראותיהם ונגשים את המשמעות והמעשים הרוחניים, נוכל להשיג את האלוהים. בתי המקדש והקדושים הנם הסמלים של האלוהים: התגלויות של כוחו וחסדו, בדומה למנורות והמאווררים, המופעלים על-ידי זרם החשמל. בתי המשכן והקדושים נותנים לנו אור ונוחות. אך הגד נא לי, האם יפעלו המנורות והמאווררים, אם אפילו יוצר הכוח בתחנת הכוח, מבלי שתפתחו את המתג?
לא, כל זמן שלא תפתחו את המתג הם לא יפעלו.
בדומה לכך, כל זמן שלא תקשור את עצמך לתחנת הכוח, לאלוהים, באמצעות התפילה, ג’אפה, קירטא ומדיטציה, לא תוכל ליהנות מאורו ומחסדו הגדול. וכמו שנפתח את המתג, אם יש לך אמונה בכוח החשמל, כך גם תתחיל בתרגילים הרוחניים הללו, רק אם יש לך אמונה באלוהים. האמן. לא תפסיד כלום, אלא רק תרוויח הרבה. התקשר אל התרגילים הרוחניים, שלא רק יובילוך להגשמת האלוהים, כי אם יחנכוך להיות אזרח אציל ואדם נעלה.
 
תפילה לשלום
לבסוף, אתן לכם שורת תפילות. שום פעולות, שנעשו על-ידי המורה שלי לא נסתיימו בלעדיהן. חזור ושנן אותן לעתים קרובות, תוך אמונה ומסירות, תוך הרגשה ממשית של התפילה. תהיו מבורכים ותהי הברכה קורנת ממכם.
יהי רצון, שכולם יהיו שמחים. יהי רצון שכולם ינחלו שלום. הלוואי ותשרור שביעות רצון בלב כל אחד. הלוואי ויהיה מזל טוב בכל אחד ואחד.
הה, ריבון העולם, נא הנחנו מהבלתי ריאלי לריאלי, מהחושך אל האור, מהמוות אל האל-מוות. האל העליון במלוא העולם, כל היקום מלא בו. היקום נברא על ידו. גם בזמן שהיקום שפע מתוכו הוא נשאר במלואו. יהי שלום בכל אתר ואתר.

סוף!
תגיות: