ספרים לקריאה באתר

ניאנה יוגה - מי אני? - מאת שרי רמאנה מהארישי

הבהאגווד גיטה לתלמידים - מאת סוואמי וינקאטסננדה

מסע היוגה - מאת שרי שיוושנקאר טריפאטי

מסע היוגה - פרק י"ג: אחדות
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: שרי שיוו שאנקאר טריפאטי (שיבוג'י)
תרגום: עמרם בילו
עריכת תרגום: גלה חפץ
עיבוד והכנת החומרים: נעמי עידית בלין

התיאור דלעיל הוא השלב הראשון של ויג'נאאנמאיה קושה בסאמפראג'יאת סמאדהי, ושל הפילוסופיה שלה. השלב השני הוא אסאמפראג'יאת סמאדהי, עליו עד כה לא נאמר דבר, וגם לא הוסבר.

כל עוד קיימים שם וצורה, קיימת גם מאיה. כאשר הכל נמוג ולא נישאר דבר, המאיה נעלמת. ועתה .... אין מאיה, דבר אינו אפשרי. לכאן המאנאס, האינטלקט והאגו אינם יכולים להגיע (שהרי כבר אינם קיימים יותר). אך עדיין מצב זה הינו רק שלב ולא המטרה. זהו החלק הרביעי הידוע של בראהמה אדאוויטה (אי-שניות), היכן שרק האחד נמצא. לכאן אפילו המאיה אינה מגיעה, רק עצמי-אקזוטי של הנשמה נשאר באור מלא. זהו ה"#מסע היוגה" של האום. הוא מועבר מאטמן לאטמה[1] ונקרא אטמה יוגי.

ג'אגראט,סואפנה וסושוּפטי[2]הם מצב של מנו-יוגה[3]. סאמפראג'יאת הינו מצב של בודהי יוגה[4], ואילו המצב הסופי אטמה יוגה, הינו מצב של ריכוז מושלם. כעת ישנה אחדות, אין יותר שניות.

עד כה הוסברו חמישה סוגים שונים של סמאדהי הידועים בשם פאנצ' יוגה,[5] ובזה מסתיים הויג'נאנאמאיה קושה. עתה נישאר רק אנאנדמיה קושה עם הנשמה. הנשמה ואנאנדמיה קושה יכולים להיות שונים בשמותיהם, אך במקום אחרון זה אנאנדמיה קושה, הנשמה נשארת לבדה על מנת להיעשות למוחלט, לשווה, לאחד מהאינסוף ועד לאינסוף.

קיימת רק דמות אחת ויחידה אליה ניתן להתייחס כדוגמא לכל הנאמר לעיל, והיא דמותו של קרישנה כפי שתוארה. אין אפשרות לכל סיפור אחר על מנת להמחיש תהליך זה. הניתוח השלם של טבעו של קרישנה מוכיח את הנאמר לעיל, ומסביר את כל התכונות והאיכויות.


[1] אטמה/ן (Atma/n) נשמה במצב עצמי, מצב של אמת. על פי ה'וודנדה' וה'אדויאטה', מצב זהה ל'ברהמה'. 

[2] סואפנה וסושוּפטי (Swapna & Sushupti) — שתיהן מלים נרדפות: סואפנה למצב של חלימה וסושוּפטי למצב של שינה עמוקה ללא חלומות. 

[3] מנו-יוגה — (Meno yoga) מצב בו המאנאס נמצא בריכוז. במנו יוגה נכללים הג'אגראט, סואפנה וסושוּפטי. 

[4] בודהי יוגה (Budhi yoga) מצב בו האינטלקט (ההכרה העליונה) נמצא בריכוז, מצבו הגבוה ביותר של האינטלקט. 

[5] פאנצ' (Panch/a) — חמש.

תגיות: