ספרים לקריאה באתר

ניאנה יוגה - מי אני? - מאת שרי רמאנה מהארישי

הבהאגווד גיטה לתלמידים - מאת סוואמי וינקאטסננדה

מסע היוגה - מאת שרי שיוושנקאר טריפאטי

הקדמה לספר יוגה ובריאות

הקדמה מאת ד"ר אודי בילו לספר ’יוגה ובריאות’
הקדמה לספר 'יוגה ובריאות' מאת סלברג'אן יסודיאן ואליזבט הייך בהוצאת חד-קרן
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: ד"ר אודי בילו

"יוגה ובריאות" נמנה עם ספרי המופת שנכתבו על ה'האתא יוגה' ונחשב לאחד הספרים המשפיעים ביותר על הפצת היוגה בעולם המערבי. הספר יצא לאור לראשונה בהונגריה בשנת 1941, ובמהלך השנים תורגם לעשרות שפות והופץ במיליוני עותקים.

סלבראג'אן ייסודיאן, מחברו של הספר, מספר כי היה בצעירותו נער חלוש ובעל בריאות רופפת, כאשר פגש ביער את מוהא סינג, מי שהפך להיות מורו. ייסודיאן מעיד, כי בעזרת תרגולי היוגה תחת הדרכתו של מוהא סינג ,הוא השיב לעצמו את בריאותו ואת חוסנו הגופני והנפשי. השיטה והתרגול שהביאו להחלמתו ולהתעצמותו מוצגים בספר "יוגה ובריאות". 

אל הספר "יוגה ובריאות" התוודעתי דרך אברהם גודל, מורי הראשון ליוגה. אברהם גודל סבל בעברו מפריצת דיסק חמורה ומכאבי גב נלווים קשים, ששיטות הרפואה המקובלות לא הצליחו לרפא. בעת ההיא התגלגל לידיו הספר, שמיד משך את תשומת ליבו והניע אותו לתרגל. לאחר תשעה חודשי תרגול רצופים, שבהם ביצע בהקפדה את ההנחיות הכתובות בו, נרפא אברהם לחלוטין והוגדר נס רפואי. החוויות המיטיבות שצבר במהלך אותו תרגול הובילו אותו להתעמק בכל היבטי היוגה הנוגעים לגוף, לנפש ולרוח. תיאורי ההשפעה המופלאה של הספר על מסלול חייו הרשימו אותי עמוקות ועוררו בי אמונה חזקה בשיטות ובתכנים המועברים בו. 

"יוגה" היא שם כולל למגוון דרכים ושיטות תרגול שמטרתן המשותפת היא זכייה בידיעה עצמית מושלמת. משמעות המילה 'יוגה' בסנסקריט היא איחוד, או חיבור, עם ה'אני' האמיתי, אותה מהות עלומה שהאנושות ניסתה מאז ומעולם לפענח. חכמיה הקדומים של הודו, הרישים (אלו שראו, או שמעו, את האמת), הקדישו את חייהם לחקירה פנימית בחיפוש התשובה לשאלה: "מי אני?" ולהבנת התכלית של הקיום האנושי. מתוך התנסויותיהם העמוקות פיתחו הרישים דרכים ושיטות המאפשרות לכל אדם לחוות את האור הפנימי הקיים בתוכו, לגלות את עצמיותו, ולהגשים את ייעודו האמיתי. כך, במשך אלפי שנים עוצבו שיטות לזיכוך הנפש, להתעלות מעבר לתפיסה החושית הרגילה, ולרוממות התודעה האנושית למישורים הרוחניים הגבוהים ביותר. מאחורי כל מגוון הדרכים שפיתחו הרישים, עומדים מטרה משותפת, משמעת עצמית ומאמצים אישיים, המובילים בביטחה את המתרגל אל היעד האחד הנשגב.

היוגה מגלמת בתוכה חוכמה אוניברסלית המשותפת לכל בני האדם, והמאפשרת לכל אחד להגשים את הפוטנציאל האינסופי שטמון בו. היוגים הציבו את בניית החוסן הפיסי והנפשי כבסיס הראשוני למסע, והעניקו לאנושות את שיטת ה'האתא יוגה', המלמדת כיצד לפתח, להעצים ולשמר את בריאות הגוף והנפש עד לאריכות ימים. הספר "יוגה ובריאות" מתמקד בשיטת יוגה זו.

השם "האתה" מורכב מצמד המילים: "הא", שמש, המציינת את אנרגיית הנתינה וההפצה הזורמת בגופנו, ו"תא", ירח, המציין את אנרגיית הקבלה והקליטה. ה'האתא יוגה' מתמקדת בתנוחות גוף (אסאנות) ובתרגילי נשימה (פראניאמה) המביאים לאיזון בין אנרגיות השמש והירח הפועלות בגוף. כאשר אנרגיות אלה מתאזנות מושג מצב אידיאלי של בריאות פיסית ונפשית יציבה ואיתנה.

בשנת 1985 נסעתי עם מורי אברהם גודל לקורס קיץ בשווייץ, בבית הספר של סלבראג'אן ייסודיאן ואליזבת הייך. בביקור זה סיפר ייסודיאן שהמורה שלו להאתה יוגה הצליח להביא את תלמידיו לשליטה עצמית מושלמת בגופם, עד שיכלו לעצור את זרימת הדם, את הדופק ואת הנשימה כרצונם. במהלך שהותנו הציג ייסודיאן את הסרט "Yoga In The Forest” שבו הפגין את שליטתו בפראנה דרך טכניקת הרעדה מהירה של העור שיצרה גלים שמתפשטים במהירות על פני כל חלקי הגוף. הסרט צולם בהונגריה על ידי אליזבת הייך סמוך להגעתו של ייסודיאן למערב. באחד השיעורים סיפר ייסודיאן שהמורה שלו לקח את תלמידיו לג'ונגל לבקר במושבות יוגים שהגיעו לגילאים מופלגים של 300 ואף 400 שנים, שחיו בהרמוניה מושלמת עם נמרים, נחשי קוברה וחיות פרא אחרות. וכך, מורו של ייסודיאן, אשר שלט בכל רזי הדרכים הרוחניות של היוגה והנחיל אותם לתלמידיו, הכין למעשה באופן מושלם את ייסודיאן הצעיר למשימת העברת היוגה למערב.

בשנת 1936 הובילה יד הגורל את ייסודיאן להונגריה, שם הוא פגש את אליזבת הייך. אליזבת הייך היתה כבר באותם ימים מורה רוחנית בזכות עצמה, שחוותה באופן ספונטני התעוררות של ידע רוחני מחיים קודמים הקשור לעולם היוגה. החיבור המופלא, ושיתוף הפעולה המושלם שהתקיים ביניהם העניקו לעולם את יצירת המופת, שהתאימה את החוכמה הקדומה של היוגה לחיים הנהוגים במערב.

ההיבטים התיאורטיים מוסברים בספר תוך שמירה על נאמנות למסורת העתיקה של היוגה; תנוחות היוגה - האסאנות, ותרגילי הנשימה המיטיבים - הפרנאיאמה, מתוארים בהעמקה ובדרך המושכת את הקורא לתרגל יוגה; ההסברים המוקדשים להשפעות המרפאות של התרגילים, והמייחדים את הספר, מאפשרים להסתייע בידע גם לצורכי ריפוי. 

לאורך עשרות השנים שבהן אני עוסק ביוגה זכיתי לפגוש אנשים רבים שספר זה פתח בפניהם את השער לעולם היוגה ושינה את חייהם. אבקש להודות מעומק ליבי לשני המאסטרים העצומים, אליזבת הייך וסלבראג'אן ייסודיאן, על חיבור הספר הנפלא הזה ששינה את מהלך חיי, והשפיע על חייהם של כל כך הרבה אנשים ברחבי העולם. כולי תקווה ואמונה כי ספר זה יאיר את הדרך וישפיע לטובה על רבים נוספים, דרך התרגול והבנת העקרונות הבסיסיים של היוגה.

באהבה,

ד"ר אודי בילו

תגיות: