ספרים לקריאה באתר

ניאנה יוגה - מי אני? - מאת שרי רמאנה מהארישי

הבהאגווד גיטה לתלמידים - מאת סוואמי וינקאטסננדה

מסע היוגה - מאת שרי שיוושנקאר טריפאטי

הקדמה לספר יוגה ובריאות

כיסופים אל הנכון - מבוא והקדמה
הבהגוואד גיטה לתלמידים - "השירה האלוהית"
שיתוף ב: Whatsapp שיתוף ב: SMS
מאת: סואמי וינקאטסננדה
תרגום: א. ליסוד
הקלדת הספר: גלה שגב חפץ
מבוא להוצאה העברית
#כיסופים אל הנכוןהנני מודה לאלוהים ולמר אברהם ליסוד על התרגום העברי של ספר זה. הרעיונות שהובעו בחיבור זה אינם שייכים לדת מיוחדת כל שהיא. לקטתי מה"בהאגאואד גיטה" רק אותן התורות, שהן קלות להבנתו של אדם צעיר בעל התפתחות בינונית ולשימושן בחייו היום יומיים.
מאז ומעולם היו וישנם חילוקי דעות בין הפילוסופים והוגי הדעות ביחס לתורות ודוגמות של הדתות השונות. דבר זה קיים ביחס לכל דת ודת. אך יש לזכור, שלא הדוגמות מהוות את היסודות החיוניים של הדתות, אם כי יכולות הן לתפוס את מקומן בהן. מה שעושה את הדת לחיונית יותר הוא שימושה המעשי בחיינו היום-יומיים. בחיים היום-יומיים של כל אדם, של כל אישה וכל ילד, ולא רק בחיי בני אדם יראי שמים או אנשים בעלי נטייה רוחנית.
יהדות והינדואיזם הנן הדתות הקדומות ביותר בעולם ויש בהן הרבה מהמשותף. חילופי רעיונות בדרך נאותה בין חסידי שתי הדתות הללו, יביאו להתחדשות הרוח הדתית האמיתית בעולם, להרמוניה, להתפתחות ולשלום.
 
סואמי וינקאטסננדה, רשפון 24.4.65
 
 
הקדמה
במשך דורות אין-ספור, עוררה הגיטה שפע השראה על האנושות. ספרות עשירה הדנה בה, אפשר להשיג כיום בדורנו זה, המצטיין בפרסומת ובדברי דפוס. כמעט בכל פה תרבותית מוצאים כיום בקלות תרגומים, פירושים ויצירת שונות בנוגע לגיטה. באופן כזה, הבהאגאואד גיטה, או כל ספר המדבר על הספר הקדוש והקלאסי הזה איננו זקוק לשום מבוא. אולי אין ספר אחר בעולם שנתקבל באופן כה אוניברסלי כמו הגיטה. לאלה השרויים בצער, הוא מביא תנחומים; לספקנים המרובים הוא מביא אומץ-רוח ומצביע על הדרך הנכונה. אורח החיים והעמדה הרוחנית שלה יכולים להתקבל על לב כל אחד, מבלי שיפגעו בעיקרי הדת שלו.
מחבר הספר הזה "הבהאגאואד גיטה לתלמידים", בדומה למורו הגדול והמזהיר (סואמי סיואנאדה) הידוע כל כך בכל העולם בגלל שפע הספרות על נושאים אלוהיים, גם לא הסואמי ויקסטננדה כשלעצמו וגם לא יצירותיו זקוקים למבוא. ביום ובלילה, הגנגס של נקטר רוחני אלוהי (דעת) בצורת מלים, משפטים, פרקים ויצירות זורם מעטו. ושמחה גדולה היא לגבי כל מחפשי אמת והזקוקים להנהגה, שאדם מסוגו של הסואמי בעל היכולת והנחון בחכמה אלוהית, עלה על במת השרות בעזרת העט, כדי למלא את השליחות האלוהית הגודל בדור-בוסר כשלנו, אך בדרך מושלמת, אמנותית והבנה רבה; ללא ספק, שהוא הולך לקיים שרות שלא נעשה בעבר במרוצת חייו בעתיד.
אף כי הסואמי קורא לחיבור בשם ענוותני "בהאגאואד גיטה לתלמידים", הוא לפי דעתי גילוי אמיתי, פשוט מאוד ומושלם ביותר לפירושן וחשיבותן של התורות הכלולות ביגטה, בשפה המותאמת להמונים והמוגשת בנאמנות ואמיתיות. חיבור זה יביא, ללא ספק, תועלת שאין להעריכה, לא רק לתלמידים, כי אם לכל המחפשים, הבאים במבוכה מרוב הדברים המסובכים והמנוגדים המקיפים תורות אלו.האדם העסוק והתלמידים, בדרך כלל ימצאו ספר זה מועיל במיוחד. תוך שעות ספורות בלבד יכולים לעבור עליו. בין הספרות המרובה על הגיטה, מאמץ כזה מוכרח באמת למצוא לו מקום. אני חושב, שהספר "בהאגאואד גיטה לתלמידים", יעורר ענין חדש ומשמעות בגלל היופי והבהירות של הסגנון, שבהו נכתב על-ידי הסואמי. הנני מברך אותו מעומק לב על השרות הרב הזה שעשה על-ידי ספרו למען הדור הצעיר שלנו.
 
סואמי קרישנאנד
וישנו קשטרה
פורט לואיס, 7.4.1968
 
 
הבעת תודה
לספר הזה ישנה היסטוריה של דפוס הראויה לתשומת-לב. בראשונה, נדפס על-ידי "היוגה וידנטה פורסט אקדמיה" בברכות מאת הסואמי סיוא נאנדה ונדדפס שוב ב-1960 בהודו. ה-דיוויין לייף סאסייטי בדרום אפריקה הדפיסה את הוצאה השנייה להפצה במאוריציוס ב-1964. מאז הוא נתפרסם בהמשכים על-ידי Mauritius Times and Graphic (בדורבן) וב- "The Yoga Way of Life" (בציילון). כעת הודות ל- Divine Life Society בדרום אפריקה, מתפרסמת ההוצאה השלישית. תרגום צרפתי יופיע בקרוב.
 
מוקדש
למורי ורבי שרי סואמי סיואננדה
ההגשמה החיה של כתבי הקודש ההודיים.
 
 
הקדמה
הבהאגאואד גיטה נושאת בחובה פתרון לבעיות הקרובות והמעיקות ביותר על האדם ובשורה נפלאה של עידוד, תקוה, חדוה ונחמה. זוהי פנייה ישירה אל האדם בכללו, לחיים ברוח אלוהים.
הספר הקטן הזה ילווה כל אדם וימצא את מקומו בכיסו של כל אחד ואחד. הוא נותן לאדם בטחון בישועה ועל-ידי כך משחררו מהפחד. ובזה הערך העליון של ה"גיטה".
בספר זה, נותן סואמי וינקאטסננדה ראשי פרקים עיקריים וקצרים מההוראות המעשיות של אלוהים. אם תגשימו בחיי יום יום את הוראות הללו, יגלה לכם הקב"ה בכבודו ובעצמו את האמת שבתוככם פנימה ותוכלו אז להבין בעצמכם את הפילוסופיה הנעלה של הגיטה.
פילוסופיה זה לא דבר שיש למוד מהספרים, כי אם דבר שיש להגשימו. אלוהים איננו שוכן בספרים, כי אם בלבבכם. אתם תוכלו להשיגו, אם תטהרו את לבותיכם בהתאם לשיטה המובעת ב"גיטה", ותהיה נא ברכת קרישנה שרויה על כולכם.
סואמי סיואננדה
תגיות: